موضوعات
سیستان و بلوچستان

خروج بلوچستان از خط قرمز گردشگری

نویسنده: احسان رستمی‌پور /خبرنگار استان‌ها
بلوچستان دیگر در خط قرمز گردشگری جهان قرار ندارد و کسی گردشگران را از سفر به آنجا نهی نمی‌کند. تابوی کلیشه ای نبود امنیت در این منطقه با همت بومی ها شکسته شده و مدتی است استان سیستان و بلوچستان مقصد گردشگری خاصی برای دوست‌داران سفر است...
1396/06/04
بلوچستان دیگر در خط  قرمز گردشگری جهان قرار ندارد و کسی گردشگران را از سفر به آنجا نهی نمی‌کند. تابوی کلیشه ای نبود امنیت در این منطقه با همت بومی ها شکسته شده و مدتی است استان سیستان و بلوچستان مقصد گردشگری خاصی برای دوست‌داران سفر است. حالا این منطقه از خط قرمز نیز خارج شده و گردشگران خارجی نیز می توانند با اطمینان خاطر مهمان اهالی مهمان نواز این ناحیه باشند.

خط قرمز گردشگری چیست
 سفارتخانه کشورهای مختلف در هنگام سفر اتباع خود به کشورهای دیگر، مجموعه از توصیه‌ها را به آنها ارائه می دهند. ازغذا تا بیماری و امنیت ، توصیه های سفارتخانه ها به اتباع خود است. اما نقشه گردشگری جهان خطوط قرمزی هم دارد. هر‌گاه نقطه‌ای از دنیا امنیت سفر گردشگران را نداشته باشد، آن نقطه در خط قرمز نقشه گردشگری قرار می‌گیرد و کشورهای مختلف اتباع خود را از سفر به آنجا نهی می‌کنند. در ایران نیز نقاط قرمز گردشگری وجود دارد. خطی که تا سالیان سال تا عمق کشور کشیده می‌شد و اما حالا اتفاقات تازه ای رخ داده است.

یک تجربه خوب
کامبیز مشتاق، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان مسئولی است که خبر خروج بلوچستان از خط قرمز را اعلام کرده است. او می‌گوید: «با توجه به حسن مهمان نوازی مردم بلوچ و تجربه خوب توریست‌های خارجی در مناطق بلوچستان و درخواست های فعالان حوزه گردشگری، بلوچستان از منطقه قرمز برای سفر گردشگران خارج شده و در نقشه های توصیه نامه امنیتی سفارتخانه ها ،بلوچستان جزومناطق امن برای سفر توریست های خارجی شد.»

 تاثیرموج سفر ‌
سال 96 را سال سفر به سیستان و بلوچستان نامگذاری کرده‌اند. این استان دو سالی می شود که مورد توجه گردشگران داخلی کشور قرار گرفته است. چالش پیش روی استان سیستان و بلوچستان برای جذب گردشگر همواره امنیت بوده است.
کلیشه باقی مانده نا امنی‌های سالیان دور این منطقه باعث شده که عموم هنوز این استان را امن ندانند. در حالی که جاذبه‌های تاریخی بی‌شمار و ارزشمند در کنار جاذبه های طبیعی خاص این استان، پتانسیل های سیستان و بلوچستان برای جذب گردشگر است. این بار نیز گردشگران و دوست داران سفر خود برای کشف این منطقه آستین بالا زدند و سال 95 بسیاری از گردشگران تجربه طلب، کوله بار سفر به این استان را بستند. واکنش گردشگرانی که وارد این استان شدند از مواجهه با جاذبه‌های بکر و دیدنی و عجیب، موجی از سفر به سیستان و بلوچستان را شکل داد. موجی که با نام‌گذاری سال 96 به عنوان سال سفر به سیستان و بلوچستان در آمار ورودی گردشگران این استان در ایام عید تاثیر مشهودی گذاشت.

مردمانی مهمان‌نواز
گردشگرانی که به سیستان و بلوچستان سفر کرده‌اند، بی‌تملق از آغوش باز اهالی این استان گفته‌اند. اتفاقی که باعث شد ابتدای سال 96 توجه گردشگران خارجی نیز به این استان جلب شود. استانی که دو اثر ثبت جهانی و ده‌ها اثر دارای ارزش‌های جهانی دارد. ابتدای امسال تصاویری از سفر گردشگران خارجی به این استان منتشر شد.  تمام فعالیت‌های شکل گرفته در طی یک سال اخیر حالا این منطقه را از خط قرمز گردشگری خارج  و شرایط را برای سفر بیشتر گردشگران به این استان ایجاد کرده است.

 از کرمان تا بلوچستان
 استان کرمان یکی دیگر از نقاط قرمز گردشگری کشور بود. استانی با جاذبه‌های شناخته شده و مهم که سال‌ها به دلیل مسائل امنیتی روی گردشگر خارجی را به خود نمی‌دید. کرمان اما حدود دو سال است از خط قرمز گردشگری رهایی یافته است. طی دو سال گذشته کرمان تلاش کرده خود را تبدیل به ضلع چهارم شهرهای گردشگرپذیر کند و در کنار شهر یزد، اصفهان و شیراز بخشی از سهم بازار گردشگران خارجی را به خود اختصاص دهد. خط قرمز گردشگری بعد از استان کرمان تا مرز کرمان تا سیستان و بلوچستان عقب رفت. تلاش‌های صورت گرفته طی یک سال اخیر در شناسایی و معرفی استان سیستان و بلوچستان و ترغیب گردشگران داخلی برای سفر به این استان، حالا منطقه بلوچستان را نیز از خط قرمز گردشگری خارج کرده است. خطر قرمز گردشگری هنوز در ناحیه های مرزی به ویژه با مرزهای افغانستان و پاکستان دیده می شود. نقاطی که با توجه به استمرار امنیت داخلی ایران در منطقه می توانند با برنامه ریزی و استفاده از تجربه دو استان کرمان و سیستان و بلوچستان، این نقاط در کشور را به حداقل ممکن برسانند تا کلیشه نا امنی ایران برای همیشه از ذهن گردشگران خارجی پاک شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code