موضوعات
سیستان و بلوچستان

پرورش ماهی گرمابی در زابل

نویسنده:
230 هزار قطعه بچه ماهی گرمابی از ابتدای امسال تاکنون در شمال استان سیستان و بلوچستان رها شده است...
1396/06/22
230 هزار قطعه بچه ماهی گرمابی از ابتدای امسال تاکنون در شمال استان سیستان و بلوچستان رها شده است.
رئیس اداره شیلات زابل به ایرنا گفت: این تعداد بچه ماهی در 170 باب استخر بتونی و خاکی شهرستان زابل رهاسازی شده است.
محمود رضا سرگزی افزود: بیشتر بچه ماهی‌های رها شده از نوع کپور و آمور(شیرماهی ) هستند.
وی تصریح کرد: معمولا پنج گونه ماهی کپور معمولی، آمور، فیتوفاگ، شیزوتراکس و بیگهد در استخرهای پرورش ماهی در این منطقه پرورش داده می‌شوند.
وی ادامه داد: نگهداری کپور و آمور به راحتی انجام می‌شود چون ماهی آمور علف‌خوار و ماهی کپور با نفوذ در گل و لای کف استخر تغذیه می‌کند.
رئیس اداره شیلات زابل افزود: ماهی فیتوفاگ و بیگهد از موجودات شناوری که در استخر وجود دارند و معمولا سبز رنگ، اماقابل مشاهده نیستند تغذیه می‌کنند.
سرگزی با اشاره به بازار فروش ماهیان گفت: بیشتر ماهی‌های پرورشی این استخرها در بازار زابل و روستاهای اطراف این شهرستان عرضه می‌شود.
وی با اشاره به مزیت استخرهای هشت ضلعی نسبت به نمونه‌های دیگر بیان کرد: پرورش ماهی در این استخرها بسیار اقتصادی است به طوری که پیش‌بینی می‌شود افزون بر یک تن ماهی از هر استخر برداشت شود.
سرگزی افزود: افزایش تولید بچه ماهی در واحد سطح، افزایش تراکم ذخیره‌سازی بچه ماهی و کاهش مصرف آب از دیگر مزیت‌های این استخرهاست. وی ادامه داد: استخرهای هشت ضلعی از سال 94 به منظور پرورش ماهی در تراکم بالا نسبت به استخرهای مربعی و دایره‌ای احداث شده است.
رئیس اداره شیلات زابل گفت: با توجه به اینکه فضولات موجود در منابع آبی برای رشد محصولات کشاورزی بسیار موثر است توصیه می‌شود روستاییان در کنار کشاورزی به کار پرورش ماهی نیز روی آورند.
سرگزی ادامه داد: براساس بررسی‌های صورت گرفته، افرادی که در کنار کشاورزی به پرورش ماهی نیز مشغول هستند افزایش برداشت محصول داشته‌اند. وی با بیان اینکه 170 استخربتونی و خاکی در زابل وجود دارد افزود: هر استخرپرورش ماهی سبب اشتغال‌زایی 2 خانوار در این شهرستان شده است. این مسئول بیان کرد: برای جبران خسارات وارده از تلفات ماهی، شیلات به تمام پرورش‌دهندگان ماهی توصیه می‌کند استخرهای پرورشی خود را بیمه کنند.
وی گفت: مجهزکردن استخرهای پرورش ماهی به دستگاه‌های هواده از جمله اهداف و رویکردهای جدید اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان (آب‌های داخلی) مبنی براقتصادی کردن فعالیت‌های شیلاتی بر اساس مکانیزه کردن استخرهای پرورش ماهی و استفاده از فناوری‌های جدید است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code