موضوعات
شهریار، شهر قدس و ملارد

بررسی‌ چالش‌های محیط زیست شهریار

نویسنده:
فقر، بیکاری و بی سوادی سه مشکل اصلی محیط زیست هستند.
1396/09/04
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهریار، مدیرکل محیط زیست استان تهران در جلسه بررسی مسائل زیست محیطی شهریار، ضمن بیان این مطلب به جایگاه ویژه محیط زیست در کشور و مواضع مسئولین نظام در این زمینه اشاره کرد و  افزود: خوشبختانه موضوع محیط زیست در کشور جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است و مقام معظم رهبری صحبت‌های مهمی در این‌خصوص داشتند، تا جایی که در آبان ماه سال 94 سیاست‌های کلان محیط زیستی کشور تدوین و توسط رهبری تأیید و به سران سه قوه ابلاغ شد؛ که نشان از اهمیت و جایگاه محیط زیست دارد.
 کیومرث کلانتری بیان کرد: با آغاز به کار دولت یازدهم، رئیس جمهور گفتند که دولت من دولت محیط زیستی است. و در این راستا اولین مصوبه را به دریاچه ارومیه اختصاص دادند و در دولت یازدهم در مورد محیط زیست کارهای زیادی انجام شد. یکی از آنها کاهش روزهای آلوده در سال بوده است. به این ترتیب که در اصفهان تعداد روزهای پاک در سال دوبرابر قبل شد و روزهای آلوده شهر تهران از 44 درصد در سال به 24 درصد کاهش یافت.
کلانتری با اشاره به اینکه محیط زیست رویکرد ضد توسعه ندارد و خواهان هدایت توسعه به مسیر صحیح است، اظهار داشت: محیط زیست در برابر توسعه نمی‌ایستد بلکه قصد هدایت آن را دارد. در این راستا توسعه پایدار، بلند مدت، موزون و همه جانبه مد نظر قرار دارد. سازمان محیط زیست معتقد است که کشور حتماً به توسعه، به اشتغال، به سرمایه گذاری، رشد اقتصادی دو رقمی و کاهش نرخ بیکاری نیاز دارد.
این مسئول یاد آوری کرد: در محیط زیست معتقدیم بی سوادی، فقر و بیکاری سه مشکل محیط زیست هستند. هرچه این پارامترهای منفی کم شود؛ قطعاً محیط زیست را بیشتر حفظ خواهیم کرد. همه مسئول حفظ محیط زیست هستیم و دقت داشته باشیم که محیط زیست یک دستگاه نظارتی است و باید حساسیت و سختگیری بیشتری در این زمینه داشته باشد.
مدیرکل محیط زیست با اشاره به مشکلات موجود در منطقه مانند تمرکز جمعیت در فضاهای محدود شهری و نزدیکی واحدهای صنعتی در پایتخت، افزود: چون در کشور آمایش سرزمینی نداشته‌ایم، جمعیتی حدود 16/6 میلیون نفر را در مساحتی به میزان 0/083 درصد از کل کشور متمرکز کرده‌ایم. اگر بخواهیم البرز و قزوین را هم حساب کنیم می‌رسیم به اینکه در مساحت1/8 درصد کشور 22 درصد جمعیت کشور را جای داده‌ایم.
کلانتری مهمترین مشکل استان تهران را محیط زیست دانست و تاکید کرد: تمام نیروگاههای اطراف تهران گاز مصرف می‌کنند و اگر از سوخت‌های سنگین استفاده شود منجر به آلایندگی بیشتر خواهد شد. برای سایر واحدهای صنعتی در حاشیه شهرستانها هم معتقدم که حق شهریار است که این موضوع را پی گیری کند.
جلسه بررسی مسائل زیست محیطی شهریار با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، فرماندار شهریار، معاونین و برخی از مسئولین شهرستان برگزار شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code