موضوعات
سمنان

پسته دامغان با فشار آب می‌روید

نویسنده:
۱۳۴ هکتار سیستم آبیاری تحت فشار در باغ پسته دامغان اجرا شد...
1396/06/12
 ۱۳۴ هکتار سیستم آبیاری تحت فشار در باغ پسته دامغان اجرا شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اعلام این خبر ابراز کرد: برای اجرای این طرح یک میلیارد و ۶۹۰ میلیون تومان صرف شده است.
حسن میرعماد درگفت وگو با مهر ضمن بیان این‌که آبیاری قطره‌ای زیرسطحی در ۱۳۴هکتار از بزرگ‌ترین باغ پسته کشت بافت دامغان با حضور استاندار سمنان به بهره برداری رسید، افزود: ارتقای راندمان آبیاری و مدیریت بهره‌برداری از منابع آبی از مهم‌ترین اهداف اجرای این پروژه محسوب می‌شود.
وی افزود: یک میلیارد و ۳۴۰ میلیون تومان از محل یارانه دولتی و ۳۵۰ میلیون تومان اعتبار این پروژه از محل آورده بهره‌بردار تأمین‌شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تسهیل در بهره‌وری آب را از دیگر اهداف اجرای پروژه سیستم آبیاری تحت‌فشار عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به خشکسالی‌های اخیر وزارت جهادکشاورزی سیاست‌های بهینه سازی مصرف آب را در دستور کار خود قرار داده است و لذا بر همین اساس اجرای سیستم‌های نوین آبیاری و تغییر الگوی کشت در استان نیز در شرف انجام است.
میرعماد ضمن اشاره به افتتاح سیستم نوین آبیاری در میامی با بیان این‌که آبیاری تحت فشار میامی در ۱۰۰ هکتار از اراضی شهرستان این طرح اجرایی شده است، تصریح کرد: برای انجام آبیاری تحت فشار در میامی ۹میلیارد و ۶۴۰میلیون ریال اعتبارصرف شد که از این میزان بالغ‌بر 7 میلیارد ریال از محل منابع دولتی و مابقی نیز از محل آورده شخصی بهره برداران تأمین‌شده است.
وی افزود: با کاهش نزولات جوی و پایین رفتن سطح آب‌های زیرزمینی باید از آبیاری غرقابی به سوی اصلاح الگوی کشت، آموزش بهره برداران و بهینه سازی مصرف آب حرکت کنیم تا بتوانیم ضمن حفظ آب موجود بالاترین بازدهی را در اقتصاد مقاومتی ایجاد کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code