موضوعات
سمنان

رد یوزپلنگ در شاهرود

نویسنده:
مدیرکل محیط زیست استان سمنان از ثبت تصویر ۳ قلاده یوزپلنگ در پارک ملی توران شاهرود خبر داد...
1396/08/16
مدیرکل محیط زیست استان سمنان از ثبت تصویر ۳ قلاده یوزپلنگ در پارک ملی توران شاهرود خبر داد.
به گزارش مهر، عباسعلی دامنگیر اظهار کرد: پارک ملی توران در شاهرود یکی از بهترین زیستگاه‌های یوزپلنگ‌های نادر در ایران است که باید با حفاظت وحراست ازاین منطقه ازنابودی وانقراض این نسل از حیوانات جلوگیری شود.
وی با بیان اینکه در ابتدای هفته جاری 3 قلاده یوزپلنگ در پارک ملی توران مشاهده شد اذعان کرد: این یوزپلنگ‌ها دقیقاً دربالاترین ارتفاع در تپه‌های پارک ملی توران قرارداشتند که درمعرض دید مسئولان ذخیره‌گاه زیستگاه توران این شهرستان بود.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان سمنان با اشاره به برخی اقدامات این نهاد درباره کشف استراحتگاه اصلی این حیوانات بیان کرد: با استفاده ازجی‌پی‌اس مختصات دقیق استراحتگاه آن‌ها مشخص شد و اقدامات لازم برای حفاظت از این حیوانات در حال انجام است.
دامنگیر در ادامه از کشف رد پای میش وحشی و قوچ در این محل خبر داد و افزود: 13 رأس قوچ و میش در منطقه چشمه واشنگتن یافت شد و این حاکی از تنوع حیات‌وحش در آرک ملی توران شاهرود است.
وی با بیان اینکه 30 دقیقه قبل از مشاهده یوزپلنگان بالغ‌بر 18 رأس آهو نیز در این منطقه دیده شد خاطرنشان کرد: احیای زیستگاه این‌گونه حیوانات باارزش و کم یاب از مهم‌ترین اولویت‌های حفاظت از محیط زیست است.
مدیرکل محیط زیست استان سمنان تصریح کرد: طرح‌های حفاظتی از این مناطق و مدیریت محل‌های مناسب برای چرای دام‌ها در منطقه از دیگر اهدافی است که از سوی این نهاد پیگیری می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code