موضوعات
سمنان

عشایر؛ رکن توسعه سمنان

نویسنده:
توسعه استان سمنان بدون توجه به زندگی عشایری غیرممکن است...
1396/07/12
 توسعه استان سمنان بدون توجه به زندگی عشایری غیرممکن است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران حمیدرضا حسینی مدیرکل امورعشایری استان سمنان با اشاره به گستره زندگی و کوچ عشایر استان سمنان گفت: حدود 65 درصد اقلیم این استان پهناور در قلمرو عشایر کوچ‌رو استان قرار دارد.
وی اظهار کرد: استان سمنان به عنوان یکی از 7 استان اول پهناور ایران بیش از5/7 میلیون هکتار اراضی مرتعی دارد که بیش از 3/2 آن در قلمرو و اختیار عشایر این استان قرار دارد.

مزایای جامعه عشایری
حسینی جامعه عشایری این استان را جامعه‌ای بهره‌مند از مزایای ویژه برشمرد و افزود: عشایر استان حدود یک‌میلیون و 100 راس دام سبک، 6هزار دام سنگین و از جمله 3300نفر شتر دارند. مدیرکل امور عشایری استان سمنان با اشاره به رونق اقتصاد عشایری در این استان خاطرنشان کرد: درکشور به ازای هرخانوار عشایری 113 راس دام وجود دارد در حالی که میانگین دام‌ها و گله‌های عشایر استان سمنان با 250راس به ازای هر خانوار دو برابر میانگین کشوری است.

عشایر سمنان در صدر جدول با سوادان
وی عشایر استان را از باسوادترین جوامع عشایری ایران خواند و گفت: براساس آخرین آمار رسمی میزان باسوادی در بین عشایر کشور بین 49تا 50 درصد است اما این شاخص در بین عشایر استان 70 درصد است که به نسبت میانگین کشوری رقم بسیار بالاتری است.
مدیرکل امور عشایری استان سمنان با بیان این‌که عشایر این استان از دیرباز ارتباط بسیار زیادی با استان‌های همجوار داشتند افزود: عشایر استان سمنان در ایام کوچ با هفت استان کشور در ارتباط هستند و ایامی از سال را در مناطقی از این استان‌ها می‌گذرانند. ضمن این‌که بسیاری از عشایر دیگر استان‌ها و از جمله این هفت استان نیز دوره‌هایی از کوچ خود را در ییلاقات و قشلاق استان سمنان می‌گذرانند و لذا این ارتباط دو سویه بین عشایر استان‌های همجوار از دیرباز وجود داشته و همچنان ادامه دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code