موضوعات
سیستان و بلوچستان

جریان جرم

نویسنده: فاطمه عسگری نیا /خبرنگاراستان‌ها
سالانه پرونده‌های قضایی زیادی وارد دادگستری‌های کشور می‌شود. از ضرب و جرح گرفته تا قتل و کلاهبرداری و سرقت. طلاق و چک برگشتی هم که امروز پر تعداد‌ترین پرونده‌های دادگستری هستند. صفحه حوادث روزنامه‌ها هر روز خبر از حوادثی می‌دهد که ریشه همه آن‌ها در آسیب‌های اجتماعی است...
1396/06/11
سالانه پرونده‌های قضایی زیادی وارد دادگستری‌های کشور می‌شود. از ضرب و جرح گرفته تا قتل و کلاهبرداری و سرقت. طلاق و چک برگشتی هم که امروز پر تعداد‌ترین پرونده‌های دادگستری هستند. صفحه حوادث روزنامه‌ها هر روز خبر از حوادثی می‌دهد که ریشه همه آن‌ها در آسیب‌های اجتماعی است. با وجود فعالیت شبکه‌های اجتماعی، خبر وقوع جرائم خیلی سریع‌تر و آنلاین در اختیار مردم قرار می‌گیرد و گاه این انعکاس اخبار همراه با واکنش‌های مختلف مردم است. در میان همه شهرهای کشور، همواره شهرهای بزرگ مرکز وقوع تخلفات بیشتر بوده است. بعد از بزرگی شهرها نوبت به شهرهای مرزی کشور می‌رسد. مناطقی که به واسطه همسایگی‌شان با مرز عمدتا شاهد قاچاق کالا در آنها هستیم.
در این گزارش سعی کردیم ضمن پرداختن به موضوع جرم در جامعه و وضعیت جرم‌خیز‌ترین استان‌های کشور، از زبان کارشناسان و متخصصان، به بیان علل وقوع جرم در جامعه بپردازیم.

حاشیه‌نشینی؛ بستر وقوع جرائم
از قدیم گفته‌‌اند هر که بامش بیش برفش بیشتر. این ضرب‌المثل وقتی به ذهن خطور می‌کند که از زبان رئیس پلیس آگاهی می‌شنوی که شهرهایی مثل تهران، اصفهان، مشهد و زاهدان جرم‌خیزترین شهرها در بین استان‌های کشور هستند. استان‌هایی که به واسطه وسعت و موقعیت جغرافیایی‌شان خیلی عجیب نیست که عنوان جرم‌خیزترین استان‌های کشور را به خود اختصاص داده باشند. محمد کریمی، جامعه‌شناس، می‌گوید: از وقتی شهرهای کشور بی‌ضابطه بزرگ شدند و سکونتگاه‌های غیرقانونی در حاشیه آنها روز به روز بیشتر و بیشتر شد، وقوع جرائم رنگ و بوی دیگری به خود گرفت. امروز در کشور و در اکثر شهرهای آن شاهد معضل بزرگ حاشیه‌نشینی هستیم. معضلی که مشکلاتش تنها در ساختمان‌های آلونکی خلاصه نمی‌شود بلکه در دل این آلونک‌های سیاه باید شاهد وقوع جرائم زیادی باشیم.

سرقت؛ اولین جرم در سیستان و بلوچستان
موقعیت جغرافیایی استان سیستان و بلوچستان و حرف و حدیث‌های فراوان درباره آن به لحاظ همسایگی‌اش با افغانستان و تردد غیرقانونی افاغنه در آن باعث شده تا خیلی از ما گمان کنیم در این منطقه باید جرائم مربوط به مواد مخدر بیشترین آمار وقوع جرم را به خود اختصاص دهد در حالی که این طور نیست و امروز اولین دغدغه مردم شهرهای استان سیستان و بلوچستان سرقت است، از خردش گرفته تا کلانش. عیسی لوانی، از کارشناسان اجتماعی در سیستان، می‌گوید: تحقیقات و پژوهش‌های کارشناسان اجتماعی حکایت از آن دارد که آمار سرقت‌های خرد به سرقت‌های کلان در این استان می‌چربد.
 به گفته او، بعد از سرقت، ورود غیرقانونی افاغنه و بعد هم مواد مخدر بیشترین جرائم را در استان به خود اختصاص داده‌اند.

بیکاری؛ عامل وقوع جرم در هرمزگان
جرم و جنایات همواره در سایه آسیب‌های اجتماعی متولد می‌شوند و به اعتقاد خیلی از کارشناسان اجتماعی، بیکاری نقش بسیار زیادی در این زمینه دارد.  موضوعی که باعث شده تا مدیر کل دادگستری این استان هم به آن اشاره کند و بگوید: ضرب و جرح عمدی و جرائم مواد مخدر بیشترین آمار جرائم را در استان هرمزگان به خود اختصاص می‌دهند. همه این جرائم ریشه در معضل بزرگی به نام بیکاری دارد. حجت الاسلام صادق اکبری می‌گوید: بیکاری باعث شده تا این روزها زندگی در حاشیه‌ها و بافت‌های فرسوده هرمزگان رونق بیشتری بگیرد، پدیده‌ای که در کنارش آتش اعتیاد هم سر بلند کرده و باعث شده تا شاهد بیشترین طلاق‌های توافقی در استان باشیم.  فرزاد نائینی، کارشناس اجتماعی، می‌گوید:« بسترسازی لازم برای ایجاد فرصت‌های شغلی می‌تواند ضریب امنیت در جامعه را بالا ببرد؛ موضوعی که باعث می‌شود خیلی از آسیب‌های اجتماعی دیگر فرصت ظهور و بروز در جامعه را پیدا نکنند.»

چک‌های برگشتی
یکی از جرائمی که بیشترین ورودی پرونده‌های قضایی را به محاکم قضایی درکشور به خود اختصاص داده است چک‌های برگشتی است. بنا بر اعلام بانک مرکزی، استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی بیشترین آمار این پرونده‌ها و استان‌های ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و مناطق آزاد کمترین پرونده‌های قضایی مربوط به چک برگشتی را داشته اند. بنا براین گزارش، از تعداد یک میلیون و 434 هزار و 200 فقره چک برگشتی در سال گذشته، تعداد یک میلیون و 396 هزار و 900 فقره چک به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت خورده‌‌اند و 37 هزار و 300 فقره دیگر نیز با مواردی مانند تطابق نداشتن امضا، مغایرت تاریخ عددی و حروفی، مخدوش بودن امضا یا مندرجات چک، مغایرت مبلغ حروفی با عددی چک، مسدود بودن حساب مورد نظر و مسدود بودن چک با شماره سری و سریال، مرتبط بوده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code