موضوعات
شهریار، شهر قدس و ملارد

سیمای تکیده ملارد

نویسنده:
ساختمان برخی از مدارس ملارد فرسوده است و 80 درصد ادارات حتی تابلو هم ندارند.
1396/09/04
 به گزارش مهر، نماینده مردم شهرهای ملارد، شهریار و قدس در مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران با کمیته برنامه ریزی ملارد، گفت: در کشور با وجود مشکل آب کشاورزی و صنعتی، متاسفانه برنامه ریزی لازم برای استفاده بهینه از آب صورت نگرفته است.
محمد محمودی شاه نشین با اشاره به هدر‌رفت آب تصفیه شده در 2 تصفیه خانه ملارد، بیان کرد: این آب امکان انتقال به بالا دست ندارد و علی رغم اعلام آمادگی شهرداری برای خریداری این آب و نیز شستشوی معابر و فضای سبز و استفاده در بخش صنعت بدون استفاده مانده است.
 این نماینده مردم در مجلس از حل مشکل آب شرب غرب شهر ملارد و تعویض شبکه‌های فرسوده خبر داد و افزود: باید تلاش کنیم که مشکل این روستاها در زمینه آب شرب حل شود.
وی با اشاره به اینکه ملارد از زمینه مناسب برای اشتغال زایی برخوردار است، اظهار داشت: خرداد سال ۹۵ و قبل از انتخابات دور دوم مجلس، با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت ۲ شهرک صنعتی در این شهر کلنگ زنی شد و رسانه‌ها از ایجاد ۸۰ هزار شغل در این شهرک‌ها  خبر دادند؛ اما متاسفانه شرکت‌های شهرک صنعتی با احداث این شهرک‌ها موافقت نکرد.
محمودی شاه نشین با بیان این که بخشی‌نگری در ملارد، صنعت این شهر را به خطر انداخته است، عنوان کرد: در منطقه صنعتی صفادشت کارخانجات بزرگی فعالیت می‌کنند، اما هر روز ادارات محیط زیست و کشاورزی به واسطه بخشی نگری و بی توجهی به رفع موانع تولید برای این کارخانجات مشکل ایجاد می‌کنند. متاسفانه برخی از کارخانه‌های این منطقه که یکی از آن‌ها به تنهایی در چند سال اخیر بیش از ۳۰۰ کارگر جذب کرده است در آستانه تعطیلی قرار دارد.
وی با انتقاد از سیستم اداری و آموزشی ملارد با وجود جمعیت ۵۰ هزار نفری دانش آموزان آن افزود: این تعداد بیشتر از جمعیت تعداد زیادی از شهرهای کشور است، با این وجود اما برخی مدارس فرسوده است.
محمودی شاه نشین اضافه کرد: در این زمینه مسئولین باید گزارش بدهند که چه اقداماتی در زمینه احداث مدارس انجام داده و چه تعداد مدرسه بازسازی شده و یا به استعدادهای بالقوه کمک شده است.
نماینده مردم شهرهای ملارد، شهریار و قدس، اظهار داشت: 80 درصد از ادارات این شهر تابلو ندارند، بسیاری از ادارات ساختمان و مکان ندارند. و برخی مدیران کل به فکر جا انداختن ادارات در ملارد نیستند.
وی عنوان کرد: این شهر ۴۵۰ هزار نفری حتی یک صندلی سینما، یک فرهنگسرا و یک استادیوم ورزشی ندارد. البته ساخت استادیوم شروع اما به دلیل نبود بودجه ناقص رها شده است.

برطرف کردن موانع شهرک‌های صنعتی
 در ادامه فرماندار ملارد با اشاره به اقدامات زیربنایی صورت گرفته برای شهرک‌های صنعتی مصوب در منطقه صفادشت گفت:‌ امیدواریم با برطرف شدن مشکل بتوان به چشم‌انداز رشد ۸ درصدی مدنظر برسیم.
بهمن خطیبی در اظهار داشت: این شهر با سرانه جمعیتی حدود 400 هزار نفری، یکی از وسیع‌ترین شهرهای استان به شمار می‌آید.
وی بیان کرد: در ملارد دهستانی وجود دارد که از 5 شهرستان منطقه بزرگ‌تر است و با وجود ظرفیت‌های بالقوه با محرومیت‌های بی‌شماری دست و پنجه نرم می‌کند که در صورت حمایت و مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه می‌توان در حوزه کشاورزی، صنعت و غیره از آن بهره برد.
فرماندار در ادامه به شهرک‌های صنعتی واقع در منطقه صفادشت اشاره کرد و افزود: با توجه به افزایش روزافزون شهرک‌ها در این منطقه، ضروری است موانع موجود در این منطقه برای تأثیر گذاری مطلوب در حوزه اشتغال و تولید برطرف شود.
خطیبی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته در زمینه اقدامات زیربنایی برای شهرک‌های صنعتی مصوب در این منطقه، تصریح کرد: در تلاشیم تا لکه‌های صنعتی منطقه با توجه به تأثیرگذاری در بهبود شرایط اشتغال ساماندهی شوند. البته در بخشی از منطقه دهک موضوع اسناد با موانع جدی روبه‌رو است که امیدواریم با برطرف شدن سریع‌تر مشکل از مجرای قانونی، به چشم‌انداز رشد 8 درصدی مدنظر برسیم.
فرماندار ادامه داد: ملارد دارای 90 هزار هکتار زمین است و در زمینه تولید دانه‌های روغنی، قارچ، محصولات استراتژیک و تولیدات دامی جایگاه ویژه‌ای دارد که امیدواریم با توجه مسئولان فرادستی این موارد نیز بهبود یابد و مورد توجه قرار بگیرد.
وی با اشاره به طرح ساماندهی فاضلاب‌های شهری در این شهر اظهار داشت: طرح احداث فاضلاب ملارد در سال 94 وارد فاز عملیاتی شد با پیگیری‌های انجام شده فاز نخست فاضلاب مسکن مهر صفادشت به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد و اکنون به دنبال اجرایی شدن سهمیه‌های مربوطه به حقابه به این شهر هستیم. خطیبی خاطرنشان کرد: اقدامات بسیاری در سال‌های اخیر پیگیری شده و به ثمر رسیده است و امیدواریم همچنان با همدلی و همراهی مسئولان فرادستی بتوان گام‌های مؤثری در این زمینه برداشت.
جلسه برنامه‌ریزی استان و شورای برنامه‌ریزی ملارد با حضور محمدحسین مقیمی استاندار تهران، محمد محمودی شاه‌نشین نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی و فرماندار ملارد و دیگر مدیران برگزار شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code