موضوعات
سیستان و بلوچستان

خطر سگ‌های ولگرد

نویسنده:
داستان این روزهای منطقه سیستان بسیار غمگین و تاسف بار است زیرا این روزها مردم این منطقه علاوه بر اینکه باید با خشکسالی، بیکاری، طوفان شن و اثرات مخرب آن مقابله کنند با مشکلات جدیدی نیز مواجه می‌شوند که جدیدترین آنها شیوع بیماری «هاری» در این منطقه است...
1396/06/14
داستان این روزهای منطقه سیستان بسیار غمگین و تاسف بار است زیرا این روزها مردم این منطقه علاوه بر اینکه باید با خشکسالی، بیکاری، طوفان شن و اثرات مخرب آن مقابله کنند با مشکلات جدیدی نیز مواجه می‌شوند که جدیدترین آنها شیوع بیماری «هاری» در این منطقه است.
 به گونه‌ای که از اسفند پارسال تاکنون ۷ مورد فوتی بر اثر این بیماری در این منطقه گزارش شده است. به گزارش مهر، جواد اکبری‌زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل می‌گوید: از ابتدای سال تاکنون یک هزار و ۸۲۰ نفر در منطقه سیستان دچار حیوان گزیدگی شدند که این آمار نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته حدود ۴ برابر افزایش داشته است. پارسال هزار و ۳۱۴ نفر در منطقه سیستان دچار حیوان گزیدگی شدند. آخرین مورد مربوط به یک خانم ۶۰ ساله از روستای غلامعلی شهرستان نیمروز بود که در تاریخ چهارم مرداد توسط یک سگ ولگرد دچار حادثه شد. این خانم بلافاصله پس از این حادثه به اورژانس مراجعه می‌کند و اقدامات درمانی توسط کادر پزشکی برایش انجام می‌شود.
همچنین پنج نوبت واکسن برای این بیمار مشخص وچهار نوبت آن تزریق شد اما متاسفانه قبل از تزریق پنجم فوت می‌کند. مشکل سگ‌های ولگرد سال‌ها است که در منطقه سیستان وجود دارد اما متاسفانه امسال به حد بحرانی رسیده است. تقریبا بیش از ۱۰ هزار سگ ولگرد در منطقه سیستان وجود دارد.
هاری یک نوع بیماری واگیر مشترک بین انسان و دام است که به منظور جلوگیری از گسترش آن با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و دامپزشکی باید نظام مراقبت به صورت کامل انجام شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code