موضوعات
سمنان

چشمه‌علی دامغان باغ ملی می‌شود

نویسنده:
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان از تبدیل بنای چشمه‌علی به باغ ملی پس ازمرمت وبهسازی خبرداد...
1396/06/04
 رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان از تبدیل بنای چشمه‌علی به باغ ملی پس ازمرمت وبهسازی خبرداد.
معصومه داودیان درگفت وگو با ایرنا، به روند مرمت مجموعه چشمه‌علی دامغان اشاره کرد و افزود: با هدف تبدیل این مجموعه تاریخی به باغ ملی، مرمت و بهسازی سنگ فرش و فضای سبز محوطه این مجموعه تاریخی به عنوان گام اول با هزینه یک میلیارد و 500 میلیون ریال از محل اعتبار بودجه کشوری میراث شهرستان دامغان درحال انجام است. رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان ادامه داد: دیوارکشی، مرمت وایجاد برجک‌ها، واکاوی درختان وگل‌های مجموعه، مرمت بنای داخل آب و بنای بیرونی درگام اول طرح تبدیل این مجموعه به باغ ملی درحال انجام است.
وی عنوان کرد: درگام دوم این طرح، بهسازی قسمت‌های پایینی مجموعه ومرمت سمت چپ بناهای تاریخی وهمچنین ایجاد ساختمان نمازخانه با مشارکت خیر در دستورکارقراردارد.
داوودیان تصریح کرد=: با توجه به این‌که مجموعه چشمه علی در ردیف باغ‌های ایرانی قرارگرفته، فضاسازی وکف سازی درقالب طرح‌های باغ‌های ایرانی است وکف سازی معابرازنوع سنگ‌های باکیفیت که با آب وهوای آن منطقه استقامت داشته باشد انجام خواهد شد.
وی به فضای سبز مجموعه چشمه علی اشاره کردو گفت: درختان مجموعه 5 ساله بوده و به صورت گلدانی کاشته شده و گلها نیزسازگار با آب وهوای منطقه وآبیاری فضای سبز به صورت تحت فشار اجرا شده است.
داودیان افزود: مجموعه چشمه‌علی دارای دو بنای تاریخی که یک ساختمان در دوره فتحعلی شاه صفوی تجدید بنا شده و در داخل استخر زیبا و باشکوهی واقع شده و دیگری ساختمان آقا محمدخان قاجار در مجاورت استخر در بیرون آب است.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان، با اعلام این نکته که به صورت میانگین روزانه 2 هزار نفر از مجموعه چشمه علی بازدید می‌کنند، تصریح کرد: این مجموعه تفرجگاهی با 10 عدد کیوسک هر یک به مساحت 36 مترمربع دارای 2 اتاق خواب، آشپزخانه و سرویس بهداشتی، همچنین 15 آلاچیق به مساحت 9 مترمربع آماده پذیرایی از مسافران است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code