موضوعات
سیستان و بلوچستان

حفر عمیق‌ترین چاه کشور

نویسنده:
با اختصاص 25 میلیارد تومان اعتبار، حفاری نخستین چاه آب ژرف کشور تا دو ماه آینده در سیستان و بلوچستان آغاز می‌شود...
1396/06/12
با اختصاص 25 میلیارد تومان اعتبار، حفاری نخستین چاه آب ژرف کشور تا دو ماه آینده در سیستان و بلوچستان آغاز می‌شود.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، استاندار سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب گفت: مطالعات آب‌های ژرف در استان از دی ماه سال گذشته با فعالیت 22 گروه روسی و ایرانی انجام شده و به نتایج امید بخشی رسیده است.
علی اوسط هاشمی با اشاره به مشکل خشکسالی و کم آبی در سیستان و بلوچستان افزود: قرار است طرح احداث چاه‌های ژرف در جنوب، مرکز و شمال سیستان و بلوچستان اجرا شود که احداث اولین چاه ژرف هم با تخصیص 25 میلیارد تومان بزودی آغاز می‌شود.
وی همچنین به اجرای طرح آبرسانی با لوله به 46 هزار هکتار اراضی دشت سیستان اشاره کرد و افزود: این طرح از نظر وسعت و مدل اجرا در تاریخ استان و کشور بی‌نظیر است.
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان این که طرح آبرسانی با لوله دشت سیستان 76 هزار خانوار را با جمعیت حدود 380 هزار نفر در بر میگیرد گفت برای اجرای این طرح علاوه بر 500 میلیون دلار قبلی 350 میلیون دیگر هم اختصاص یافته و از نادر طرح‌های کشور است که بودجه آن از طرح جلوتر است.
هاشمی با بیان این‌که اجرای خوب این طرح مستلزم مشارکت مردم و تغییر الگوی کشت است گفت: این طرح از هدر رفت سالانه 250 تا 300 میلیون متر مکعب آب منطقه که در حال حاضر به علت دمای بالای 45 درجه و طوفان‌ها تبخیر می‌شود جلوگیری می‌کند.

توسعه بندر چابهار
وی همچنین از اختصاص 940 میلیون دلار سرمایه‌گذاری برای توسعه بندر چابهار خبر داد و گفت: از این مبلغ 150 میلیون دلار را کشور هند تامین خواهد کرد و مابقی آن سرمایه‌گذاری داخلی با مشارکت بخش خصوصی است.
استاندار سیستان و بلوچستان آغاز طرح گازرسانی از ایرانشهر به چابهار، اخذ مجوز برای ایجاد فرودگاه، تسریع در روند احداث خط آهن چابهار- زاهدان - مشهد را از برنامه‌های جدی دولت برای رونق هر چه بیشتر بندر استراتژیک چابهار عنوان کرد و گفت: با ایجاد این زیرساخت‌ها زمینه جذب هرچه بیشترسرمایه گذاربخش خصوصی دراین منطقه فراهم می‌شود.
وی توسعه خدمات راه آهن بین شهری را هم ازاولویت‌های دیگر دولت دراستان عنوان کرد وگفت: این هفته قطار زاهدان- اصفهان هم راه اندازی می‌شود.

طرح تحول نظام سلامت
این مسئول اجرای طرح تحول نظام سلامت دراستان را بسیارخوب عنوان کرد وگفت: اکنون از6هزارطرح حوزه بخش بهداشت ودرمان کشوربیش از600طرح مربوط به سیستان وبلوچستان است.
استاندار افزود: با توجه جدی وزیر بهداشت به این استان و با بهره برداری از این طرح‌ها و بیمارستان‌های در دست احداث در چابهار،زاهدان، ایرانشهر و کنارک، شاخص‌های بهداشت و درمان استان به شاخص‌های کشوری خواهد رسید.

بازارچه‌های مرزی جدید
اوسط هاشمی همچنین به مصوبه اخیر دولت برای راه اندازی 5 بازارچه جدید مرزی در استان اشاره کرد و گفت: با این مصوبه مرزنشینان استان تا شعاع 50 کیلومتری از معافیت ماهانه 500 هزار تومانی برخوردار میشوند و درامد آنها که هم اکنون به طور متوسط 6 میلیون تومان در سال است با این معافیت دو برابر می‌شود.
وی به وضعیت امنیتی سیستان و بلوچستان هم اشاره کرد و گفت: اکنون مردم استان احساس امنیت بیشتری دارند و اقبال سرمایه گذاران خارجی و داخلی به این استان نشانه امنیت مطلوب استان ماست.
استاندارگفت: برای اولین بار درتاریخ سیستان و بلوچستان یک میلیارد و 540 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های فولاد، نیرو، بندر،انرژی‌های نوو صنعت جذب شده است.
وی نقش دادن به جوانان و بانوان، فراهم کردن فرصت مساوی برای همه نخبگان و فرهیختگان،جذب 120 هزار کودک بازمانده از تحصیل و کسب 421 کرسی شوراها توسط بانوان را از شاخصه‌های توسعه پایدار در استان عنوان کرد.

اقدامات فرهنگی در استان
استاندار سیستان و بلوچستان همچنین در خصوص اقدامات فرهنگی در استان گفت: درسال‌های اخیر توانسته‌ایم با وجود محدودیت‌های کشورها برای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی‌شان در یونسکو،چند اثر از استان شامل کویر لوت و شهر سوخته را ثبت جهانی کنیم و در تلاش برای ثبت جهانی روستای کلپورگان به عنوان اولین روستای جهانی صنایع دستی هستیم.
وی توجه ملی و کلان به ورزش استان را هم از اولویت‌های توسعه ورزش در استان جوان سیستان و بلوچستان عنوان کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code