موضوعات
سمنان

زندگی زنان شهمیرزادی در دل باغ‌های گردو

نویسنده: سمانه رضوی/ خبرنگاراستان‌ها
از روزی که خودش را شناخته همه روزهای شهریور و مهرماهش را در باغ‌های گردو گذرانده. آسیه حمیدی نام زنی است از اهالی شهمیرزاد. می‌گوید همه زندگی ما شهمیرزادی‌ها با گردو گره خورده است...
1396/07/30
از روزی که خودش را شناخته همه روزهای شهریور و مهرماهش را در باغ‌های گردو گذرانده. آسیه حمیدی نام زنی است از اهالی شهمیرزاد. می‌گوید همه زندگی ما شهمیرزادی‌ها با گردو گره خورده است. راست می‌گوید، از خطی که در عقدنامه‌اش هست و یک اصله درخت گردو به نامش ثبت شده تا گوشه‌گوشه آشپزخانه کوچک خانه‌اش، در همه جا ردپای گردو دیده می‌شود. حتی روی پوست دست‌های زنانه‌اش که سیاه شده است.
  • رسم و رسوم مردم شهمیرزاد در فصل گردو‌تکانی چیست؟
در این فصل مرد و زن و پیر و بچه سرو کارشان با گردو است. مردهای جوان بالای درخت می‌روند و به گردوتکانی مشغول می‌شوند و زنان پای درختان به جمع کردن گردو . البته این شروع کار ماست.
  • با گردوها چه می‌کنید؟
در شهمیرزاد هیچ بخشی از درخت گردو دور ریخته نمی‌شود، نه پوست گردویی که برداشت می‌شود نه برگ درختان. با پوست گردوها الیاف‌ را رنگ می‌کنیم و از برگ آنها به عنوان کودبرگ برای درختان و قوت بخشیدن به آنها در سال بعد استفاده می‌شود.
  • از گردوهای برداشت شده چه محصولاتی درست می‌کنید؟
ترشی گردو طرفداران زیادی دارد.‌ آش گردو هم علاقه‌مندان زیادی دارد. بیشترین وقت زنان در این فصل صرف درست کردن ترشی گردو می‌شود.
  • همه زنان و دختران شهمیرزادی در قباله ازدواجشان گردو را دارند؟
همه، بدون استثنا! این همه هم قصه دارد و علت. علتش این است که ما معتقدیم درخت گردو نماد صبر و استقامت است و زن باید در خانه همین نقش را داشته باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code