موضوعات
سیستان و بلوچستان

سیستان و بلوچستان؛ مقابله با شیوع هاری

نویسنده:
معاون عمرانی فرماندار زاهدان بر جمع آوری و مهار سگ‌های ولگرد فاقد شناسنامه تأکید کرد...
1396/05/16
معاون عمرانی فرماندار زاهدان بر جمع آوری و مهار سگ‌های ولگرد فاقد شناسنامه تأکید کرد.
به گزارش ایسنا عبدالرحمن شهنوازی توضیح داد: بیماری هاری از طریق گزش حیوانات وحشی مانند سگ و شغال به انسان منتقل می‌شود که پس از گزش درمدت کوتاهی مستقیماً ویروس روی سیستم عصبی فرد تاثیر می‌گذارد.
وی افزود: مهم ترین اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع بیماری هاری بین شهروندان، مقابله با وجود سگ‌های ولگرد، شناسنامه دار کردن سگ‌ها و کاهش شانس ابتلای سگ‌ها به این بیماری دانست.
شهنوازی در این راستا شهرداری را مکلف کرد: نقاط پر خطر شهر را شناسایی و نسبت به جمع آوری سگ‌های ولگرد فاقد شناسنامه که خطرات جانی برای شهروندان به همراه دارد، اقدامات لازم را انجام دهند.

واکسیناسیون سگ‌ ها
معاون عمرانی فرماندار همچنین گفت: در راستای کاهش شانس ابتلا به این بیماری خطرناک لازم است، اطراف کشتارگاه ها، کارگاه‌های بسته بندی گوشت از وجود لاشه حیوانات پاک سازی شوند و همچنین بنرهای اطلاعاتی لازم برای دفع بهداشتی زباله‌ها در تفرجگاه‌ها و مکان‌های تفریحی نصب شوند و اطلاع رسانی کاملی از بیماری هاری و چگونگی ابتلا به این بیماری از طریق رسانه‌های دیداری و شنیداری، فرهنگ سازی در هنگام مواجهه کودکان با سگ‌های ولگرد در دستور کار قرار گیرد.
شهنوازی ادامه داد: صاحبان سگ‌های شناسنامه دار نیز باید به منظور واکسیناسیون سگ‌های خود به دامپزشکی مراجعه کنند.

مقابله با سگ‌های ولگرد
از سوی دیگر فرماندار زابل گفت: با اقدامات صورت گرفته از ابتدای سال 96 تا کنون حدود 4 هزار قلاده سگ ولگرد در شهرستان زابل جمع آوری شده است.
هوشنگ ناظری افزود: بحث سگ های ولگرد موضوعی بوده که تقریبا اوایل امسال با توجه به تعدد حیوان گزیدگی هایی كه نه فقط شهر زابل بلكه در سطح سیستان صورت گرفت، باعث شد كه این موضوع از حالت عادی و نرمال خارج شود و به جد در دستور کار قرار گیرد.

افزایش حمله سگ ها
فرماندار زابل با بیان اینکه،نسبت به سال گذشته افزایش حیوان گزیدگی داریم به خصوص در شهرهای مرزی و محدوده های میلك افزود: تعداد گزش‌هایی كه صورت گرفته از سوی حیواناتی به خصوص سگ باعث شد مسئله شکل خاص و ویژه ای به خود بگیرد.
ناظری با یادآوری علت فوت کودک افغانی که به دلیل مراجعه با تاخیر به پزشک فوت کرد، گفت: كودكی افغانی در شهرستان هیرمند به دلیل اینكه برای درمان دیر اقدام كرده بودند و 10 روز بعد از حیوان گزیدگی به بیمارستان هیرمند مراجعه و در آنجا به آنها گفته شده كه باید به بیمارستان زابل مراجعه كنند و باز هم با یك هفته تأخیر به بیمارستان زهك رفته در حالی كه بیماری حاد شده بوده، در آنجا هم اعلام كردند به بیمارستان زابل مراجعه شود كه عملا كار از كار گذشته بود و این کودک فوت می‌کند.
فرماندار زابل خاطر نشان کرد: 2 یا 3 مورد هاری در شهرستان نیمروز یك مورد در زهك و یك مورد هم در نقاط روستایی زابل مشاهده شده است و این اتفاقات باعث شد كه تغییر رفتارهای سگ های ولگرد مورد مشاهده قرار بگیرد و برای احتمال اینكه بیماری هاری داشته باشند یك نمونه تست شد و به تهران ارسال شد و در آنجا تایید شد كه بیماری هاری وجود دارد.

