موضوعات
سمنان

زیره به سمنان رفت

نویسنده:
با توسعه کشت گیاهان دارویی در استان سمنان، 35 درصد از عرصه‌های کشت به محصول زیره اختصاص یافت...
1396/07/15
با توسعه کشت گیاهان دارویی در استان سمنان، 35 درصد از عرصه‌های کشت به محصول زیره اختصاص یافت.
مجری طرح گیاهان دارویی استان سمنان با اشاره به حمایت‌های وزارت جهادکشاورزی از کشت گیاهان دارویی گفت: در قالب طرح ملی گیاهان دارویی 100 میلیون تومان تسهیلات بانکی کم‌بهره به بهره‌برداران این بخش اعطا می‌شود.
به گزارش باشگاه خبرنگاران شیما عبدالشاه اظهار کرد: با توجه به سیاست‌های دفترطرح ملی گیاهان دارویی درباره حمایت ازحلقه‌های زنجیره ارزش صنعت گیاهان دارویی «تولید نهاده تکثیری، کشت، فرآوری و بازار» وهمچنین پشتیبانی ازطرح‌های نوآورانه وحمایت از اقشار کم‌درآمد توافق‌نامه‌ای بین صندوق کارآفرینی امید و دفتر طرح ملی گیاهان دارویی منعقد شد.
وی با بیان این‌که این توافق‌نامه باهدف ساماندهی کشت، فرآوری، بسته‌بندی، بازاریابی و فروش گیاهان دارویی و داروهای گیاهی بین صندوق کارآفرینی امید و دفتر طرح ملی گیاهان داروئی منعقد شد خاطرنشان کرد: بر اساس این توافق‌نامه و با توجه به نوع طرح تسهیلاتی کم‌بهره با سود چهار درصد به متقاضیان در این بخش اعطا می‌شود.
مجری طرح گیاهان دارویی استان سمنان با اشاره به شرایط اقلیمی مناسب کشور برای تولید و توسعه گیاهان دارویی گفت: ایران با برخورداری از شرایط اقلیمی و پوشش گیاهی متنوع ظرفیت بزرگی را در اختیار تولیدکنندگان بخش کشاورزی گذاشته است.
عبدالشاه با اشاره به سیاست‌های دفتر طرح ملی گیاهان داروئی برای حمایت از حلقه‌های زنجیره ارزش این صنعت گفت: تنوع گیاهان داروئی در کشور، تنوع اقلیمی برای تولید و همچنین ارزش اقتصادی این گیاهان پتانسیل‌های مهمی برای توسعه کشت و صنایع مرتبط با گیاهان داروئی در کشور و همچنین استان سمنان فراهم کرده است.
وی خاطرنشان کرد: درباره گیاهان دارویی نمی‌توان تنها به یک جنبه این صنعت توجه کرد و از سایر جنبه‌های آن غافل ماند چرا که کشت و صنعت گیاهان دارویی مانند شبکه‌ای پیچیده از اجزا و عناصر متعدد است که دارای حلقه‌های گمشده‌ فراوانی است و یافتن این حلقه‌های گمشده به علت ماهیت پیچیده آن نیازمند عزم ملی است.
مجری طرح گیاهان دارویی استان سمنان با اشاره بر ضرورت ایجاد صنایع تبدیلی در این بخش گفت: ایجاد صنایع میانی و تبدیلی در بخش گیاهان دارویی که مطابق با نیازهای جهانی باشد یکی از حلقه‌های مفقوده این بخش است که در صورت توجه به آن و ایجاد این صنایع این صنعت مهم را دچار تحول می‌کند.
عبدالشاه با بیان این‌که 967 هکتار از اراضی استان زیر کشت انواع گیاهان دارویی است، افزود: بیشترین سطح زیر کشت به زیره سبز با 375 هکتار اختصاص دارد.
وی با اشاره به سطح زیر کشت سایر گیاهان دارویی در استان گفت: 165 هکتار زیر کشت زعفران و 154 هکتار نیز به گل محمدی اختصاص دارد.
مجری طرح گیاهان دارویی استان سمنان با بیان این‌که در استان سمنان تنوع اقلیمی مناسبی برای کشت انواع گیاهان داروئی دارد خاطرنشان کرد: گل محمدی، زعفران، زیره سبز، فلفل داروئی، آلوئه ورا، زرشک، سیاه‌دانه و غیره ازجمله گیاهان داروئی است که در استان کشت می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code