موضوعات
شهریار، شهر قدس و ملارد

ماه رمضان؛ فرصتی برای تمرین عبودیت

نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مهدی ماندگاری
در ماه مبارک رمضان فرصت مناسب و ناب بندگی در اختیار انسان قرار گرفته و خدای متعال به عنوان میزبان این ضیافت بزرگ، انواع نعمت‌های معنوی خود را بر سر سفره نهاده است تا بندگان از آن بهره‌مند شوند...
1396/03/13
در ماه مبارک رمضان فرصت مناسب و ناب بندگی در اختیار انسان قرار گرفته و خدای متعال به عنوان میزبان این ضیافت بزرگ، انواع نعمت‌های معنوی خود را بر سر سفره نهاده است تا بندگان از آن بهره‌مند شوند. حیف است از این شب‌ها و روزهای بی‌نظیر در رشد و تعالی معنوی خود بهره نبریم و فقط به امساک از خوردن و آشامیدن و روزه ظاهری اکتفا کنیم. اگر می‌خواهیم حق میزبانی پروردگار عالم را به درستی اَدا کنیم، باید در انجام وظایف بندگی و تقرب به سوی خدا، همه تلاشمان را به کار گیریم و در این باره کوتاهی نکنیم تا به لطف حضرت حق و عنایت اهل‌بیت(ع) آن‌چه به خوبان درگاه الهی داده شده است، به ما هم بدهند. نبی مکرم اسلام(ص) در وصف عظمت و جایگاه رفیع ماه رمضان فرمودند: «در ماه رمضان خوابتان عبادت است. نفس کشیدن ثواب سبحان‌الله دارد. دعاهایتان مستجاب می‌شود. شیطان دست و بالش بسته است.» یکی از امور مؤکد از سوی حضرات معصومین(ع)، توبه در این ماه است. چون شاید در دیگر روزهای سال چون روزها و شب‌های ماه رمضان، فرصت این کار دست ندهد. این که انسان توفیق توبه واقعی پیدا کند، نیاز به معرفت قبلی دارد و زمینه کسب این معرفت در ماه رمضان به خوبی فراهم است. عارفان گفته‌اند وقتی شکم را از طعام دنیا خالی کنی و در این راه صبوری به خرج دهی، نور معرفتی نصیبت می‌شود که آن را با چیز دیگری عوض نخواهی کرد.
ثمره این معرفت، کسب گوهری یگانه به نام تقوای الهی است و در قرآن کریم نیز از راه‌هایی برای افزایش تقوا یاد شده است که همه آن‌ها در عنوان اصلی عبودیت خلاصه می‌شود؛ یعنی هر کس تقوای الهی می‌خواهد، باید بندگی خدا کند و هرچه را خدای متعال امر و نهی کرده است، اطاعت کند. روزه‌داری از مصادیق بارز عبودیت است. خدا در آیه 183 سوره بقره می‌فرماید: «‌ای کسانی که ایمان آورده‌اید، روزه بر شما مقرر شده، همان‌گونه که بر کسانی که پیش از شما بودند مقرر شده بود، باشد که پرهیزگار باشید.» در این آیه مبارکه بیان شده است که روزه بستری برای کسب تقوای الهی است. کسی که می‌خواهد تقوای الهی کسب کند، از راه‌های مهم آن بهره‌گیری از روزه و برکات آن است که خودش جهاد نفس است و انسان در پیکار با پلشتی‌ها و رذایل و وسوسه‌های شیطانی به آن نیاز دارد. همان‌طور که تقوای الهی انسان را از خشم الهی در امان نگه می‌دارد و انسان را از دوزخ دور می‌کند، روزه چون تقوا و سپر عمل می‌‌کند. جهاد با نفس در ساختار روزه تحقق یافتنی‌تر از عوامل دیگر است و روزه موجب کسب تقوای الهی و رهایی از دوزخ و کسب درجه‌های عالی عبودیت می‌شود. ماه رمضان فرصتی برای تمرین عبودیت و بندگی در دیگر ایام سال است؛ بنابراین لحظه‌های این ماه می‌تواند به عنوان فرصتی طلایی برای شناخت حقیقت عبودیت مورد استفاده قرار گیرد که در نهایت ما را به سر منزل مقصود و سعادت واقعی نائل می‌کند.
امید آن که از این فرصت بی‌نظیر که خدای متعال در اختیار ما قرار داده است تا بندگان، خود را از آلودگی‌ها پاک کنند، نهایت استفاده را ببریم تا در پایان این ماه مبارک، جزو کسانی باشیم که از همه گناهان پاک می‌شوند و زمینه سلامت و صیانت از خود را در ماه‌های دیگر سال فراهم می‌کنند.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مهدی ماندگاری
استاد حوزه و دانشگاه
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code