موضوعات
شهریار، شهر قدس و ملارد

برداشت باریجه از مراتع تهران

نویسنده:
برداشت گیاه مرتعی باریجه در 2 هزار هکتار از مراتع استان به پایان رسید.
1396/07/05
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری تهران به ایرنا گفت: با توجه به اقدامات و تمهیدات لازم در زمینه تهیه و اجرای طرح‌های مرتعداری چندمنظوره، امسال حدود 18 هزار کیلوگرم صمغ این محصول از مراتع استان جمع آوری شد.
قاسم حقانی ادامه داد: گیاه باریجه یکی از گیاهان مهم دارویی و صنعتی است که صمغ حاصل از آن جزو فرآورده‌های فرعی مرتعی محسوب می‌شود که علاوه بر نقش مؤثر در سلامت جامعه و ایجاد اشتغال ، در رشد صادرات غیرنفتی نیز نقش بسزایی دارد. این موضوع اقدام مهمی در زمینه تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در بخش منابع طبیعی است.
گیاه باریجه دارای کاربرد‌های زیادی است و می‌توان از آن در تهیه غذا از جمله نوشابه فرآورده‌های گوشتی استفاده کرد. از صمغ این گیاه به دلیل داشتن عطر زیاد در صنایع عطر سازی و ادکلن سازی و برای تصفیه آب قنات‌ها استفاده می‌شود.
معاون فنی اداره منابع طبیعی تهیه و اجرای طرح‌های مرتعداری چند منظوره را بهترین راهکار در زمینه بهره‌برداری اصولی از مراتع و تداوم در تولید دانست و خاطر نشان کرد: از آنجایی که اکوسیستم رویشگاهی این گیاه خاص و حساس است به منظور بهره‌برداری پایدار و همچنین حفظ ، حمایت و احیای پایه‌های آن لازم است بهره‌برداری و برداشت از صمغ این گیاه مرتعی با نظارت و در قالب طرح‌های مطالعاتی – اجرایی انجام شود تا ضمن جلوگیری از انقراض این گیاه ارزشمند بتوان از رویش سالانه آن بهره‌برداری کرد.
عمده رویشگاه‌های این گیاه در استان‌های خراسان ، فارس ، تهران ، سمنان و زنجان است. در استان تهران با توجه به شرایط اقلیمی مناسب عمده برداشت این گیاه در شهرستان‌های فیروزکوه و شمیرانات انجام شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code