موضوعات
سمنان

ریزدانه کار یارانه ای برای کشاورزان سمنان

نویسنده:
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از واگذاری 9 دستگاه ریز دانه‌کار یارانه‌ ای به متقاضیان بخش کشاورزی این استان در سال‌جاری خبرداد...
1396/07/15
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از واگذاری 9 دستگاه ریز دانه‌کار یارانه‌ ای به متقاضیان بخش کشاورزی این استان در سال‌جاری خبرداد.  به گزارش فارس، ابوالفضل شاهمرادی بااعلام این خبر اظهار کرد: امسال تاکنون 9 دستگاه ریز دانه‌کار یارانه‌ای با پرداخت تسهیلات به متقاضیان خرید واگذارشده است و با توجه به این‌که سال گذشته نیز 6 دستگاه واگذار شده بود در مجموع تعداد این دستگاه‌ها در استان به 15 دستگاه رسیده است. این دستگاه‌ها مخصوص کشت بذرهای سبزی، کنجد، کلزا، پیاز و گیاهان دارویی و زینتی است. وی با اشاره به برنامه‌های این سازمان و همچنین وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش سطح زیرکشت محصول کلزا تصریح کرد: در راستای کاهش واردات روغن خوراکی افزایش سطح زیر کشت این محصول در دستور کار قرار دارد و لذا در این راستا نیز سیاست‌های حمایتی از بهره‌برداران این بخش انجام می‌شود.

سیاست‌های حمایتی
شاهمرادی به برخی از سیاست‌های حمایتی سازمان جهاد کشاورزی استان برای کشت این محصول نیز اشاره کرد و گفت: تأمین بذر یارانه دار، خرید تضمینی دانه‌های روغنی و پرداخت به‌موقع بهای محصول، تأمین و تدارک به‌موقع بذور موردنیاز شهرستان‌ها، برگزاری دوره‌های آموزشی تئوری و عملی و همچنین اعزام مدیران، محققین، کارشناسان و مروجین برای بازدید‌های فنی و آموزشی داخلی برخی از این سیاست‌ها است.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان به دیگر حمایت‌های سازمان از بهره‌برداران برای کشت این محصول استراتژیک در استان اشاره کرد و افزود: از مرحله کاشت تا برداشت به ازای هر هکتار 30 میلیون ریال تسهیلات بانکی به بهره‌برداران اعطا می‌شود.
شاهمرادی اضافه کرد: پرداخت هزینه جابجایی کمباین برای شهرستان‌هایی که مشکل تأمین کمباین دارند و همچنین تاوم تأمین کارنده‌های جدید کلزا و سمپاش پشت تراکتوری و هد کمباین برداشت کلزا با 40 درصد بخشودگی بهای ادوات از دیگر حمایت‌های این سازمان در طرح تولید دانه‌های روغنی «کلزا» در استان است.
وی خاطرنشان کرد: برای تولید هر چه بیشتر این محصول و همچنین افزایش عملکرد کمی و کیفی تلاش شده است تا ارقام مرغوب و مناسب با هر منطقه ازجمله ارقام وارداتی و تولید داخل در استان کشت شود.
شاهمرادی به برخی از ارقام مورداستفاده در استان اشاره کرد و گفت: ارقام «نپتون، دانوب، گابریلا، آرتور، گارو، ماراتن، پراپر، آگامکس» برخی از ارقام خارجی بوده و «زرفام، اکاپی، RGS، هایولا 50 و هایولا 4815» برخی از ارقام داخلی کلزا هستند که در استان استفاده می‌شوند.
وی درباره زمان کاشت این محصول نیز بیان کرد: با توجه به حساسیت این محصول به زمان کاشت تلاش می‌شود تا در تمامی مناطق کاشت در زمانی صورت گیرد تا خطر سرمازدگی به حداقل ممکن رسیده و همچنین بیشترین محصول تولید شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code