موضوعات
سمنان

سوغات دامغان

نویسنده: مهرزاد عبداللهی/ خبرنگار استان‌ها
پسته یکی از سوغاتی‌های دامغان است و شاید دور از انتظار نباشد که در غذاهای این شهر هم برای خود جایگاهی داشته باشد. یکی از غذاهای دامغانی که با پسته درست می‌شود، خورش هویج و پسته است. این خورش را هم می‌شود با مرغ درست کرد و هم گوشت که در این جا دستور پختش با مرغ ذکر می‌شود...
1396/06/07
پسته یکی از سوغاتی‌های دامغان است و شاید دور از انتظار نباشد که در غذاهای این شهر هم برای خود جایگاهی داشته باشد. یکی از غذاهای دامغانی که با پسته درست می‌شود، خورش هویج و پسته است. این خورش را هم می‌شود با مرغ درست کرد و هم گوشت که در این جا دستور پختش با مرغ ذکر می‌شود.
برای تهیه آن به نیم‌کیلو گرم هویج، مقداری روغن مایع، نیم‌کیلو سینه مرغ بدون استخوان، 2 قاشق پیازداغ، 2 قاشق چایخوری زعفران دم‌کرده، 2 قاشق غذاخوری شکر، مقداری نمک و فلفل، نصف لیوان آبغوره، یک قاشق غذاخوری روغن حیوانی، 600 گرم برنج و هر مقدار که می‌خواهید خلال پسته نیاز است.
بعد از آماده کردن مواد اولیه این خورش، اول هویج‌هایی را که شسته‌اید، پوست بکنید و نگینی خرد کنید و در کمی روغن سرخ کنید. سینه مرغ را به اندازه خورشی خرد کنید و همراه با پیاز داغ کمی سرخ کنید و هویج، زعفران، نمک، فلفل، شکر و آبغوره را به آن اضافه کنید.
بعد از چند جوش خورش آماده است و بعد خلال پسته را روی آن می‌ریزید. برنجی را هم که قبلا خیس کرده‌اید، با روغن حیوانی دم می‌کنید. برنج که دم کشید با خورش خلال پسته و هویج در ظرف می‌کشید و سر سفره می‌گذارید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code