موضوعات
سیستان و بلوچستان

درخشش چابهار با وجود نگین مکران

نویسنده:
فاز نخست نگین مکران تا اواسط سال 98 به بهره برداری می‌رسد...
1396/05/15
فاز نخست نگین مکران تا اواسط سال 98 به بهره برداری می‌رسد.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی نگین مکران با اشاره به ایجاد سومین قطب پتروشیمی کشور در چابهار از تولید سالانه 8/5میلیون تن متانول در فاز نخست این شرکت خبرداد.
به گزارش ایرنامحمد رضا موثقی نیا با تشریح آخرین اقدامات در شهرک پتروشیمی مکران اظهارکرد: پروژه پتروشیمی نگین مکران چابهار با تولید سالانه 25میلیون تن محصولات پتروشیمی و با سرمایه گذاری 18میلیارد دلاری بخش خصوصی در پیکره هشتم منطقه آزاد چابهار درحال احداث است.
وی افزود: فاز نخست این پروژه در زمینی به مساحت1200هکتار و با ظرفیت تولید سالانه 8/5میلیون تن متانول بامشارکت 15شرکت زیرمجموعه و اشتغال زایی بیش از 8 هزار نفر تا اواسط سال 98به بهره برداری می‌رسد.
به گفته موثقی نیا، عملیات اجرایی پتروشیمی نگین مکران درسال 91 و درقالب 3 فازآغازشده که برآورد اولیه برای به اتمام رسیدن تمامی فازهای آن10سال است.
مدیرعامل شرکت نگین مکران درباره محصولات این پروژه نیزگفت: دراین پروژه 18واحد بالادستی تولید محصولات پتروشیمی شامل متانول، اوره، آمونیاک، آروماتیک، الفین و30 واحد پایین دستی فعالیت می‌کنند واین درحالی است تاکنون 8 واحد پایین دستی به بهره برداری رسیده ومحصولات آن‌ها کاملا صادراتی شده است.
وی با اشاره به لوله گذاری 20کیلومتربرای تامین خوراک مورد نیاز پتروشیمی تأکید کرد: خط لوله موسوم به صلح به طول 285کیلومتر از نیروگاه سیکل ترکیبی ایرانشهر با سرمایه گذاری شرکت غدیر در زمان تعیین شده 20میلیون متر مکعب گاز متان مورد نیاز فاز نخست را تامین می‌کند.
به گفته موثقی نیا گازاتان مورد نیازبرای تولید سایرمحصولات نیز از طریق خط لوله صلح وخط مستقل عسلویه-چابهارومیعانات گازی نیزبا کشتی از عسلویه به چابهار می‌آید.
مدیرعامل نگین مکران با اشاره به صادرات 22میلیون تن محصولات پتروشیمی به خارج از کشورگفت: قرارداد اختصاص 20هکتارزمین در بندر شهید بهشتی چابهار برای احداث مخازن وپایانه‌ها به صورت اجاره به مدت 20سال با سازمان بنادر منعقد شده است واین درحالی است در حال پیگیری برای افزایش مساحت به 40هکتار هستیم.
وی با اشاره به انجام رایزنی‌ها با سازمان بنادر برای افزایش مساحت احداث مخازن به 40 هکتار در بندر شهید بهشتی خاطرنشان کرد:فاز یک احداث مخازن وپایانه‌ها تا اواسط سال 97 به بهره برداری می‌رسد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code