موضوعات
سمنان

در راه بازارهای جهانی

نویسنده: مرجان هاشمی/ خبرنگار استان‌ها
تا به حال درباره گلیچ چیزی شنیده‌اید؟ دستبافته‌ای سنتی که روزگاری نقشی اساسی در اقتصاد سمنان داشته است؟ گلیچ، دست‌بافته‌ای است از جنس پنبه و پشم که در قدیم در پوشاک مردان کاربرد داشته است...
1396/07/16
تا به حال درباره گلیچ چیزی شنیده‌اید؟ دستبافته‌ای سنتی که روزگاری نقشی اساسی در اقتصاد سمنان داشته است؟ گلیچ، دست‌بافته‌ای است از جنس پنبه و پشم که در قدیم در پوشاک مردان کاربرد داشته است.
این دست‌بافته با دستگاهی شبیه به دستگاه پارچه‌بافی بافته می‌شود و تارهای آن از جنس نخ پنبه پرتاب است و پودهایش هم از جنس پشم. با آن که ظاهر گلیچ، شبیه به گلیم است، اما شیوه بافت آن با گلیم تفاوت دارد و به شیوه پارچه‌بافی نزدیک‌تر است. از این دست‌بافته به عنوان زیرانداز نیز استفاده می‌شده است. تولیدکننده اصلی این بافته‌ها زنان هستند و در شمال سمنان در روستاهای اروست، فولادمحله، رضاآباد و چاشم بیش از هر نقطه دیگری بافته می‌شود. به تازگی، استانداردسازی گلیچ‌بافی در سمنان در دستور کار قرار گرفته است.
 به طوری که به گفته جعفر صفاخواه، معاون صنایع دستی سمنان، پیش‌نویس ‌این استاندارد با برنامه‌ریزی معاونت صنایع‌دستی استان و به‌ دست کارشناسان مؤسسه پژوهش هنر برزان، پس از بررسی و تبادل نظر با استادان گلیچ‌بافی و کارشناسان صنایع‌دستی در کمیسیون‌های متعدد تدوین شده است. گفته می‌شود هدف از تدوین استاندارد گلیچ‌بافی تعیین ویژگی‌های مواد اولیه، ابزارهای تولید، ساختار محصول نهایی، آیین کار تولید، بسته‌بندی و نشانه‌گذاری این دست‌بافته است، چرا که ضروری است گلیچ‌بافی بتواند جای خود را در بازار جهانی پیدا کند و با افزایش کیفیت هنری این محصول، جایگاه آن در بازارهای داخلی هم ارتقا پیدا کند.
ابعاد گوناگون گلیچ‌ برای تولید محصولاتی چون زیرانداز، خورجین، حمام‌سری، آینه‌کیسه، گلیچ تابلونما، اسب‌سری، پادری، کج‌کیسه و کُرسی‌سَری و پتو تولید می‌شد و امروز هم برخی از این کالاها کاربرد دارند و دست کم برای تزئین خانه و محیط‌های مختلف به کار می‌روند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code