موضوعات
سیستان و بلوچستان

هر چی سنگه پیش پای لنگه

نویسنده: سمانه رضوی/ خبرنگاراستان‌ها
یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید «هرچه سنگ است پیش پای لنگ است»...
1396/05/21
یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید «هرچه سنگ است پیش پای لنگ است». این روزها حال و روز منطقه سیستان و اهالی زابل دقیقا وصف این ضرب‌المثل است. مردمی که باید در کنار همه مشکلات ریز و درشت منطقه‌شان، این روزها با چالشی به نام حمله سگ‌های هار نیز دست و پنجه نرم کنند. در این باره با «جواد اکبری‌زاده» معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت و گوی کوتاهی انجام دادیم.
  • از دید شما تشدید مشکلات ناشی از گاز گرفتگی سگ‌های ولگرد از چه چیزی سرچشمه می‌گیرد؟
من مشکل را در بی‌توجهی به برنامه‌ریزی در مورد نحوه برخورد با این سگ‌ها می‌دانم. همانطور که می‌دانیم طبق قانون، شهرداری موظف به مقابله با این مشکل است. نهادی که می‌تواند بر اساس تصمیمات اتخاذ شده شیوه برخورد با سگ‌های ولگرد را در پیش بگیرد. این در حالی است که علی رغم تکرار این حوادث در طول سالیان گذشته و آمارهای موجود در این زمینه ما امروز اندر خم کوچه برخورد مقطعی با سگ‌های ولگرد هستیم.
  • چگونه می‌توان از افزایش این سگ‌ها در جامعه جلوگیری کرد؟
راه‌ها و شیوه‌های مختلفی وجود دارد. در خیلی از شهرهای دیگر امروز بحث عقیم کردن سگ‌های ولگرد را دنبال می‌کنند. اما در زابل تنها پرسه زدن سگ‌ها و حمله آنها به مردم مشکل نیست و آلودگی شان به بیماری‌های واگیردار باعث شده تا مردم نگران سلامتی خود و فرزندانشان باشند.
  • علت اصلی مرگ افراد آسیب‌دیده یا گزیده شده در روزهای اخیر همین بیماری هاری بوده؟
بله! متاسفانه از آنجا که مناطق محروم و روستانشین در زابل اکثرا امکانات درمانی مناسب ندارند، انتقال افراد به مراکز درمانی پیشرفته‌تر، خیلی به کندی صورت می‌گیرد. همین مسأله باعث می‌شود که شاهد مرگ این افراد به خصوص کودکان باشیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code