موضوعات
سیستان و بلوچستان

این صدای شلیک گلوله نیست

نویسنده: مرجان هاشمی/ خبرنگار استان‌ها
یکی از شگفتی‌های طبیعت ایران، گل‌افشان‌ها هستند. این پدیده حیرت‌انگیز و بی‌نظیر یکی از جاذبه‌های شهرستان چابهار است. درباره این که این پدیده چیست، نظرهای گوناگونی وجود دارد...
1396/05/17
یکی از شگفتی‌های طبیعت ایران، گل‌افشان‌ها هستند. این پدیده حیرت‌انگیز و بی‌نظیر یکی از جاذبه‌های شهرستان چابهار است. درباره این که این پدیده چیست، نظرهای گوناگونی وجود دارد.
عده‌ای از کارشناسان معتقدند نزدیکی این منطقه به اقیانوس هند و همچنین شکل خاص پوسته زمین در این ناحیه، سبب  شده  پوسته اقیانوس با شیب بسیار تندی در زیر این منطقه به داخل زمین فرو رود كه باعث به وجود آمدن فشارهای زیادی به پوسته زمین می‌شود. فشار به وجود آمده هم باعث خروج آب و به همراه آن گل و لای می‌شود.
یکی از این گل‌افشان‌ها گل‌افشان«بولوبولو» است که در روستای تنگ و در 95 كیلومترى غرب بندر كنارك و در دشت كهیر نرسیده به روستاى تنگ در زمینى مسطح واقع شده است. این گل‌افشان داراى سه تپه كوچك است كه یكى از آن‌ها در حال حاضر فعال است و بقیه آن‌ها نیز از چند سال قبل به صورت غیرفعال در آمده‌اند.
در بلنداى این تپه‌ها، دهانه‌هایى به قطر چند سانتى‌متر وجود دارد و از دهانه گل‌افشان فعال به طور متناوب گل خاكسترى رنگ خارج و به سوى دامنه‌ها سرازیر مى‌شود. دوره تناوب این پدیده نادر و زیبا ده تا پانزده دقیقه است كه این عمل با لرزش خاك همراه است و گاهى به هنگام خروج گل، صدایى همانند شلیك تفنگ به گوش مى‌رسد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code