موضوعات
سیستان و بلوچستان

چابهار؛ روزهای سرخ و شب‌های آبی

نویسنده: فاطمه دهقانی/ خبرنگار استان‌ها
چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران است. این بندر قدیمی که در جنوب شرقی کشور در سیستان و بلوچستان قرار دارد سال‌های سال است یکی از مقاصد مهم اهل سیاحت است، اما در چند سال گذشته، دایره مسافران چابهار گسترده‌تر شده و گردشگری در این منطقه توسعه پیدا کرده است...
1396/08/14
چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران است. این بندر قدیمی که در جنوب شرقی کشور در سیستان و بلوچستان قرار دارد سال‌های سال است یکی از مقاصد مهم اهل سیاحت است، اما در چند سال گذشته، دایره مسافران چابهار گسترده‌تر شده و گردشگری در این منطقه توسعه پیدا کرده است.
 می‌گویند چابهار همان چهاربهار است و این نام را از این رو بر آن گذاشته‌اند که در تمام فصل‌های سال، آب و هوایی معتدل دارد. تابستان‌ها، بادهای موسمی مونسون از اقیانوس هند وزیدن می‌گیرد و هوای ساحل چابهار را خنک می‌کند و شرجی هوا هم باعث می‌شود  چابهار پاییز و زمستانی بی‌سوز و سرما داشته باشد.
ساحل چابهار، هم‌جوار ساحل مکران است و درست جایی است که می‌توان هم دریای عمان را دید و هم اقیانوس هند را. جاذبه‌های شگفت‌انگیز چابهار را در کمتر نقطه‌ای از کشور می‌توان دید و شاید در این روزها، یکی از شگفت‌انگیزترین‌هایشان، نور آبی ساحل در شب باشد.

سواحل شب‌تاب‌
پاییز را به رنگ‌های سرخ و زرد و نارنجی می شناسیم، اما می‌توان گفت رنگ پاییز  سواحل چابهار آبی است. در این منطقه، شب‌ها لب ساحل میلیون‌ها فیتوپلانکتون با نور آبی‌شان آب را درخشان می‌کنند. البته اگر به قصد دیدن این پدیده راهی چابهار شدید، حتما از پیش مطمئن شوید که  زمان خوبی سفر می‌کنید. این پدیده ظاهرا تا اوایل زمستان هم قابل مشاهده است.

جزر و مد سرخ
صورتی یا قرمز؟ می‌توانید این تالاب شگفت‌انگیز را تالاب سرخ بنامید یا تالاب صورتی. تالاب لیپار با طبیعت منحصر به فردش یکی از جاذبه‌های گردشگری چابهار است. جزر و مد قرمز در جنوبی‌ترین نقطه ایران، می‌تواند برای بسیاری از گردشگران جذاب باشد و می‌توان برای دیدن اوج این پدیده راهی لیپار شد. تالاب صورتی لیپار، در مسیر چابهار به گواتر دریای عمان و در سواحل مکران قرار دارد. باز هم حضور چندین گونه پلانکتون موجب شده که لیپار به این رنگ باشد. در کنار این تالاب، درختانی چون چش و گز محلی برای استراحت مسافران در کنار دریاچه ایجاد کرده‌اند. در برخی از ماه‌های سال، شدت پدیده جزر و مد سرخ در این منطقه، بیشتر از باقی وقت‌ها‌ست. شهریور، مهر، آذر، اسفند و فروردین ماه‌‌هایی هستند که می‌توان اوج این پدیده را شاهد بود. دلیل اصلی جزر و مد قرمز گونه نوکتیلوکامیلیاروس است که در این ماه‌ها بیشترین میزان از آن در آب‌های خلیج گواتر و سواحل مکران و دریاچه لیپار وجود دارد. رویش گزنه و بلوط در آب این دریاچه، منظره بسیار زیبایی خلق کرده است که در کمتر منطقه‌ای می‌توان مانند آن پیدا کرد. پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو و عقاب دشتی در این منطقه زندگی می‌کنند و بر جذابیت‌های لیپار افزوده‌اند. در این منطقه گونه‌ای پنبه وحشی می‌روید که مورد استفاده مردم منطقه برای تهیه الیاف و یا ساخت  لوازم خواب است.

غواصی در چابهار
یکی از جاذبه‌های سواحل جنوبی ایران برای ماجراجویان، غواصی است. در بسیاری از مناطق این امکان به وجود آمده است تا گردشگران بتوانند با استفاده از ابزار حرفه‌ای غواصی، گردشی کوتاه در دنیای زیر آب داشته باشند.
 در سفر به چابهار، مسافران این شانس را دارند که دنیای زیرین دریان عمان را ببینن د. در چابهار یک مدرسه غواصی حرفه‌ای هم وجود دارد که با فراهم کردن استانداردهای این حرفه علاوه بر ارائه خدمات تفریحی به گردشگران   در عرض چند روز غواصی حرفه‌ای را به علاقه‌مندان آموزش می‌دهد و در آخر  گواهینامه‌ای هم به آن‌ها اعطا می‌کند.

تماشای دکه بازار
دکه بازار، بازار سنتی چابهار است که در آن هر چه بخواهید می‌توانید پیدا کنید. این بازار، خیابانی است که گوشه و کنارش پر است از دکه‌ها و دست‌فروش‌هایی که در سینی‌ها و ظرف‌های بزرگ، غذاهای بلوچی می‌فروشند یا زری‌دوزی، حصیر، پارچه‌های رنگی و زیورآلات سنتی از گوشه و کنار دکه آویخته‌اند. در این بازار انواع گیاهان دارویی هم بافت می‌شود و همین طور برای خانم‌ها، این امکان وجود دارد که دستان خود را به زنان بلوچ بسپارند تا با حنا رویشان نقش‌و نگار سنتی بلوچی بیندازند. آنچه این بازار را جذاب می‌کند، حضور رنگ و بوی زندگی بلوچی در آن است، دور از هر گونه تجمل و یا آراستن‌های عاریه‌. البته چابهار مراکز خرید مدرن هم دارد، اما آن‌ها ویژگی منحصر به فرد این منطقه محسوب نمی‌شوند.
سفر به چابهار جذابیت‌های دیگری هم دارد. مثل ملاقات با تمساح پوزه‌کوتاه ایرانی یا همان گاندو، تماشای بندر قدیمی تیس، گذر از کنار جنگل‌های حرا و قدم زدن میان کوه‌های مینیاتوری یا مریخی و ... . اما آنچه بیش از هر چیز دیگر چابهار را ممتاز می‌کند، در دسترس بودن و امنیت در سفر به این منطقه شگفت‌انگیز است.  می‌توان گفت چابهار، سرزمین عجایبی است که بی‌دردسر و بدون هزینه‌های هنگفت می‌توان به آن سفر کرد و از دیدن تازه‌ها و ماجراجویی‌های بسیار در این سفر لذت برد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code