موضوعات
سیستان و بلوچستان

زالی در میان ریگی‌ها ریشه دوانده

نویسنده: سمانه رضوی/ خبرنگاراستان‌ها
زالی و اسپید‌سری در میان طایفه آنها سابقه دیرینه دارد. ریگی‌ها خیلی سال است که در منطقه سیستان با رنج زال بودن دست و پنجه نرم می‌کنند...
1396/07/18
زالی و اسپید‌سری در میان طایفه آنها سابقه دیرینه دارد. ریگی‌ها خیلی سال است که در منطقه سیستان با رنج زال بودن دست و پنجه نرم می‌کنند. در خانواده ریگی خیلی‌ها به این عارضه مبتلا هستند. در گفت وگو با «هوشنگ ریگی» یکی از اعضای این طایفه به صحبت درباره سختی‌های پیش روی زندگی‌شان پرداختیم.
  • آلبینیسم در طایفه شما وراثتی است؟
بله. متاسفانه هر کدام از ما که ازدواج کرده‌ایم باز با این چالش روبه‌رو هستیم. الان من و پسرخاله‌ام همراه دو تن دیگر از فرزندان خاله‌ام و خواهرزاده‌های خودم همه این بیماری را داریم.
پس جمعیت زال‌ها در طایفه شما زیاد است!
بله. حدود60 نفر از اعضای خانواده‌مان زال هستند.
  • چرا در منطقه زابل جمعیت زال‌ها بیشتر است؟
خیلی‌ها معتقدند زال‌ها همه از نوادگان سهراب هستند. خیلی‌ها هم این موضوع را افسانه می‌دانند. هر چه هست موقعیت و جایگاه اجتماعی زال‌ها در جامعه خوب نیست.
  • حمایت اجتماعی هم از زال‌ها می‌شود؟
نه! در تمام این سال‌ها هیچ حمایتی از طرف نهادهای دولتی و توانبخشی صورت نگرفته. هنگام استخدام و اشتغال به ما می‌گویند شما توانایی کار ندارید. به ما به چشم معلولان نگاه می‌کنند اما هنگام مراجعه به بهزیستی قانون حمایت از معلولان 70 درصد به بالا مطرح می‌شود و از پذیرش ما سرباز می‌زنند. مشکل اینجاست که با این تعریف دوگانه ما نمی‌دانیم الان معلول هستیم یا نه؟
  • آیا این بیماری مشکل جسمی هم پیش روی شما قرار می‌دهد؟
تنها مشکلی که به مرور و در سایه نبود امکانات دامن ما را می‌گیرد مشکلات بینایی است که اگر به موقع به آن رسیدگی نشود فرد را به سمت نابینایی می‌برد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code