موضوعات
سمنان

نفس کشیدن در میان درختان

نویسنده: فرشاد محمدزاده / خبرنگار استان‌ها
جنگل‌پیمایی یکی از دلپذیرترین تفریحات برای طبیعت‌گردان است. گشت و گذار در میان درختان چند صد و یا چند هزار ساله سبز و تنومند، عبور از کنار قارچ‌های وحشی، راه رفتن در میان گل‌های خودرو، مناظر پوشیده از خزه، هوای پاک و معطر از گیاهان گوناگون می‌تواند روح آزرده از زندگی شهرنشینی را تسکین دهد...
1396/05/21
جنگل‌پیمایی یکی از دلپذیرترین تفریحات برای طبیعت‌گردان است. گشت و گذار در میان درختان چند صد و یا چند هزار ساله سبز و تنومند، عبور از کنار قارچ‌های وحشی، راه رفتن در میان گل‌های خودرو، مناظر پوشیده از خزه، هوای پاک و معطر از گیاهان گوناگون می‌تواند روح آزرده از زندگی شهرنشینی را تسکین دهد.
هر چند که جاده‌سازی‌ها، چرای بی‌رویه دام‌ها، آتش‌سوزی‌های عمدی و سهوی و قطع درختان و قاچاق چوب جان جنگل‌های ایران را تهدید می‌کند، اما هنوز هم می‌توان کنج دنجی در یک جنگل پیدا کرد و در آن ذهن را از افکار مغشوش و اضطراب‌های مدام نجات داد. یکی از جنگل‌هایی که می‌توان به این منظور برگزید، جنگل فینسک است.
 این جنگل در 54 کیلومتری شمال شرقی شهمیرزاد و در دامنه‌های جنوبی البرز واقع است. در شرح پوشش گیاهی آن می‌توان از انواع گرامینه، گون وارس در نواحی تنک و زرشک وحشی، راش، ممرز، ولیک و ازگیل نام برد. جانورانی چون خفاش معمولی جنگل، کل، کبک، روباه، گراز، خرس، راسو، پلنگ، خوک وحشی وکبوتر جنگلی را می‌توان در این جنگل مشاهده کرد. اقلیم منطقه تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه‌ای است. این جنگل به دلیل قرار گرفتن برفراز کوه و ادامه یافتن در مسیر کنار دره، دارای چشم‌اندازهای بدیع وزیباست. مسافران و طبیعت‌گردان معمولا در بهار و پاییز بیشتر به این جنگل سفر می‌کنند.
اگر بخواهید به فینسک بروید، ابتدا باید از شهمیرزاد به سمت فولاد محله حرکت کنید. پس از طی 40 کیلومتر و قبل از روستای رسم رودبار، در سمت چپ، جاده آسفالت مشخصی وجود دارد. به این جاده بپیچید و به سمت فینسک حرکت کنید. فاصله فینسک از ابتدای جاده حدود 14کیلومتر است.
پس از گذر از روستاهای پرور، کولیم، کاورد و در فاصله 2 کیلومتری روستای فینسک در محلی موسوم به پل شهدا با عبور از میان درختچه‌های ازگیل و زرشک وحشی کم‌کم به پوشش گیاهی انبوه می‌رسید. مسیر پاکوب را که در پیش بگیرید به عمق جنگل خواهید رسید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code