موضوعات
سیستان و بلوچستان

ماجراجویی در ریگ یلان

نویسنده: عاطفه محرابی/ خبرنگار استان‌ها
جایی میان سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان جنوبی، تپه‌های شنی زیبایی قرار گرفته‌اند که سالیان سال عنوان منطقه کویری شگفت‌انگیز را به خود اختصاص داده‌اند...
1396/08/13
 جایی میان سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان جنوبی، تپه‌های شنی زیبایی قرار گرفته‌اند که سالیان سال عنوان منطقه کویری شگفت‌انگیز را به خود اختصاص داده‌اند. ریگ یلان ریگزاری است به شکل مستطیل که از شمال به جنوب کشیده شده است. قله ریگ، محلی است در منطقه ریگ یلان که فاقد پوشش گیاهی است. تصورش را بکنید که تا چشم کار می‌کند، شن‌های طلایی رنگ بیابان است و آسمان صاف و بی‌ابر.  ریگ یلان، در بیشتر ماه‌های سال در معرض بادهای سهمناکی است که مخصوص این منطقه است. گستره این منطقه از وجود منابع آب، خالی است و تنها در قیف‌های ماسه‌ای پای قله ریگ، درست جایی که تا حدودی از آسیب باد در امان باشد، گیاهانی با استفاده از اندک رطوبت ماسه‌ها، روییده‌اند. گیاهانی ماسه‌پسند چون بوته‌های نسی و درختچه‌های تاغ. پوشش گیاهی ضعیف این منطقه، در نواحی شمالی بیشتر است و با حرکت به سمت مرکز، کاهش پیدا می‌کند.
در میان طبیعت‌گردان، برخی جنگل‌ها را بیشتر دوست دارند و کوه‌ها را و برخی دیگر، شیفته آرامش کویرند و آفتاب گرم و شن‌های روانش. کویر نه تنها کویرنوردان حرفه‌ای، علاقه‌مندان به طبیعت و طرفداران آفرودسواری را به خود جلب می‌کند، بلکه جایی است مناسب برای آرامش یافتن ذهن که یوگی‌ها و اهالی ذن و مدیتیشن را هم به سوی خود کشانده است. جز این‌ها، آسمان شب کویر، جایی به دور از آلودگی‌های نوری شهری، گستره وسیعی که به جز نور ماه و ستاره‌ها در شب، منبع نور دیگری ندارد، مشتاقان نجوم آماتوری را هم به خود می‌خواند.
کویر لوت، گستره افسونگری است که ماجراجویان را به سوی خود می‌کشاند و بسته به میزان خطرپذیری‌شان، اسرار خود را برایشان آشکار می‌کند. کویر لوت یکی از بزرگ‌ترین بیابان‌های جهان است که منطقه ریگ یلان هم بخشی از آن محسوب می‌شود. شاید تا بیش از یک دهه پیش، کمتر گردشگری بود که به کویر لوت سفر کرده باشد یا اطلاعات درستی از این ناحیه کویری داشته باشد، اما حالا نه تنها گردشگران عادی‌در فصل‌های سرد سال راهی این منطقه می‌شوند که هر سال گروه‌های مختلف برای کشف رازهای کویر پا به لوت می‌گذارند و راه‌های تازه‌ای برای باقی گردشگران می‌سازند.
ریگ یلان از نظر ارتفاع سومین تپه شنی جهان است. نخستین تپه شنی در پرو با ارتفاع 1176 متر، دومین تپه شنی در مغولستان با ارتفاع 550متر و سومین آن‌ها، یلان فهرج است با ارتفاع 500 متر از سطح زمین. از حاشیه ریگ یلان می‌توان به سمت شمال رفت و بعد از گذر از باتلاق رود شور، قسمت مرکزی کویر لوت که به چاله مرکزی معروف است و عبور از لابه‌لای کلوت‌ها و گذر از تپه‌های ستاره‌ای به گودترین نقطه کویر لوت رسید که تنها 106متر نسبت به آب‌های آزاد ارتفاع دارد.    نظر عموم بر این است که در این منطقه، از حیات وحش خبری نیست. برعکس این باور، این ناحیه دارای حیات وحش بی‌نظیری است و از آن‌جا که منطقه گرفتار کم‌آبی است، پرندگان مهاجری که از این منطقه عبور می‌کنند، فرصت مناسبی برای زیست لاشه‌خواران فراهم کرده‌اند. در این منطقه روباه شنی، کرکس و زاغی زندگی می‌کنند و شن‌های روان این ناحیه جولانگاه انواع عنکبوتیان هستند. مرغ حق، لاسرتای کرمانی، پامسواکی و جرد هم گونه‌های عجیب جانوری دیگر در این منطقه هستند. حیات وحش این منطقه، در سیطره موجوداتی است که یا آب نمی‌نوشند و یا آب مورد نیاز خود را از طریق تغذیه از دیگر جانوران تامین می‌کنند و یا به آب بسیار کمی نیاز دارند. از آنجا که پوشش گیاهی لوت بسیار ضعیف است، پرندگانی همچون شاهین و کرکس در ارتفاعات شرقی ریگ یلان آشیانه می‌سازند و برای شکار در این منطقه پرواز می‌کنند.
اگر کسی بنای سفر به کویر دارد، بهتر است با هماهنگی اداره میراث فرهنگی استان و همین طور هلال احمر باشد و تجهیزات مناسب به همراه داشته باشد و بدون راهنمای محلی راهی کویر نشود. ناآشنایی با کویر می‌تواند مسافران را دچار خطراتی کند که گاه مرگبار هستند. راه‌هایی که کویرنوردان برای باقی گردشگران راه‌گشایی کرده‌اند هم بهترین مسیرها برای عبور هستند.
سفر به کویر یکی از جذاب‌ترین انواع سفر است و اگر کسی یک بار مسحور افسون کویر شده باشد، بارها و بارها به آن بازخواهد گشت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code