موضوعات
سیستان و بلوچستان

پویش مدادرنگی‌ها

نویسنده:
مرزها پر رمز و رازند. پیچیده‌اند. به‌قدری که با آنها می‌شود اتفاقات را از هم جدا کرد...
1396/06/08
مرزها پر رمز و رازند. پیچیده‌اند. به‌قدری که با آنها می‌شود اتفاقات را از هم جدا کرد. شب را از روز، خوبی را از بدی، قهر را از آشتی، آشنا را از غریبه. «مرزهای ایران یک خط نیستند. سرزمین‌هایی هستند برای مردمانی عاشق» این عبارتی است که این بار بچه‌های موسسه طلوع به خاطرش دست به کار شده‌اند و کمر همت بسته‌اند تا به قول خودشان سراغ مردمان عاشقی بروند که سال‌های سال است با وجود همه بی‌مهری‌ها، خطرها و محرومیت‌ها هنوز هم در اقلیم‌هایی زندگی می‌کنند که آرام بودن و تمامیت آرامش ایران است.
به گزارش مهر، «نقطه صفرمرزی» پویشی است که با نزدیک شدن ماه مهر به همت موسسه طلوع بی‌نشان‌ها به راه افتاده است. اتفاقی که قرار است با کمک مردم به بچه‌های مناطق محروم کشور لوازم التحریر هدیه دهد.
کسانی که با موسسه «طلوع بی‌نشان‌ها» آشنایی داشته باشند بیشتر آن را با قرار سه شنبه شب‌هایش می‌شناسند و این را خوب می‌دانند که اهالی این خیریه محور اصلی کارشان در کمک به بهبود شرایط کارتن‌خواب‌ها و تغییر وضعیت آنها‌ست. اما سؤال اینجاست که موسسه‌ای با این محوریت چرا سراغ جمع‌آوری لوازم‌التحریر برای دانش‌آموزان منطقه صفر مرزی رفته است؟ موضوعی که وقتی آن را مطرح می‌کنیم با این جواب از«اکبر رجبی»، مدیر موسسه روبه‌رو می‌شویم: «شاید این سؤال خیلی‌ها باشد که چرا ما از کمک به کارتن‌خواب‌ها به سراغ بچه‌های مناطق مرزی کشور رفتیم؟ این موضوع وقتی برای ما جدی شد که با پیگیری‌هایی که انجام دادیم فهمیدیم که۷۰ درصد از کارتن‌خواب‌هایی که ما به سراغ آنها می‌رویم بچه‌های همین مناطق هستند. بچه‌هایی که اگر در زمان خودش آموزش دیده بودند شاید الان به اینجا نمی‌رسیدند.»
زمزمه‌های دریافت کمک برای حمایت از کودکان این مناطق از ماه پیش شروع شد. یعنی درست از اواسط تابستان. زمانی که شاید برای دریافت لوازم‌التحریر در سال تحصیلی پیش رو کمی زود به نظر برسد.«خیلی‌ها می‌گویند برای این کار کمی زود شروع کردیم؛ اما من می‌خواهم بگویم اتفاقا ما دیر شروع کردیم، خیلی دیر. چون بی‌تفاوت شدیم. ما باید سال‌های پیش به فکر بودیم و پیشگیری می‌کردیم. این‌طوری شاید بچه‌های آن منطقه در زمان خودشان شرایط تحصیل داشتند. آموزش می‌دیدند و الآن تعدادی از آنها به اینجا نمی‌رسیدند که بخواهند کارتن‌خواب باشند.»
بسیاری از ما آنقدر خودمان را در شلوغی کلان‌شهرها و پایتخت غرق کرده‌ایم که دیگر یادمان رفته تا حواسمان رامتوجه اوضاع و احوال آدم‌هایی کنیم که کمی دورتر از شهر خودمان از پیش پا افتاده‌ترین امکانات محروم هستند. برای همین هم وقتی اکبر رجبی برایمان از غریبگی بچه‌ها با مداد رنگی و بردن گونی به جای کیف حرف می‌زند تعجب می‌کنیم.«شاید باور نکنید؛ ولی بچه‌هایی در این مناطق هستند که شکل پاهایشان به خاطر نداشتن کفش دفرمه شده. بچه‌هایی که به جای کیف از گونی استفاده می‌کنند و از ما می‌خواهند برایشان مداد رنگی بفرستیم تا کمی با رنگ آشنا شوند.» کمک به این پویش، ساز و کار چندان پیچیده‌ای ندارد تا جایی که شما می‌توانید کیف‌های سالمی را که دارید پس از شست و شو از لوازم‌التحریر و دفتر نو پر کنید، به موسسه طلوع و در نهایت به دست کودکان مناطق صفر مرزی برسانید. تاکید و اولویت موسسه طلوع برای دریافت این هدیه‌ها جمع‌آوری وسایل و لوازم‌التحریرهای ایرانی است. چون خودشان می‌گویند که این کار هم برای مردم به صرفه‌تر است و هم در راستای حمایت از تولیدات وطنی است. ناگفته نماند که در این پویش با اینکه اولویت با جمع‌آوری کیف و لوازم‌التحریر است؛ اما شما می‌توانید علاوه بر این‌ها چیزهایی دیگر‌ مثل لباس، کفش و یا اسباب‌بازی را هم به این بچه‌ها هدیه کنید. بعد از اینکه وسایل و لوازم‌التحریرهایی را که فکر می‌کنید می‌شود از آنها استفاده کرد، جمع کردید حالا می‌توانید به فکر فرستادن آنها باشید. برای همین کافی است تا با خود موسسه تماس بگیرید و آنها نزدیک‌ترین محل را برای جمع‌آوری هدایا به شما معرفی کنند. مورد جالب اینجاست که بچه‌های موسسه طلوع علاوه بر ۱۰ محلی که در تهران برای دریافت این هدایا در نظر گرفته‌اند تا به الان در ۱۸شهر دیگر نیز برای جمع‌آوری این کمک‌ها دست به کارشده‌اند. کمک‌هایی که می‌تواند نوشت‌افزار این بچه‌ها را تامین کند. بچه‌هایی که دیگر قرار نیست به خاطر نداشتن آموزش سرنوشتی نامعلوم داشته باشند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code