موضوعات
شرق تهران

افتتاح 197 اورژانس اجتماعی در استان تهران

نویسنده:
در سال گذشته 197 مرکز اورژانس اجتماعی در کشور افتتاح شد.
1396/02/16
در سال گذشته 197 مرکز اورژانس اجتماعی در کشور افتتاح شد.
به گزارش ایرنا،  معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در مراسم  بهره‌برداری از مراکز دولتی و غیردولتی بهزیستی شهر دماوند که با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد، گفت:  197 مرکز اورژانس اجتماعی تا پایان سال گذشته در سراسر کشور افتتاح شد که بر اساس برنامه ششم توسعه، قرار است امسال در 140 شهرستان بالای 50 هزار نفر مرکز اورژانس اجتماعی به منظور ارائه خدمات به مردم و مددجویان راه‌اندازی شود.
«حبیب‌الله مسعودفرید»  افزود: امروز نیز مرکز اورژانس اجتماعی در شهردماوند راه‌اندازی شد تا مردم از خدمات بیشتری بهره‌مند شوند و امیدواریم این امر به کاهش آسیب‌های اجتماعی در این شهر کمک کند.
وی کنترل آسیب‌های اجتماعی بهنگام را از اهداف اصلی مرکز اورژانس اجتماعی عنوان و تصریح کرد: این مرکز در موارد آسیب‌های اجتماعی خدمات‌رسانی می‌کند و مددکاران بهزیستی در خط 123 و واحد سیار بنابر تماس تلفنی و ضرورت در محل حضور می یابند.
مسعود فرید اظهار کرد: خوشبختانه در شورای عالی اجتماعی کشور، 18 کارگروه ایجاد شده که سازمان بهزیستی در 15 کارگروه اعم از آسیب‌های اجتماعی، طلاق، آسیب‌های حوزه کودکان و غیره مشارکت دارد.
وی در ادامه  به بخش کودکان در مراکز بهزیستی اشاره کرد و گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، 16 هزار کودک در مراکز وابسته به بهزیستی نگهداری می‌شدند که خوشبختانه باوجود افزایش جمعیت، این تعداد به 10 هزار نفر کاهش‌یافت که این امر بیانگر افزایش پذیرش امر فرزندخواندگی و مشارکت مردم در این بخش است.
این مسئول ادامه داد: هدف، بازگشت افراد در معرض آسیب‌ اجتماعی به کانون خانواده است که این موضوع نیز با تشخیص و بررسی کارشناسان و نظر دستگاه قضایی صورت می‌گیرد وکسانی که صلاحیت لازم برای بازگشت به خانواده را نداشته باشند، با دستور قضایی بر اساس شرایطی که دارند به مراکز بهزیستی منتقل می‌شوند.  در ادامه ، رئیس مرکز فوریت‌های اجتماعی بهزیستی کشور، گفت: مرکز اورژانس اجتماعی کشور از سال 1378 با تلفیقی از مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی آغاز به کار کرد.
«حسن اسد‌بیگی» افزود: در هفته گذشته، 10 مرکز در استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان افتتاح شده است و مابقی شهر‌ها نیز در دستور کار قرار دارد. وی تصریح کرد: همسر آزاری، خشونت خانوادگی و سایر خشونت‌ها بیشترین مشکلاتی است که مردم با اورژانس اجتماعی برای رسیدگی به آنها مطرح می‌کنند. رئیس مرکز فوریت‌های اجتماعی بهزیستی کشور با بیان اینکه در مراکز اورژانس اجتماعی فعالیت‌هایی در زمینه جلوگیری از طلاق‌ نیز انجام می‌شود، بیان کرد: درصدد هستیم که فعالیت‌های بهزیستی را بیشتر به بخش خصوصی واگذار کنیم.
در ادامه ، فرماندار دماوند بر ضرورت ایجاد بستر مناسب برای توانمندسازی مددجویان در این شهر تأکید کرد و گفت: یکی از بخش‌هایی که خدمت در آن حکم عبادت دارد و جزو کارهایی است که خارج از چارچوب اداری به عنوان کاری وارسته تلقی می‌شود، بهزیستی است. ناصر محمودی فرد افزود: اقدامات و تلاش‌هایی که در حوزه بهزیستی در دولت‌ها صورت می‌گیرد، به این جهت است که بخشی از خانواده‌ها و افراد نیازمند زیرپوشش خدماتی قرار گیرند و شرایطی برای آنان مهیا شود تا در عرصه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی در سالی که بحث تولید و اشتغال مطرح است، توانمندی خود را نشان دهند. راه‌اندازی مرکز اورژانس اجتماعی دماوند و مرکز مشاوره روانشناختی غیردولتی مهستان، گروه همیار زنان سرپرست خانوار بهار نارنج و مرکز درمان و بازتوانی سرپایی وابستگی به مواد ره‌یافتگان سلامت در رودهن از مراکزی بود که بهره‌برداری رسیدند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code