موضوعات
سیستان و بلوچستان

رئیس جمهوری؛ پیام آور رونق چابهار

نویسنده:
در جریان سفر رئیس جمهوری به سیستان و بلوچستان فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار صبح امروز افتتاح می‌شود...
1396/09/12
در جریان سفر رئیس جمهوری به سیستان و بلوچستان فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار صبح امروز افتتاح می‌شود.
دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه در نخستین سفر استانی خود در دولت دوازدهم وارد فرودگاه زابل در شمال سیستان و بلوچستان شدند. به گزارش ایرنا رئیس جمهوری در بدو ورود در فرودگاه زابل مورد استقبال نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان، استاندار، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شماری از مدیران استان و بزرگان طوایف و اقشار مختلف مردم شیعه و سنی منطقه سیستان قرار گرفت.
حسن روحانی گفت: پیگیری قول های داده شده درسفرسال 93 به سیستان و بلوچستان مهم ترین هدف سفر هیات دولت به این استان است.
وی افزود: هدف از این سفر پیگیری برنامه هایی است که در سال 93 به مردم قول داده ایم.
رئیس جمهوری گفت: همچنین برخی طرح های دیگر برای سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شده که در طول سفر اعلام خواهد شد.
دکتر روحانی اظهارکرد: علاوه برسفربه زابل و زاهدان، سفر به چابهار برای افتتاح فاز نخست بندر شهید بهشتی از برنامه های این سفر است.

برنامه های سفر
استاندار سیستان و بلوچستان هم اظهار کرد: رئیس جمهوری در برنامه سفر خود علاوه بر دیدار با مردم زابل به شهرهای زاهدان و چابهار نیز سفر می کند.
وی ادامه داد: روحانی برای افتتاح فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار به این شهرستان سفر می‌ کند. محبی افزود: این برنامه محوری با حضور وزرا و مقامات کشورهای مختلف در چابهار برگزار می‌ شود.
این مسئول تصریح کرد: شرکت درنشست شورای اداری سیستان و بلوچستان و برگزاری نشست خبری آخرین برنامه‌ های سفر رئیس جمهوری به استان است.

افتتاح بندر شهید بهشتی
مدیرکل بنادر ودریانوردی سیستان و بلوچستان هم گفت: افتتاح بندر شهید بهشتی و افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری، بیکاری در شهرستان چابهار و جنوب این استان را به حداقل می رساند.
بهروز آقایی اظهار کرد: ورود هر یک میلیون تن کالا در بندر چابهار بیش از پنج میلیارد تومان گردش مالی ایجاد می کند که این به معنای کاهش درصد بالایی از بیکاری و فقر در سیستان و بلوچستان است.
وی با بیان اینکه عملیات اجرایی فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی از مرداد 1386 آغاز شده بود و تا سال 1392 تقریبا 30 درصد پیشرفت داشته است، خاطرنشان کرد: دولت با حساسیت بالا طرح توسعه بندر شهید بهشتی را به مرحله افتتاح رساند.
وی تصریح کرد: ورود تجهیزات به بندرشهید بهشتی چابهار در 4 مرحله انجام شده است.

ایجاد موج شکن
این مسئول افزود: سازمان بنادر و دریانوردی 6 موج شکن در سواحل چابهار و کنارک ایجاد کرده که بهترین نقطه اقتصادی و اشتغالزایی برای مردم بومی این منطقه به شمار می رود. مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار بیش از 203 هکتار زمین جدید از دریا با استفاده از لایروبی استحصال شده است، گفت: دایک گذاری بیش از 5 کیلومتر، 60 هکتار بتن ریزی و تایل گذاری و تحکیم بستر، هزار و 650 متر موج شکن، ساخت هزار و 700 متر اسکله و 35 هکتار از محوطه کانتینری طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار تایل گذاری و عملیاتی شده است.

ترمینال کانتینری
آقایی اظهار کرد: این بندر پس از بهره برداری قابلیت هرگونه عملیات بندری درحوزه های ترمینال کانتینری را برخوردار خواهد بود و علاوه برظرفیت سالانه تخلیه و بارگیری 8/5 میلیون تن با آماده شدن پسکرانه آن تا 15 میلیون تن ظرفیت ایجاد خواهد شد.
وی به ساخت اسکله و ایجاد 3 هزارهکتارگلخانه درمحدوده گیشاب حد فاصل نوارساحلی چابهار- بریس اشاره کرد و افزود: ساخت گلخانه با استفاده از انرژی های نو تحولی در اقتصاد و کشاورزی ایجاد خواهد کرد. این مسئول تصریح کرد: وزارت راه وشهرسازی تخصیص اعتبار 301 میلیارد تومانی را برای ساخت 56 کیلومتر راه منتهی به بندر چابهار پیش‌بینی کرده است تا ترافیک جاده ها با تردد کامیون‌ها آسان شود.

راه مناسب دسترسی
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: مشارکت این سازمان برای ایجاد کمربندی و راه مناسب دسترسی به بندر چابهار 30 میلیارد تومان است که بزودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.
آقایی اظهار کرد: چابهار یکی از بهترین نقاط ایران و جهان برای سرمایه گذاری است و موقعیت مناسبی در ترانشیپ، ترانزیت، واردات و صادرات کالا در کشور دارد.
وی ادامه داد: انتقال کالا به افغانستان از طریق بندر چابهار به ازای هر کانتینر هزار دلار نسبت به پاکستان و 5/1 میلیون تومان از بندر شهید رجایی و بندر عباس ارزانتر شده است.
این مسئول گفت: بزرگترین ترمینال مکانیزه مواد معدنی با 282 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی بزودی در بندر چابهار ساخته می شود.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: سرمایه گذاران هندی قرار است 16 میلیون تن کالا را از طریق چابهار جابه جا کنند که منجربه تشویق دیگرکشورها خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code