موضوعات
سیستان و بلوچستان

وسیله سنجش نامهربانی با حیوانات را نداریم

نویسنده: سمانه رضوی/ خبرنگاراستان‌ها
نه زبانی دارند برای بیان دردشان، نه کسی صدای حامیانشان را می‌شنوند. زبان‌بسته‌هایی که این روزها با مرور خاطرات خوش زندگی در طبیعت باقی عمر محکوم به اسارتشان را باید در باغ‌وحش‌های غیر استاندارد کشور سپری کنند و تنها امیدشان برای رهایی از این زندگی مرگ است...
1396/05/01
نه زبانی دارند برای بیان دردشان، نه کسی صدای حامیانشان را می‌شنوند. زبان‌بسته‌هایی که این روزها با مرور خاطرات خوش زندگی در طبیعت باقی عمر محکوم به اسارتشان را باید در باغ‌وحش‌های غیر استاندارد کشور سپری کنند و تنها امیدشان برای رهایی از این زندگی مرگ است. محمدعلی الله‌قلی، یکی از کارشناسان حیات‌وحش کشور، در گفت وگو با همشهری با بیان این مطالب به تشریح وضعیت اسفناک حیوانات در باغ‌وحش‌های کشور پرداخت.
  • مهم‌ترین مشکل پیش‌روی حیوانات در باغ‌وحش‌های کشور چیست؟
شاید یکی از مهم‌ترین مشکلات این باشد که ما در کشور هنوز واحد سنجشی برای مهربانی و نامهربانی با حیات‌وحش نداریم. شعار حمایت از حقوق حیوانات را زیاد می‌شنویم اما این شعار پر رنگ و لعاب تنها در قد و قامت یک شعار باقی‌مانده و در عمل با آنچه می‌بینیم خیلی متفاوت است.
  • به نظر شما چند درصد از باغ‌وحش‌های کشور ما استاندارد است؟
به جرات می‌توان گفت هیچ‌کدام. نگاهی گذار به وضعیت باغ‌وحش‌های کشور و حیوانات آنها مصداق این حرف است. وقتی ما در شهرهای توریستی شاهد نگهداری حیوانات در باغ‌وحش‌های غیر استاندارد هستیم چطور انتظار داریم در شهرهای غیر‌توریستی که احداث باغ‌وحش‌هایش صرفا در ادامه روند چشم و هم‌چشمی مسئولانش برای عقب نماندن از قافله باغ‌وحش‌داری تاسیس شده شاهد وضعیت خوب نگهداری حیوانات باشیم؟
  • مشکل اصلی کجاست؟
مشکل اصلی اینجاست که ما در ایران هیچ آموزشی در این حوزه نداریم. هیچ کدام از باغ‌وحش‌های ما توسط کارشناسان حیات‌وحش اداره نمی‌شود. همین است که در هیچ‌کدام نمی‌توانیم شاهد ایجاد فضایی مطابق با خلق‌و‌خوی حیوانات باشیم.
  •  آسیبی که این موضوع به جامعه می‌زند چیست؟
اگر قرار است ما در باغ‌وحش تصویری از حیات‌وحش را به نمایش بگذاریم در این شرایط نمی‌توانیم موفق عمل کنیم. چطور یک کودک می‌تواند از شیر به عنوان سلطان با ابهت جنگل تصویری درست در ذهن خودش خلق کند، وقتی می‌بیند این حیوان افسرده و ناتوان در گوشه‌ای از قفس روی زمین خود را ولو کرده؟ یا حیوان دیگری بیمار و لاغر با چشم‌های معصومش به بازدید‌کنندگان نگاه می‌کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code