موضوعات
سمنان

پیام ماندگار فتح خرمشهر

نویسنده: سیدمحمدمهدی موسوی
در تقویم روزگار، با روزهایی مواجه هستیم که یوم‌الله و برای ما یادآور مناسبت‌هایی ویژه هستند که با اعتقادهای دینی و باورهای انقلابی ما گره خورده‌اند...
1396/03/03
در تقویم روزگار، با روزهایی مواجه هستیم که یوم‌الله و برای ما یادآور مناسبت‌هایی ویژه هستند که با اعتقادهای دینی و باورهای انقلابی ما گره خورده‌اند. سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر قهرمان، یکی از همین ایام‌الله است که به نام «مقاومت و پایداری» عنوان گرفته است. هر سال در این روز خاطره‌انگیز بارها مداحی معروف کویتی‌پور را می‌شنویم و می‌بینیم... «ممد نبودی ببینی، شهر آزاد گشته». از آن روز باشکوه و غرورآمیز، 35 سال می‌گذرد. در این سال‌ها جریان انقلاب اسلامی از فراز و فرود حوادثی گرچه سخت، به سلامت گذشت و اکنون ما میراث‌دار حماسه عظیم شهدایی هستیم که با کار مخلصانه خود در حصار زمین و زمان باقی نماندند و از برکت خون مطهر آنان، امروز امنیت و عزت و افتخاری داریم. روزها از پی هم می‌آیند و می‌گذرند و فقط آن‌هایی روز خدا نام می‌گیرند که رنگی ماندگار از باور به پروردگار متعال داشته باشند. کما این که سوم خرداد این گونه بود وگرنه پیر جماران نمی‌فرمود «خرمشهر را خدا آزاد کرد.»
شهید جهان‌آرا و برخی از همرزمان شهیدش، هر چند در روز بزرگ پیروزی به ظاهر در میان خیل رزمندگان نبودند تا آزادسازی خونین‌شهر را جشن بگیرند، بی‌درنگ و از آن جا که شهدا زنده‌ترین موجودات هستی به شمار می‌روند، مشاهده کردند که چگونه خدای امام‌خمینی(ره) و سربازان خاکی و بی‌ادعایش، شهر عزیزشان را از چنگ بعثی‌ها، آزاد کرد. از همین مبنا و منظر امام خمینی(ره)، فتح خرمشهر را نه فتح خاک که فتح ارزش‌های اسلامی توصیف و آن را نه یک رویداد عادی که کاری فوق‌بشری عنوان کرد. کسی عمق ایمان و باور به خدای متعال را که زمینه‌ساز خلق بزرگ‌ترین و زیباترین تابلوهای حماسه و رشادت در سال‌های دفاع مقدس به خصوص در عملیات غرورآفرین بیت‌المقدس شد، نمی‌تواند انکار کند. با این حال جای بسی تأسف است که هنوز آن گونه که شایسته حماسه‌سازی‌ها و دلاوری‌های این مردم است، ارزش‌های مترتب بر دفاع مقدس به ویژه حماسه فتح خرمشهر برای توده‌های مردم به خصوص نسل جدیدِ جنگ‌ندیده، به خوبی تبیین نشده است. این باور و استمداد از نیروی عظیم معنویت الهی، امروز مورد نیاز ماست. به خصوص وقتی بدانیم به تعبیر جالب رهبر معظم انقلاب، خرمشهرها در پیش است و برای توفیق در نبردهای آینده، در درجه نخست باید از سیم خاردار نفس گذشت و تا این مرحله را طی نکرده باشیم، نمی‌توانیم از سیم خاردارهای دشمن بگذریم و فتح و ظفر را نصیب اردوگاه خویش کنیم.
اگر در این اعتقاد راسخ هستیم که راز و رمز توفیق در عملیات بیت‌المقدس و دیگر عملیات، توکل بر خدای متعال و تکیه بر نیروی ایمانی و درونی بود، این باور باید در میان مردم و مسئولان در مواجهه با استکبار و کدخدای ظالم جهانی، تقویت شود.
سیدمحمدمهدی موسوی
روزنامه‌نگار
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code