موضوعات
سمنان

کشت گلخانه‌ای و حفظ آب در سمنان

نویسنده:
افزایش کشت گلخانه‌ای راهکار افزایش تولید و کاهش مصرف آب در سمنان است...
1396/07/05
 افزایش کشت گلخانه‌ای راهکار افزایش تولید و کاهش مصرف آب در سمنان است.
رییس سازمان جهادکشاورزی استان سمنان با اشاره به استفاده 87 درصد آب استان در بخش کشاورزی، گفت: این استان در کمربند خشک کره زمین و در شرایط بحرانی قرار دارد، مدیریت مصرف آب در این حوزه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، یکی دیگر راهکارهای صرفه جویی تغییر الگوی کشت و افزایش کشت گلخانه‌ای است.
سیدحسن میرعماد در گفت و گو با مهر افزود: تغییر الگوی کشت بسیار مهم است که باید به آن توجه ویژه شود، در دنیای امروز دیگر صلاح نیست کشاورزان به سمت کاشت محصولات آب‌بَر و با ارزش افزوده پایین بروند.
وی افزود: استان سمنان نیز همگام با کشور، برای تحقق این امر به دنبال تدوین الگوی کشت بوده است و با همکاری مراکز تحقیقات این فعالیت را آغاز کرده است، تغییر الگوی کشت برنامه ملی می‌طلبد که این برنامه ملی در دست پیگیری است، در سمنان نیز بنا به ضرورت، برنامه ابتدایی و بومی سازی شده الگوی کشت در دست تدوین است که در روزهای آتی ابلاغ می‌شود.
وی با تأکید بر اهمیت مدیریت کشت، تصریح کرد: باید بررسی شود که هر محصول به اندازه و در مکان مناسب کشت شود، به طور مثال سبزیجات و میوه‌های آب‌بر مانند هندوانه که نیاز مردم است را نمی‌توان دیگر تولید نکرد بلکه با مدیریت آن و کشت در مکان مناسب آن محصول را می‌توان تولید کرد.
میرعماد افزود: در الگوی کشت محصولات کشاورزی که ارزش افزوده بیشتری دارند و آب کمتری مصرف می‌کنند برای کاشت به کشاورزان توصیه می‌شود، کشاورزان نیز همیشه باید این 2 ملاک را مدنظر خود قرار دهند.
رییس سازمان جهادکشاورزی استان سمنان ادامه داد: با توجه به اقدامات انجام شده، کشاورزان استان نیز به تغییر الگو کشت تمایل دارند، به طوری که سطح زیرکشت جالیز در سال‌های اخیر کاهش یافت و سطح زیر کشت برخی از گیاهان دارویی و پسته 2 برابر شده است، در 10 سال اخیر کشاورزان گام‌هایی هرچند کوچک در مسیر تغییر الگوی کشت برداشته‌‌اند و سازمان جهادکشاورزی نیز به دنبال سرعت بخشیدن در این راه هستند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به مزیت‌های فراوان کشت گلخانه ای، افزود: تولید در محیط‌های گلخانه‌ای 20 برابر افزایش و همچنین مصرف آب به شدت کاهش می‌یابد.
میرعماد تصریح کرد: شرایط برای توسعه کشت گلخانه‌ای در استان سمنان فراهم است، آنچه دولت باید در خصوص تامین تسهیلات و صدور مجوزها انجام دهد، به خوبی صورت گرفته است و تسهیلات مورد نیاز از طریق صندوق توسعه مهر به صورت نامحدود ارایه می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code