موضوعات
سمنان

عقابی بر فراز کویر نمک

نویسنده: مرجان هاشمی/ خبرنگار استان‌ها
عقابی که بال‌های خود را تا نیمه باز کرده و به شما نگاه می‌کند. این تصویر غریبی است که اگر به کویر کوه سرخ سفر کنید، در مقابل خود می‌بینید و تا سال‌های سال در خاطرتان می‌ماند...
1396/08/07
عقابی که بال‌های خود را تا نیمه باز کرده و به شما نگاه می‌کند. این تصویر غریبی است که اگر به کویر کوه سرخ سفر کنید، در مقابل خود می‌بینید و تا سال‌های سال در خاطرتان می‌ماند.
چه کسی باور می‌کند که صخره‌ای بر اثر وزش باد به شکل یک عقاب درآمده باشد و این تندیس بزرگ، ساخته دست هنرمند طبیعت باشد نه انسان. البته برخی این تندیس را نه شمایل یک عقاب، بلکه همای سعادت می‌دانند و شاید این باور، کمی این اثر طبیعی را رازآلودتر کند.
 کویر کوه سرخ و تندیس طبیعی عقاب یا همای سعادت در استان سمنان واقع است. این منطقه شامل پدیده‌های زمین شناسی مختلف از جمله فرسایش تونلی، بدلند و اشکال شبه کارست است که در نوع خود در کشور کم نظیر است. آب این نقطه کاملا اشباع شده از نمک و گچ است. آب رودخانه شوراب همانند دوغاب گچ در مسیل جریان دارد.
در کناره‌های رودخانه نیز لایه ضخیمی از لایه‌های نمکی، سطحی صاف و صیقلی و سفیدرنگ را به وجود آورده است. این لایه بسیار نرم است.
در کیلومتر ٢٢ از ابتدای جاده خاکی، رودخانه شوراب مسیر تردد خودروها را بریده است. با خودروهای سواری امکان عبور از آن وجود ندارد و باید از این نقطه پیاده‌روی را در کویر آغاز کرد. کوه سرخ در ۵ کیلومتری جنوب شوراب قرار دارد و از این منطقه به وضوح قابل مشاهده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code