موضوعات
سیستان و بلوچستان

ناشناخته ماندن گیاهان دارویی در خاش

نویسنده:
بخشدار مرکزی خاش بر ضرورت توجه به منابع طبیعی و محیط زیست تأکید کرد...
1396/07/15
بخشدار مرکزی خاش بر ضرورت توجه به منابع طبیعی و محیط زیست تأکید کرد.
مجتبی شجاعی به مهر گفت: رونق گرفتن فعالیت‌ها در عرصه کشت و تولید گیاهان دارویی می‌تواند نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی و تامین معیشت و درآمدزایی مردم ایفا کند. وی افزود: کشت و تولید گیاهان دارویی به منظور ایجاد اشتغال و رونق تولید باید در میان مردم، فرهنگ سازی شود.  شجاعی بیان کرد: ده‌ها گونه گیاهی و دارویی دراین منطقه وجود دارد که تاکنون ظرفیت‌های آنها ناشناخته مانده و درصورت بهره برداری از آنها زمینه ایجاد اشتغال برای ساکنان مناطق روستایی فراهم می‌شود.
وی تصریح کرد: پرورش گیاهان دارویی ازجمله بومادران، موره، رازیانه، شیرین بیان، گل گاوزبان، آویشن، پونه، درمنه سیاه و سفید، گلدر، ریواس و ده‌ها گیاه دارویی در کنار رشد انواع قارچ‌ها و سبزی‌های کوهی تنها گوشه‌ای از قابلیت‌های فراوان این منطقه در زمینه تولید گیاهان دارویی محسوب می‌شود که توجه نکردن به آن از طریق روش‌های صنعتی سبب می‌شود از این ظرفیت بسیار مهم و اساسی آن گونه که شایسته است استفاده نشود. شجاعی اظهارکرد: با بهره برداری ازظرفیت‌های محیط زیست و منابع طبیعی به روش‌های فنی واصولی وبا استفاده ازتجربه‌های روستائیان و عشایرمی توان به مبحث درآمدزایی برای افراد جامعه کمک کرد.
این مسئول بیان کرد: با هدف توسعه مباحث اشتغالزایی و رونق تولید و اقتصاد مقاومتی برنامه‌های جامع وهم افزایی خوبی به منظور اطلاع رسانی به مردم برای کشت گیاهان دارویی بین دستگاه‌های اجرایی و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری وجود دارد.
وی درباره مزایای فرآوری گیاهان دارویی گفت: فرآوری گیاهان دارویی و عرضه آنها به صورت اسانس، عصاره، شربت و قرص موجب سهولت استفاده و استقبال مصرف کنندگان و ارزش افزوده و سود بیشتری برای کشاورز، تولید کننده و نیز بهره بردارن از دامان طبیعت می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code