موضوعات
شرق تهران

خواندنی‌ها

دارو رسانی به بدن با زیردریایی اتمی

نویسنده:
پژوهشگران آمریکایی زیردریایی نانومقیاسی تولید کردند که با سرعت یک اینچ در ثانیه حرکت می‌کند. این ابزار از 224 اتم تشکیل شده و می‌توان از آن در دارورسانی استفاده کرد.
1394/12/15
به گزارش ایرنا، محققان دانشگاه رایس موفق به ساخت زیردریایی نانومقیاسی شدند که با استفاده از پرتو فرابنفش کار می‌کند. این زیردریایی دارای موتوری است که با هر چرخش پروانه 18 نانومتر به جلو حرکت می‌کند. این موتور، قادر است با یک میلیون دور در دقیقه حرکت کند که سرعت بسیار بالایی محسوب می‌شود.  این زیردریایی قادر است در هر ثانیه یک اینچ حرکت کند که شاید سرعت بالایی به نظر نرسد، اما در مقیاس مولکولی سرعت قابل توجهی است.
محققان برای هدایت و سمت و سو دادن به حرکت این زیردریایی، روشی ارائه نکرده اند. اما این زیردریایی، قادر است در میان مولکول‌هایی با ابعاد خودش به راحتی حرکت کند. این گروه تحقیقاتی تجربه‌های زیادی در حوزه ماشین‌های مولکولی دارند، آنها اولین نانوماشین جهان را تولید کرده اند ماشینی که از یک مولکول تشکیل شده و دارای 4 چرخ است. محققان این پروژه، مدعی هستند که بیشتر ماشین‌های میکروسکوپی که تاکنون ساخته شده و مجهز به موتور هستند، جملگی مواد شیمیایی سمی تولید یا مصرف می‌کنند. در حالی که این گروه تحقیقاتی با فرایند ی 20 مرحله‌ای زیردریایی بی‌خطر تولید کرده‌اند.
محققان این پروژه انواع مختلف تست‌ها را روی این ماشین انجام داده اند و در آنها از نسخه‌های بدون موتور، با موتور کم سرعت و با موتور سریع استفاده کردند.
محققان از میکروسکوپ فلورسانس برای رصد روند حرکتی این زیردریایی و از یک کانال بسیار کوچک برای حرکت دادن این زیردریایی استفاده کردند. آنها به دنبال استفاده از این ابزار در سیستم‌های دارورسانی و پزشکی هستند.


کشف جسمی در اطراف یک سیاهچاله در فاصله 5 میلیارد سال نوری از زمین
تیمی از دانشمندان اسپانیایی توانسته‌اند به طور دقیق یک ساختار را در منطقه داخلی یک کوازار در فاصله بیش از 5 میلیارد سال نوری از زمین شناسایی کنند.
به گزارش ایسنا، تاکنون این دقیق‌ترین سنجش به دست آمده از چنین جسم کوچک و دوری است که با کمک تاثیر میکروهمگرایی گرانشی به دست آمده است.
 این اثر، از سوی ستارگان حاضر در کهکشانی که بین زمین و کوازار قرار گرفته‌اند ایجاد می‌شود که می‌تواند مناطق کوچک درون کوازار را بزرگ نمایش دهد.
محققان با همکاری دانشگاه گرانادا به طور خاص توانستند با بررسی تغییرات در درخشش 4 تصویر مختلف از کوازار Q2237+0305 که به صلیب اینشتین نیز معروف است، لبه داخلی دیسک ماده را  در اطراف آن اندازه‌گیری کنند.
این تصاویر، از سوی ابزارهای همگرایی گرانشی نوری (OGLE) و پروژه زمان بین‌المللی همگرایی گرانشی (GLITP) به دست آمده‌اند که به ترتیب برای 12 سال و 9 ماه به نظارت بر این کوازار مشغول هستند.
دستاورد بزرگ این ابزارها،‌ شناسایی ساختاری در لبه داخلی یک دیسک کوچک در چنین فاصله زیادی بوده که با کمک اثر میکروهمگرایی گرانشی حاصل شده است. این کار، مانند شناسایی یک سکه از فاصله بیش از 100 هزار کیلومتر است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code