اتلاف سگ های ولگرد
ناظری با اشاره به این‌که جلسات متعددی در این خصوص برگزار شده بود اما بعد از اعلام تایید نمونه تست شده به بیماری هاری برای ما مسئله حساس تر شد،بطوریكه در مدت 20 روز 10 جلسه برای پیشگیری و مقابله با این موضوع برگزار شد.
فرماندار زابل با اشاره به اهمیت این موضوع برای شهرداری زابل و بنجار و همینطور دستگاه هایی كه دست اندر كار بودند مثل علوم پزشكی، نیروز انتظامی و دامپزشكی اظهار کرد: ضرب العجل 3 روزه‌ای گذاشته شد كه اتلاف سگ های ولگرد بخصوص در قسمت هایی كه میزان حیوان گزیدگی زیاد بوده و گزارش های زیادی داشتیم، صورت گرفت. و جلسه ای با دهیاری های شهرستان زابل داشتیم و به آنها تأکید و ابلاغ شد نسبت به اتلاف سگ های ولگرد در روستا اقدام كنند.
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان زابل مشكل اساسی در بحث کاهش تعداد سگ‌های ولگرد در شهر زابل را هجوم سگ های ولگرد از سمت روستاها و شهرهای اطراف به سمت زابل دانست و بیان کرد: محل زاد و ولد و تكثیر آنها در اطراف شهر زابل است و بعضا هم مربوط به شهرستان زابل نمی شود.

کاهش آمار سگ‌ها در روستاها
ناظری ادامه داد: یكی از این موارد روستای سه قلعه است كه كانون سگ های ولگرد شده كه مربوط به شهرستان دیگری است،در سطح شهرستان زابل اقدامات زیادی انجام شد و نسبت به هشدارهایی كه از ابتدای سال تا جلسه قبلی داشتم، نزدیك به 4 هزار قلاده از آمار سگ‌های ولگرد در شهر کاسته شده است.
فرماندار زابل گفت: مردم باید نسبت به این موضوع هوشیار و اطلاع و آگاهی از این بیماری و نوع رفتارهای آن داشته باشند و بدانند كه علاوه بر سگ، روباه و شغال هم ناقل بیماری است و سگ در شعاع 3 كیلومتری و روباه و شغال تا شعاع 30 كیلومتری می توانند این بیماری را انتقال دهند.
ناظری افزود: با توجه به این شرایط هم به محیط زیست و هم مردم اعلام شده كه در هر نقطه ای كه لاشه هایی از حیوانات را دیدند سریعا موضوع را اعلام كنند.
ناظری خاطرنشان کرد: دامپزشكی در تمام این مدت آمادگی داشته و دارد كه واكسیناسیون را برای دام‌ها و سگ های صاحب دار به صورت رایگان انجام دهد تا از شیوع بیماری پیشگیری شود.
فرماندار زابل با توجه به اهمیت موضوع و مساعدت و همکاری مردم در این رابطه گفت: تمام اقدامات درخصوص کنترل و پیشگیری این موضوع در حال انجام است، مشكلی كه داریم این است كه این سگ‌ها از شهرها و روستاهای اطراف وارد شدند، بخصوص از شهرهای مرزی كه تعدادی بیمار حیوان گزیدگی که از افاغنه هستند و از کشور افغانستان برای درمان به سیستان آورده شدند، اما باید برای اینكه مراكز شهری در منطقه سیستان كنترل شود لازمه آن این است كه روستاهای اطراف را مورد كنترل و مراقبت قرار دهیم و کاهش آمار سگ‌ها در روستاها نیز با شدت دنبال شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code