موضوعات
سیستان و بلوچستان

بهار توسعه درچابهار

نویسنده:
رئیس جمهوری فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار را افتتاح کرد...
1396/09/13
رئیس جمهوری فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار را افتتاح کرد.
به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی درحاشیه مراسم افتتاح فاز نخست پروژه توسعه بندرشهید بهشتی چابهارگفت: بندرچابهارازلحاظ اقتصادی وسیاسی برای ایران بسیارحائزاهمیت است.
وی با اشاره به اینکه این بندرموقعیت وجایگاهی دارد که می‌تواند کریدورجنوب وشمال را دریک مسیرکوتاه قراردهد واین کریدور را به اقیانوس متصل کند، افزود: کریدورهای دیگرما جنوب به شمال را به هم متصل می‌کند ودرخلیج فارس است.
دکترروحانی ادامه داد: کشورهای شرقی همسایه ما مثل افغانستان و کشورهای شمالی مثل کشورهای آسیای میانه را به جنوب و اقیانوس متصل می‌کند. همچنین ازلحاظ سیاسی بسیاراهمیت دارد چراکه روابط ما با کشورهای شرقی وشمالی وحتی اروپایی را درآینده متصل می‌کند واین می‌تواند ازلحاظ سیاسی برای ما بسیارحائزاهمیت باشد؛ درمجموع برای خود استان سیستان وبلوچستان هم حائزاهمیت است، مخصوصاً بعد از آنکه راه‌آهن هم این بندر را به راه‌آهن سراسری متصل کند، می‌تواند موقعیت ممتازتری باشد.
حجت‌الاسلام روحانی گفت: دراین طراحی علاوه براینکه 5 پست اسکله افتتاح می‌شود، بیش از 200 هکتارزمین هم استحصال شده و پس‌کرانه‌ها و انبارهایی که درحال آماده‌سازی است می‌تواند اشتغال‌زا باشد.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه کریدور جنوب و شمال هم برای منطقه، هم برای جهان و هم برای خود ایران مهم است، اضافه کرد: خوشحالیم اولین فازاین پروژه افتتاح شده وامیدواریم هرچه سریعتربتوانیم فازهای بعدی را ادامه دهیم وروزی آن‌ها را هم افتتاح کنیم تا ظرفیت نهایی این بندرکه حدود 80 میلیون تن است، محقق شود.
گفتنی است فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار با حضور رئیس‌جمهور و مهمانان خارجی از ۱۷ کشور جهان و جمعی از مسئولان کشوری و استانی به بهره‌برداری رسید. بندر شهید بهشتی چابهار یکی از بزرگترین پروژه‌های توسعه‌ای کشور محسوب می‌شود وافتتاح فازنخست آن، ظرفیت تبادلات تجاری را از2/5میلیون تن به 8/5 میلیون تن یعنی به بیش از 3 برابر افزایش می‌دهد. این طرح توسعه‌ای شامل اجرای موج‌شکن و دایک بیرونی، لایروبی حدود 15/8 میلیون مترمکعب، احیای حدود 203 هکتار، ساخت 2 پست اسکله کانتینری به طول 720 متر، 3 پست اسکله چند منظوره به طول 684 متربا ظرفیت کشتی‌های 50 تا 100 هزار تن، ایجاد ترمینال‌های کانتینری و چند منظوره به وسعت حدود 64 هکتار و تأمین 16 دستگاه جرثقیل کانتینری و محوطه‌ای است.

   طرح‌های راهبردی استان
همچنین بهره‌برداری از ۲۵ طرح زیربنایی و اقتصادی و شروع عملیات اجرایی ۵ طرح دیگر در استان سیستان و بلوچستان در یک ارتباط مستقیم تلویزیونی به دستور رئیس‌جمهور آغاز شد.
390 میلیون دلار برای بهره برداری یا آغازعملیات این 30 طرح اختصاص یافته است.
حجت‌الاسلام روحانی در این ارتباط مستقیم تلویزیونی دستور افتتاح طرح‌های برق‌رسانی به 155 روستای بدون برق استان، سازه آبگیر طرح آب‌رسانی به شهرهای سیستان، فاز دوم طرح آب‌شیرین کن چابهار و کنارک و نیز افتتاح کلینیک ویژه عدالت، بخش آی‌سی‌یو بیمارستان خاتم‌الانبیاء، افتتاح مرکز خدمات جامع سلامت شهری و افتتاح ساماندهی مالکیت اراضی کشاورزی در دست سیستان، افتتاح 19 واحد پرورش مرغ گوشتی و افتتاح 142 طرح سیستم آبیاری تحت فشار، افتتاح باقیمانده قطعه یک باند دوم بزرگراه زاهدان بم، افتتاح بزرگراه ایرانشهر و افتتاح محورهای روستایی از جمله طرح‌ها و پروژه‌های زیربنایی بود که در حوزه‌های وزارت نیرو، کشاورزی، بهداشت و درمان، نیرو و راه و شهرسازی افتتاح شدند.
همچنین با دستور رئیس‌جمهور عملیات اجرایی طرح فشرده‌سازی گاز طبیعی برای تأمین نیروگاه گازی و عملیات اجرایی بزرگترین مجتمع زنجیره‌ای پرورش شترمرغ و طرح‌های بزرگ گلخانه‌ای آغاز شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code