موضوعات
سمنان

کمبود آب؛ مانع بزرگ توسعه سمنان

نویسنده:
کاهش 16 درصدی بارش باران در سال زراعی 95-96 باعث تکرار بحران کمبود آب در 10 شهر و 50 روستای استان سمنان شده است...
1396/06/22
کاهش 16 درصدی بارش باران در سال زراعی 95-96 باعث تکرار بحران کمبود آب در 10 شهر و 50 روستای استان سمنان شده است.
به گزارش ایرنا، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان گفت: 10 شهر و 50 روستای این استان به دلیل حفر غیرمجاز و افت سطح آب‌های زیرزمینی با چالش کمبود آب مواجه هستند.
ایرج حیدریان افزود: کمبود آب در تمامی شهرستان‌های این استان محسوس است و اقدامات پیشگیرانه و فرهنگ‌سازی برای صرفه‌جویی این منابع خدادادی ضروری است.
وی اظهارکرد: بیش از10روستای دامغان، 8 روستای گرمسار و 15 روستای شهرستان‌های شاهرود و میامی در شرایط فرابحرانی کمبود آب آشامیدنی قرار دارند. باید با تامین و تولید آب برای رفع این چالش تلاش کرد.
وی تصریح کرد: کمبود آب در مهاجرت از مناطق روستایی و راه‌اندازی نشدن بسیاری از واحدهای صنعتی و تولیدی آب بر درسمنان بسیار تاثیرگذاربوده است.
حیدریان یادآورشد: حفرچاه در طولانی مدت می‌تواند به روند تنش بیابان‌زایی درنقاط مختلف کشورتاثیرگذار باشد و بنابراین طرح‌های دیگری باید برای تولیدآب مدنظر قرارگیرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان افزود: انتقال آب از حوزه‌های مختلف به سمنان اقدامی ارزشمند است. این موضوع باید در سطح ملی پیگیری شود.
حیدریان تصریح کرد: شرکت آب منطقه‌ای سمنان همچنان درحال انجام مذاکرات فشرده‌ای با سازمان حفاظت محیط زیست برای انتقال آب از سرچشمه‌های قطری به شاهرود و آب دریای خزر به سمنان است و در آینده‌ای نزدیک مهم‌ترین دستاورد این نشست‌ها به مردم اطلاع داده می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان اضافه کرد: رفع کمبود آب در این استان را می‌توان با مدیریت و فرهنگ‌سازی مصرف برطرف کرد و واحدهای صنعتی و تولیدی آب‌بر باید به صرفه‌جویی توجه ویژه‌ داشته باشند.

مقابله با تنش آبی
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان سمنان گفت: در 10 روستا از 44 روستای دارای کمبود شدید آب در استان طرح مقابله با بحران تنش آبی و آبرسانی اجرا می‌شود.
منصور کشاورزیان افزود: روستاهای باغچه و ارمیان، جوزانه و محمود آباد شهرستان میامی، سطوه و ابر شاهرود، سرکویر و کوه زر دامغان، سرخده و اگره شمال شهر دامغان، آبخوری و جام سمنان، سراور و چاشم مهدی شهر، کوشک و چنداب شهرستان گرمسار از جمله روستاهای هدف در طرح مقابله با بحران تنش آبی و آبرسانی هستند.
وی به افزایش بارندگی و بهبود شرایط در روستاهای‌های ایوانکی، چنداب گرمسار و مهدی شهر اشاره کرد وگفت: در سال آبی 95-96 به دلیل بارش کم منطقه کالپوش، منجربه جیره‌بندی آب در روستاهای سوداغلن، نام نیک و دشت شاد شد و این مناطق را دچار مشکل کرد.
کشاورزیان به بهسازی10حلقه چاه آب روستاهای شهرستان‌های شاهرود و میامی اشاره کرد وگفت: با بهسازی این تعداد حلقه چاه میزان آب‌دهی به 13 لیتربرثانیه افزایش یافت.
وی با اشاره به اینکه کاهش بارندگی و خشکسالی‌های متوالی در سال‌های اخیر باعث کاهش دوره بهره‌‌برداری مفید ازمنابع آب روستایی شده است، بیان کرد: با توجه با کاهش بارندگی‌ها و اقلیم خشک، عمر متوسط چاه‌ها به هفت سال کاهش پیدا کرده است.
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان سمنان، بر فرهنگ‌سازی برای مصرف بهینه آب برای مردم تاکید کرد و گفت: پایین بودن قیمت آب برای مردم باعث مصرف بی‌رویه شده و همچنین مطالبه عمومی را برای بازگرداندن چرخه آب با استفاده از فناوری کاهش داده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code