موضوعات
سیستان و بلوچستان

ساماندهی قاچاق سوخت، نگاه اجتماعی می‌خواهد

نویسنده: امیر کریمیان
کسی نمی‌تواند منکر چالش‌ها و معضلات کشورهای در حال توسعه، آن هم در زمینه فساد مالی ناشی از اقتصادهای زیرزمینی، شود. حوزه‌ای که یکی از مصادیق بارزش قاچاق است و در میان قاچاق انواع کالاها، قاچاق سوخت در ایران حال و هوای دیگری دارد...
1396/06/04
کسی نمی‌تواند منکر چالش‌ها و معضلات کشورهای در حال توسعه، آن هم در زمینه فساد مالی ناشی از اقتصادهای زیرزمینی، شود. حوزه‌ای که یکی از مصادیق بارزش قاچاق است و در میان قاچاق انواع کالاها، قاچاق سوخت در ایران حال و هوای دیگری دارد.
 قاچاقی که خطرات ناشی از آن ضمن تهدید اقتصاد ملی و ایجاد بحران در نظام‌های اجتماعی، مالی و... زمینه بروز خطرات امنیتی را نیز فراهم آورده است. در آسیب‌شناسی‌های صورت گرفته، محققان و پژوهشگران به این نکته رسیده‌‌اند که اختلاف بسیار زیاد سوخت ایران با آن سوی مرزها باعث شده تا قاچاق مواد سوختی بیشترین آمار کالاهای قاچاق از داخل به خارج را به خود اختصاص دهد.
آمارهای غیررسمی حکایت از آن دارد که روزانه بالغ بر 5 میلیون لیتر سوخت از کشور به صورت غیرقانونی قاچاق و بخش اعظمی از نیاز کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان از مرزهای آذربایجان غربی، کردستان ، خراسان و سیستان و بلوچستان و.. تامین می‌شود.
ورود به موضوع قاچاق سوخت همواره با موضع‌گیری دستگاه‌ها و سازمان‌های مربوطه همراه می‌شود. این در حالی است که مشکلات موجود در ساختار اداری و عدم شفافیت مسئولیت‌های دستگاه‌ها باعث شده تا نتوانیم در ساماندهی قاچاق سوخت موفق شویم.
در بخش دیگر آسیب‌شناسی این معضل، ما به مشکلات اجتماعی فراروی مردمی برمی‌خوردیم که خواسته و ناخواسته وارد این حوزه شده‌اند، مردمی که از سر فقر و خشکسالی مجبور به ترک اراضی کشاورزی شده‌‌ و در این عرصه مشغول شده‌اند.
موضوعی که باید با نگاهی اجتماعی بدان نگریست و کوشید با ایجاد بسترهای اشتغال برای این افراد در حاشیه مرزها دست دلالان سوخت از سوخت‌های قاچاق کوتاه شود چرا که اگر این بومی‌های مرز‌نشین نباشند دلالان سوخت نمی‌توانند به آسانی به فعالیت‌های غیر‌قانونی خود در این حوزه ادامه دهند.
امیر کریمیان
 کارشناس اقتصادیارسال پیام اشتراک 
 
 Security code