موضوعات
سیستان و بلوچستان

7سال انتظار برای پایان خط‌آهن چابهار

نویسنده:
پایان پروژه راه‌آهن چابهار-زاهدان آغاز توسعه این بندر مهم کشور است...
1396/06/22
پایان پروژه راه‌آهن چابهار-زاهدان آغاز توسعه این بندر مهم کشور است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با تسنیم اظهارکرد: عملیات اجرایی خط آهن چابهار- زاهدان به طول 700 کیلومتر توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) با 2000 دستگاه انواع ماشین آلات به صورت شبانه‌روزی در حال انجام است.
باقر کرد درتشریح پیشرفت قطعات این پروژه می‌گوید: 4 قطعه از این خط درمسیرچابهار- ایرانشهر به طول 310 کیلومتر با پیشرفت 50 درصدی در حال تکمیل است و قطعات 5 و 6 در مسیر ایرانشهر به خاش هنوز پیشرفتی نداشته و بقیه قطعات آن در مسیر خاش به زاهدان تاکنون پیشرفتی در حدود 15 تا 20 درصدی داشته، بنابراین پیشرفت کل قطعات آن 20 درصد است.
به گفته کرد پروژه‌های عمرانی زمان‌بر است و نمی‌توان زمان دقیقی برای بهره‌برداری از خط آهن چابهار- زاهدان پیش‌بینی کرد، چرا که ممکن است سال‌ها به طول بینجامد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان در حالی این مطالب را بیان می‌کند که علی‌اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان در بهار سال گذشته و عبدالرحیم کردی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در مهرماه 95 اتمام پروژه راه‌آهن چابهار- زاهدان را به سال 97 موکول کرده‌اند.

قدردانی از قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص)
نماینده چابهار درمجلس شورای اسلامی اخیراً با انتقاد از طولانی شدن روند احداث پروژه راه‌آهن چابهار گفت: با ردیف بودجه 30 میلیارد تومانی که سالانه به این پروژه عظیم ملی تزریق می‌شود، ساخت آن طولانی‌تر شده و مردم باید برای بهره‌برداری از آن چند دهه دیگر منتظر بمانند.
عبدالغفور ایران‌نژاد با اشاره به تخصیص بیش از 600 میلیارد تومان اعتباربه این پروژه در طول 7 سال می‌افزاید: قرارگاه سازندگی حضرت خاتم الانبیا(ص) با وجود آنکه بیش از 270 میلیارد تومان از دولت طلب دارد اما روند پروژه را متوقف نکرده و توان مالی خود را برای پیشبرد آن صرف کرده اما اکنون نیاز به کمک دارد.

جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی
از سوی دیگر علیم یارمحمدی، نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اخیراً گفته است: با توجه به حساسیت و اهمیت طرح ریلی چابهار- زاهدان، به نظرمی‌رسد قرارگاه خاتم و دولت برای تامین اعتباراین طرح وسرمایه‌گذاری روی آن باید با بخش خصوصی داخلی و خارجی رایزنی و ازظرفیت بخش خصوصی در این زمینه استفاده کنند.
مدیرکل راه آهن جنوب شرق کشور نیز تنها راه به اتمام رسیدن پروژه راه آهن چابهار- زاهدان را جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی می‌داند و می‌گوید: تجار تاکنون برای سرمایه‌گذاری در این پروژه از بازگشت سرمایه خود اطمینان پیدا نکرده‌اند.
مجید ارجونی از تهیه پکیج سرمایه‌گذاری در راه آهن جنوب شرق برای ارائه به سرمایه‌گذاران خبرمی‌دهد و می‌افزاید: برای برطرف کردن تردید سرمایه‌گذاران، یک گروه مشاور تمام ظرفیت‌های اقتصادی راه‌آهن چابهار- زاهدان- مشهد را بررسی می‌کند و در قالب یک پکیج کامل به آن‌ها ارائه می‌دهد.
اگر نگاهی به صحبت‌های اخیر رئیس اتاق بازگانی ایران و هند با رسانه‌ها داشته باشیم، متوجه می‌شویم جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی آنقدر هم مورد توجه وزارت و راه وشهرسازی نیست.
به گفته ابراهیم جمیلی، هند همزمان با انجام سرمایه‌گذاری در بندر چابهار در حال بررسی امکانات و زیرساخت‌های ریلی کشور برای سرمایه‌گذاری در پروژه راه‌آهن چابهار- زاهدان است.
وی از لزوم رفع موانع سرمایه‌گذاری در کشور خبر می‌دهد و می‌افزاید: هند در بندر چابهار به دنبال حمل و نقل کالای فله است اما متاسفانه فرآیند جذب سرمایه‌گذاری‌ها در کشور ما بسیار کند است به همین دلیل کار به موقع انجام نمی‌شود.
درآخرین اظهار نظر درباره راه‌آهن چابهار- زاهدان، استاندار سیستان و بلوچستان دست به دامان توافق اخیر بانک مرکزی ایران با اگزیم بانک کره جنوبی برای خارج شدن از بحران بی‌پولی شده و گفته است: انتظار داریم از محل 8 میلیارد یوروی تسهیلات توافق شده از کره، بخشی به توسعه خط‌ آهن چابهار- زاهدان اختصاص یابد.

   مختصات پروژه
پروژه راه‌آهن چابهار- زاهدان- مشهد 7 سال است روی ریل بی‌پولی پیش می‌رود. راه‌آهن چابهار- زاهدان- مشهد به طول 1457 کیلومتر، طولانی‌ترین خط ریلی کشور است که عملیات احداث آن از سال 1389 آغاز شده و قراراست چابهار را ابتدا به زاهدان و سپس به مرزمیلک، مرزمشترک ایران وافغانستان و دست آخر با امتداد به سمت بیرجند و تربت حیدریه تنها بندر اقیانوسی ایران را به شبکه ریلی کشور متصل کند.
این پروژه به دلیل کمبود اعتبارات با وفقه‌ای 5 ساله، دوباره در سال 94 از سر گرفته شد اما همچنان به دلیل بی‌پولی پیشرفت قابل توجهی ندارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code