موضوعات
سیستان و بلوچستان

خرید تضمینی خرما در سیستان وبلوچستان

نویسنده:
اجرای طرح خرید تضمینی خرما توسط دولت، دست دلالان را از روی این محصول مهم و قابل توجه استان سیستان و بلوچستان کوتاه کرده است...
1396/06/12
اجرای طرح خرید تضمینی خرما توسط دولت، دست دلالان را از روی این محصول مهم و قابل توجه استان سیستان و بلوچستان کوتاه کرده است.
مدیر تعاون روستایی سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب گفت: دغدغه و نگرانی کشاورزان سیستان و بلوچستان در فصل برداشت خرما زیاد بود و خرماکاران استان مجبور به فروش محصول خود به صورت سبز و نارس به دلالان با قیمت پایین بودند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالحمید رسولی افزود: با اجرای طرح خرید تضمینی خرما توسط دولت از چند روز گذشته تا کنون شاهد بازگشت امید و شادابی میان نخلکاران سیستان و بلوچستان هستیم، زیرا دیگر نگرانی از فروش نرفتن محصولاتشان ندارند.
وی گفت: سازمان تعاون روستایی سیستان و بلوچستان با هدف ساماندهی مسائل کشاورزان، برای نخستین بار کار خرید تضمینی خرما به شرط معامله را از چند روز گذشته در استان آغاز کرده است.
مدیرتعاون روستایی سیستان و بلوچستان در رابطه با نحوه اجرای این طرح اظهارکرد: درمرحله نخست اجرای این طرح درشهرستان‌های خرماخیزاستان سردخانه اجاره شده تا کشاورزان درصورت تمایل بر اساس دستورالعمل ابلاغی تایید شده خرمای درجه یک خود را بسته بندی و به صورت امانی دراین سردخانه‌ها نگهداری کنند.
رسولی ادامه داد: براساس مفاد این طرح، مراکزخرید تعیین شده ازسوی این سازمان قراردادی 3 ماهه با کشاورزامضا می‌کنند تا این افراد خرمایشان را به مدت 3 ماه به صورت امانی به نام خودشان در سردخانه‌ها نگهداری کنند.
وی افزود: در زمان تحویل و انتقال خرما به سردخانه بخشی از قیمت محصول (۶۰ تا ۸۰ درصد) از قرار هر کیلو ۱۳ تا ۱۴ هزار ریال به صورت علی الحساب به کشاورزان پرداخت می‌شود.
رسولی گفت: کشاورز در طول مدت سه ماهه قرارداد فرصت دارد با بازاریابی و پیدا کردن مشتری خرمای خود را به بهترین قیمت بفروشد. مدیر تعاون روستایی سیستان و بلوچستان افزود: خرماکار استان در صورت پیدا کردن خریدار می‌تواند محصول خود را از سردخانه تحویل گرفته و مبلغ علی الحساب دریافتی را همراه با هزینه سردخانه پرداخت کند.
رسولی افزود: چنانچه بعد از سه ماه کشاورز نتوانست خرمای خود را بفروشد، محصول موجود در سردخانه به مرکز خرید تعلق گرفته و مازاد قیمت به وی پرداخت می‌شود.
وی گفت: کوتاه کردن دست سودجویان و ایجاد فرصتی همراه با حمایت مالی برای کشاورز به منظور فروش محصولاتش با قیمت مناسبت بهترین مزایای اجرای این طرح است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code