موضوعات
سیستان و بلوچستان

نوشیدنی بنفش بلوچستانی

نویسنده:
تابستان است و تشنگی. ساعت‌ها زیر آفتاب چرخیدن و کار کردن، عطش آدمی را افزون می‌کند و در این بین چیزی که می‌تواند نجات‌بخش باشد، لیوانی نوشیدنی خنک است که بتواند درمانی برای تشنگی بسیار باشد...
1396/05/07
تابستان است و تشنگی. ساعت‌ها زیر آفتاب چرخیدن و کار کردن، عطش آدمی را افزون می‌کند و در این بین چیزی که می‌تواند نجات‌بخش باشد، لیوانی نوشیدنی خنک است که بتواند درمانی برای تشنگی بسیار باشد.
به گزارش همشهری، گل ختمی، یکی از گیاهان دارویی است که از  آن در تهیه شربت استفاده می‌شود. شربتی که نوشیدنی خوشرنگی می‌سازد که در سیستان و بلوچستان برای پذیرایی از مهمان استفاده می‌شود. این شربت طبیعت سرد دارد و برای گرمای تابستان بسیار پرخاصیت است.
علاوه بر این، نوشیدن شربت ختمی می‌تواند اعصاب را آرام کند و روح و روان را با جهان به صلح برساند. گل ختمی برای معده و باقی دستگاه گوارش مفید است و جوشانده‌اش همراه عسل، دوایی موثر در درمان سرماخوردگی است.
این گیاه به صورت خودرو در سیستان و بلوچستان می‌روید و بسیاری مناطق دیگر در کشور می‌روید. گیاه ختمی تابستان‌ها گل می‌دهد و از این گل علاوه بر تهیه شربت، عرقیات و دمنوش، در تهیه انواع ضمادهای سنتی برای کاهش التهابات و درمان زخم‌ها استفاده می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code