موضوعات
سمنان

فرسودگی؛ سرنوشت تپه 7000 ساله دامغان

نویسنده:
تپه هفت هزارساله حصار دامغان در استان سمنان با عبور دو خط ریلی و تردد روزانه 80 رام قطار مسیر تهران- مشهد در کنار کاوش‌های غیرقانونی، روز به روز به فرسودگی نزدیک‌تر می‌شود...
1396/07/05
  تپه هفت هزارساله حصار دامغان در استان سمنان با عبور دو خط ریلی و تردد روزانه 80 رام قطار مسیر تهران- مشهد در کنار کاوش‌های غیرقانونی، روز به روز به فرسودگی نزدیک‌تر می‌شود. به گزارش ایرنا مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: تپه حصار دامغان یکی از بناهای تاریخی منحصربه فرد کشوراست و به دلیل ریل گذاری که قبل از انقلاب در این منطقه شد، تاکنون اداره کل راه آهن شمال‌شرق(1) نتوانست مسیری جایگزین برای کاهش آسیب رسانی به این آثار ملی انجام ایجاد کند. حسین خواجه بیدختی بیان کرد: این تپه یکی از منطقه‌های اساسی برای شناخت و کاوش ادوار مختلف حیات بشر است و اداره کل میراث فرهنگی سمنان با تمام توان از این میراث ارزشمند حفاظت می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: همواره دل نگرانی‌های فراوانی با وجود عبور روزانه بیش از 80 رام قطار تهران- مشهد از دل تپه حصار دامغان وجود داشته و باید راه آهن شمال شرق(1) با تخصیص اعتبار، مسیرهای جایگزینی را به سازمان میراث فرهنگی ارایه دهد. مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری استان سمنان با رد شایعه عبور خط سوم و مترو پرسرعت تهران- مشهد از دل تپه حصار دامغان، گفت: برنامه‌هایی برای جابه جایی این 2 ریل قطار وجود دارد و به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد بناهای تاریخی سمنان به خاطر بی‌تدبیری تخریب شود.

احیای تپه حصار
فرماندار دامغان هم گفت: تپه حصار دامغان چشم و چراغ آثار تاریخی استان سمنان است و در چند سال گذشته مکاتبه‌های زیادی با سازمان میراث فرهنگی برای حفظ و احیا این بنای تاریخی شده است. علی اصغرمجد خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم با همکاری‌های قابل توجهی که دستگاه قضایی و انتظامی استان با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمنان داشتند تا حدود زیادی از حفرهای غیرمجاز گروهی از سودجویان و قاچاقچیان در تپه حصار دامغان کاهش یافت و اکنون مهم‌ترین دغدغه برای حفظ این میراث عبور ریل قطار از دل این بنای تاریخی است.
مجد تصریح کرد: اگر این آثار تاریخی به معنی واقعی احیا شود، می‌توان برای افزایش اشتغال و رونق کسب و کار در دامغان برنامه‌ریزی کرد و باید با رویکردی اصولی و اتخاذ برنامه‌ای مدون برای اجرای این طرح اقدام کرد.
وی اضافه کرد: برنامه‌های کارشناسی از سوی اداره میراث فرهنگی دامغان و اداره کل راه آهن شمال شرق برای انتخاب مسیرجایگزین برنامه‌ریزی شده است که امیدواریم با هماهنگی و وحدت مسئولان در کمترین زمان ممکن این طرح اجرایی شود.

تپه حصار سایت موزه می‌شود
رییس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان دامغان هم گفت: اجرای طرح سایت موزه در تپه حصار دامغان برنامه‌ریزی شده است اما به دلیل آماده نبودن امکانات رفاهی مطلوب در این منطقه تاکنون این طرح اجرایی نشده است.
معصومه داوودیان خاطرنشان کرد: براساس مطالعات انجام شده در این تپه، این منطقه ظرفیت سایت موزه شدن را دارد و در تمامی نقاط این تپه آثاری از زیست انسان در دوران پارینه سنگی مشهود است.
وی خاطرنشان کرد: مطالعات فراوانی درچند سال گذشته برای شناسایی ظرفیتهای تپه حصار دامغان برای راه اندازی چند هتل و اقامتگاه برای حضور گردشگر در همجواری آن انجام شده اما به دلیل عبور ریل قطار تاکنون این برنامه‌ها اجرایی نشده است.
داوودیان گفت: باید برای افزایش اشتغال و رونق کسب وکار در دامغان به حفظ آثار تاریخی توجه کرد و با این رویکرد می‌توان میراث کهن گذشته را به نسل‌های آینده انتقال داد. رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان افزود: انتقال و جابه جایی ریل قطار در تپه حصار دامغان نیازمند تصمیمات کلان کشوری و راهبردی است و باید مسئولان امر در سطح کشوری برنامه‌های عملیاتی تدوین کنند.

مطالعات کارشناسی انتقال ریل
مدیرکل راه آهن شمال‌شرق(1) گفت: همواره این اداره کل در برنامه‌های کاوشی که سازمان میراث فرهنگی کشور در تپه حصار دامغان داشته، نظر مثبت و همراهی لازم را اتخاذ کرده است. فرشاد زادخور خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهرسازی در چند سال گذشته اعتبارات قابل توجهی را برای اجرای عملیات کاوش در تپه حصار دامغان به میراث فرهنگی پرداخت کرده است و با اعلام نظرات کارشناسی این اداره کل آماده جابه جا کردن ریل است.
وی تصریح کرد: تنها عبور ریل قطار به این آثار تاریخی آسیب نمی‌زند بلکه گزارش‌های چند سال گذشته نشان می‌دهد کاوش‌های غیرقانونی و کشت محصولات کشاورزی در فاصله بسیار نزدیک، تخریب این اثر تاریخی را تشدید کرده و سهم مهمی در تخریب آن داشته است.
مدیرکل راه آهن شمال شرق(1) گفت: به هیچ عنوان انتقال خط سه مترو پرسرعت تهران- مشهد از دل تپه حصار دامغان صحت ندارد و با برنامه ریزی‌های انجام شده و اتخاذ تصمیمات کلان به احتمال فراوان در آینده‌ای نزدیک این 2 خط ریلی که از دل این آثار تاریخی می‌گذرد هم جابه جا می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code