موضوعات
سمنان

پایان بیکاری در روستاها

نویسنده:
استاندار سمنان تعهدات این استان در حوزه ایجاد اشتغال در روستاها را تشریح کرد...
1396/09/14
استاندار سمنان تعهدات این استان در حوزه ایجاد اشتغال در روستاها را تشریح کرد.
محمدرضا خباز به ایرنا گفت: ۱۴۵ میلیارد تومان سهم استان سمنان در تسهیلات اشتغال‌زایی است که با پرداخت آن ۵۳۸ نفر در این استان صاحب شغل شدند.
وی اظهارکرد: ایجاد اشتغال وابسته به تولید کشوراست و باید با حذف قوانین اضافی به رونق تولید در استان سمنان کمک شود.
این مسئول با تأکید براینکه پروژه‌های اقتصادی وعمرانی زیادی در استان سمنان وجود دارد که باوجود سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌توان گامی مؤثر در راستای ایجاد اشتغال برداشت، افزود: تاکنون 67 تفاهم‌نامه بین بخش خصوصی ودربحث آب بین بخش دولتی و سرمایه‌گذاران منعقد شده است.
استاندارسمنان ارزش دلاری این تفاهم‌نامه‌ها را 5 میلیارد و 426 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: جذب این سرمایه به استان سمنان تحول عظیمی را در حوزه اشتغال و اقتصاد استان فراهم می‌کند.
وی اضافه کرد: در طرح کارورزی دولت سهمیه این استان بالغ‌بر هزار و 890 نفر بود که تاکنون 950 نفر فارغ‌التحصیل دانشگاهی در این طرح ثبت‌نام کردند و 127 نفر از این استان به کار گرفته شدند.
خباز با بیان اینکه 121 طرح فنی وحرفه‌ای دراستان سمنان اجراشده است یادآورشد: بالغ‌بر 169 نفر از افراد دارای مهارت در این بخش مشغول به کار شدند.
استاندار سمنان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ارائه خدمات رفاهی به مردم در بخش‌های مختلف بیان کرد: بازسازی وخدمت‌رسانی به 7 روستای زلزله‌زده در منطقه سرپل ذهاب کرمانشاه بر عهده استان سمنان است.

پرداخت تسهیلات بانکی
نماینده گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی هم گفت: تسهیلات بانکی به طرح‌های اشتغال‌زایی در مناطق روستایی پرداخت می‌شود.
غلامرضا کاتب اظهارکرد: جمعیت روستانشین به‌شدت رو به کاهش است واین موضوع، یک معضل اساسی برای اشتغال و تولید در کشور به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه مهاجرت مردم روستاها به شهرها مهم‌ترین عامل بیکاری است، افزود: برای رفع مشکل بیکاری درکشور باید موضوع مهاجرت روستاییان به شهرها حل شود و در استان‌ها باید طرح‌ها برای اجرایی شدن نظارت شوند.
عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با تأکید براینکه تسهیلات بانکی به طرح‌های اشتغال‌زایی در مناطق روستایی پرداخت می‌شود اذعان کرد: راه‌اندازی و توسعه تعاونی‌های روستایی و ایجاد کارگاه‌های تولیدی کوچک در مناطق روستایی یکی از رویکردهای مهم دولت است.
وی با تأکید بر اینکه صدور مجوز برای واحدهای تولیدی در مناطق روستایی باید با سرعت بیشتری انجام شود خاطرنشان کرد: راه‌اندازی ستاد تسهیل صدور مجوزها در استان سمنان در دستور کار قرار گیرد.
کاتب با بیان اینکه دستگاه‌های مردم نهادی مانند کمیته امداد و بهزیستی ظرفیت مطلوبی در راستای حمایت از اشتغال روستایی دارند افزود: این دستگاه‌ها می‌توانند با پرداخت تسهیلات حمایتی قرض‌الحسنه اقدامات مؤثری را در راستای توسعه اشتغال روستایی انجام دهند.
وی با تأکید براینکه براساس مصوبه وزارت کاراستانداران موظف به پیگیری اشتغال روستایی در استان‌ها هستند تصریح کرد: توسعه این مهم زمینه رونق تولید و اقتصاد کشور را فراهم می‌آورد چراکه جمعیت روستایی ایران جمعیت تولیدکننده کشور است.

اشتغال پایدار در گرمسار
از سوی دیگر فرماندار گرمسار با بیان اینکه افزایش مناطق روستایی توسعه افته در اولویت نخست دولت قرار دارد، گفت: اشتغال پایدار در مناطق روستایی گرمسار توسعه پیدا می‌کند.
داریوش طاهری اظهار کرد: حفظ جمعیت روستانشین مهم‌ترین رویکرد دولت در ایجاد اشتغال و رونق تولید و اقتصاد کشور است.
وی با بیان اینکه افزایش مناطق روستایی توسعه افته در اولویت نخست دولت قرار دارد افزود: ایجاد اشتغال پایدار یکی از عوامل اساسی دست‌یابی به این اهداف است و باید زیرساخت‌های لازم این موضوع را در مناطق روستایی گرمسار نیز فراهم
آوریم.
فرماندار گرمسار با تأکید بر اینکه دولت از طرح‌هایی که در راستای ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی است حمایت می‌کند یادآور شد: پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت، صدور مجوز و غیره ازجمله اقدامات مؤثر دولت در این عرصه است.
وی مهاجرت جوانان و نوجوانان روستایی را یکی از دغدغه‌های دولت برشمرد و گفت: راه‌اندازی مدرسه و مراکز آموزشگاهی و توسعه امکانات آموزشی و رفاهی برای مناطق روستایی در دستور کار مسئولان دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد.
طاهری با تأکید بر اینکه توسعه مناطق روستایی در اولویت تمامی پروژه‌های عمرانی و اقتصادی این شهرستان قرار دارد افزود: شورای روستاها، دهیاری‌ها و بخشداران بازوهای توانمند دولت برای رفع مشکلات مردم روستانشین هستند.
وی با بیان اینکه مسئولان نسبت به شناسایی مشکلات هر منطقه اهتمام ویژه‌ای بورزند خاطرنشان کرد: روستاهای گرمسار مشکلی در حوزه آب‌رسانی ندارند و باید برای رفع مشکلات زیرساختی در بخش‌های دیگر تلاش مضاعف انجام شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code