موضوعات
قم

گسترش پردیسان خارج از تصور بود

نویسنده:
مدیرکل راه و شهرسازی استان قم گفت: سرعت خدمات رسانی در پردیسان به سرعت رشد جمعیت نرسیده است...
1396/06/07
مدیرکل راه و شهرسازی استان قم گفت: سرعت خدمات رسانی در پردیسان به سرعت رشد جمعیت نرسیده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در گفت‌و‌گو با همشهری در واکنش به این موضوع افزود: از سال 89 شهرداری در پردیسان تأسیس و خدمات دهی شروع شد، بنابراین این موضوع درست نیست که گفته شود پردیسان فرزند ناخوانده یا سرراهی است. «حسن صبوری» با تأکید بر این که گسترش پردیسان خارج از تصور بوده است، اظهار كرد: بر اساس سرشماری سال گذشته بیشترین حجم ساکن شده در پردیسان بوده که متعاقب آن برخی مناطق شهری با کاهش جمعیت مواجه شده است چرا که مردم به این منطقه نقل مکان کرده‌اند.
به گفته وی، افزایش جمعیت در پردیسان موجب کاهش خدمات شده اما همچنان در مقایسه با محله‌های قدیمی و تاریخی قم مثل آذر و چهارمردان خدمات ارائه شده در پردیسان بیشتر است اگرچه به حد کفایت نیست چرا که سرعت خدمات به سرعت رشد جمعیت نرسیده است.
مشکلات عدیده منطقه پردیسان از یک سو سبب نارضایتی مردم شده و از سوی دیگر توسعه خارج از برنامه سبب شده که دستگاه‌ها و نهادهای استانی از خدمات‌رسانی به این منطقه عقب بمانند. بگو مگوها درباره میزان خدمات رسانی و سهم دستگاه‌ها به جایی رسیده که این روزها به منطقه پردیسان عنوان «فرزند ناخوانده شهر» اطلاق شود.

شرکت شهرک‌ها باید زیرساخت‌های آتش‌نشانی را تأمین کند
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت: با توجه به استانداردهای ایمنی در شهرک‌های صنعتی باید زیرساخت آتش‌نشانی تأمین شود.
«احمد ذاکری» در گفت‌‌و‌گو با همشهری بر لزوم توجه به ایمن‌سازی و تدارک امکانات آتش نشانی شهرک‌های صنعتی تاکید کرد.
وی افزود: همان‌گونه که بستر جذب سرمایه‌گذار فراهم می‌شود باید در حفظ سرمایه هم تلاش کنیم. وقتی جواز صادر می‌شود و سرمایه‌گذار طرح خود را می‌دهد و میزان سرمایه‌گذاری اعلام می‌شود با توجه به نوع تولید باید بسته ایمنی هم برای آن در نظرگرفته شود.
ذاکری ادامه داد: وقتی کسی 100 میلیارد سرمایه‌گذاری می‌کند باید با کارشناس ایمنی  موافقت ‌کند چون حفظ سرمایه عقلانی است، علاوه بر این که در کنار سرمایه، جان افراد هم مهم است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم با بیان این که با توجه به میزان واحدهای صنعتی در شهرک‌ها از بعد ایمنی این واحدها دسته بندی می‌شوند، اظهارکرد: در این تقسیم بندی صنایع درجه یک از خطرپذیری بالاتری برخوردار هستند از این رو باید تجهیزات ایمنی و امکانات آتش نشانی متناسب با آن صنایع تأمین شود.
ذاکری با بیان این که گاهی مواقع دیده شده که در حوادث رخ داده در یکی از شهرک‌ها شیر هیدرانت با تجهیزات آتش نشانی همخوانی ندارد، گفت: طبیعی است که با توجه به حجم بالای سرمایه‌گذاری در واحدها صنعتگران از موضوع ایمن‌سازی استقبال می‌کنند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم اضافه کرد: حریق در همه جا رخ می‌دهد از‌ این ‌رو باید تجهیزات و امکانات به روز استفاده شود.
وی تأکید کرد: با توجه به استانداردهای ایمنی در شهرک‌های صنعتی باید زیرساخت آتش نشانی تأمین شود اگر هم امکانات نداریم می‌توان با آتش نشانی شهر تفاهم‌نامه‌ای داشته باشیم تا در صورت وقوع حوادث از این ظرفیت استفاده کنیم.
ذاکری با بیان این که مشارکت آتش‌نشانی شهر قم برای اطفای حریق در شهرک‌ها وظیفه‌ سازمان آتش‌نشانی شهر قم نیست، گفت: در شهرک‌های صنعتی باید ظرفیت‌ها از نظر پرسنل آتش‌نشانی و ماشین آلات به روز شود در کنار آن با تفاهمی با سازمان آتش‌نشانی از امکانات شهر نیز در شرایط اضطرار استفاده شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code