موضوعات
شهریار، شهر قدس و ملارد

توسعه مناظر شهری در شهر قدس

نویسنده:
در جلسه شهردار شهر قدس با هیات عالی سرمایه‌گذاری شهرداری، فرصت‌های جذب سرمایه‌گذاری در بافت فرسوده شهری در شهرقدس بررسی شد...
1396/09/04
در جلسه شهردار شهر قدس با هیات عالی سرمایه‌گذاری شهرداری، فرصت‌های جذب سرمایه‌گذاری در بافت فرسوده شهری در شهرقدس بررسی شد.
شهردار قدس با اشاره به اینکه هیات عالی سرمایه‌گذاری وظیفه سنگینی بر عهده دارد، گفت: حضور بخش خصوصی در شهرداری باید منجر به تسهیل در روند سرمایه گذاری در شهر شود.
مسعود مختاری افزود: حضور بخش خصوصی در هر شهری نیاز به بسترسازی مناسب دارد، باید فضایی ایجاد شود که سرمایه گذار از بازگشت سرمایه خود اطمینان داشته باشد.
وی بیان داشت: در کنار پیگیری طرح‌های سرمایه‌گذاری پیشین، باید راهکارهای مختلفی برای جذب سرمایه‌گذار بررسی شود و با توجه به اینکه شهرقدس بافت فرسوده وسیعی دارد و ضروری است بخشی از این سرمایه‌گذاری‌های جذب شده به سمت احیای بافت فرسوده هدایت شود.
شهردار شهر قدس با بیان اینکه این سرمایه‌گذاری‌ها باید از طریقی انجام شود که پیش از این در شهرهای دیگر امتحان خود را پس داده است، افزود: باید در این بخش به سمت حذف بافت فرسوده شهری حرکت کرد و این مهم با تحقیق و بررسی موانع و مسائل این حوزه و همراهی و همکاری شورای اسلامی شهر محقق خواهد شد.
مختاری احیای بافت فرسوده شهر را مستلزم جلب مشارکت شهروندان دانست و خاطرنشان کرد: برای ترغیب مردم به نوسازی املاک خود، شهرداری می‌تواند به‌جای دریافت عوارض، به صورت مشارکتی به این مساله ورود کرده و در واقع این عوارض را به صورت تهاتر با بخشی از ملک نوسازی‌شده دریافت کند.
وی با بیان اینکه این سیاست در احیای بافت فرسوده بسیار راهگشا و تضمین‌شده است، ادامه داد: در صورت اجرایی شدن این طرح 2 اتفاق مهم می‌افتد؛ اول اینکه نقدینگی مردم در همان مرحله نخست کار از شهروندان گرفته نمی‌شود و دوم اینکه با رویکرد به هدف اصلی خود که بازسازی بافت فرسوده است، خواهیم رسید.
مختاری هر شهر را نیازمند یک محور توسعه یا سنبلی برای معرفی آن دانست و گفت: متاسفانه این محور در شهرقدس تعریف نشده است، هر کدام از شهرهای مطرح، معابر یا مراکزی دارند که محور شهر قرار گرفته است و شهرداری شهر قدس باید به این سمت حرکت کند.
شهردار با بیان اینکه طرح تفصیلی شهر یک برنامه کلان و گسترده است، اما جزئیاتی مانند نوع مجوز واحدهای تجاری یا نمای ساختمان‌ها در آن مطرح نشده، بیان داشت: شهرداری باید این اصول و ملزومات را که محور توسعه شهرسازی هستند وارد طرح کند.
وی با اشاره به اینکه یکی از وظایف اصلی هیات عالی نظارت، مطالعه در زمینه تضمین بازگشت سرمایه و چشم‌انداز محورهای توسعه شهری است، افزود: انجام مطالعات در طرح‌های مختلف در حوزه فعالیت این هیات است و استفاده از مشاوران با تجربه و کاربلد در این راستا ضروری است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code