موضوعات
سیستان و بلوچستان

شیلات و اشتغال در سیستان و بلوچستان

نویسنده:
شیلات مهم ترین ظرفیت اشتغال در سیستان و بلوچستان است. بر اساس آمار برای حدود 25 هزار نفر به صورت مستقیم و 3 برابر این آمار به صورت غیر مستقیم در حوزه صید و صیادی و شیلات استان سیستان و بلوچستان شغل ایجاد شده است...
1396/06/14
شیلات مهم ترین ظرفیت اشتغال در سیستان و بلوچستان است. بر اساس آمار برای حدود 25 هزار نفر به صورت مستقیم و 3 برابر این آمار به صورت غیر مستقیم در حوزه صید و صیادی و شیلات استان سیستان و بلوچستان شغل ایجاد شده است.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب به تسنیم گفت: سیستان و بلوچستان دارای 9بندر ماهیگیری شامل پسابندر، تیس، کنارک، رمین، کلات زرآباد، پزم، هفت تیر شهر چابهار، بریس و تنگ در حوزه شهرستان‌های چابهار و کنارک است.
هدایت الله میرمرادزهی افزود: 2 هزار و 400 فروند شناور صیادی اعم از قایق و لنج در قالب 34 تعاونی صیادی در حوزه اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان فعالیت دارند.
وی گفت: از شناورهای کلاس لنج شیلات سیستان و بلوچستان افزون بر 950 فروند توانایی انجام عملیات صید در آبهای آزاد و حوزه اقیانوس هند را دارند که در بعضی مواقع تا صدها مایل از آبهای ایران فراتر رفته تا به صیدگاههای مناسب تن ماهیان در اقیانوس دسترسی یابند تا بتوانند از ذخایر مشترک برداشت کنند.

سامانه ردیاب هوشمند
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان اظهار کرد: امسال برای دومین بار پیاپی تلاش‌های صیادان استان به ثمر نشست و توانستند با استحصال بیش از 250 هزار تن صید رتبه نخست کشور را از آن خود کنند و علاوه بر آن در عرصه بین المللی و در غرب اقیانوس هند نیز سالهاست که یکی از بهره برداران مهم در بین 32 کشور عضو (کمیسیون تن ماهیان اقیانوس هند) هستند.
میرمرادزهی افزود: با توجه به گستردگی فعالیت صیادی در آبهای فراساحل، اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان سامانه ردیاب را در سال‌های گذشته بر روی شناورهای آبهای دور نصب کرده و علاوه بر بررسی و تجزیه و تحلیل اطلاعات استخراجی در صورت نیاز در اختیار سایر دستگاههای مرتبط نیز قرار گرفته است.
وی ادامه داد: هم اینک سامانه ردیاب آفلاین هوشمند به صورت پایلوت بر روی چهار فروند از شناورهای استان نصب شده و مقرر است پس از تایید نهایی سازمان متبوع بر روی تمام شناورهای زیر پوشش نصب شود.
این مسئول گفت: 107 واحد صنایع شیلاتی در نوار ساحلی سیستان و بلوچستان وجود دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code