موضوعات
قم

کنگره ملی شعر کرامت در ایستگاه پایانی

نویسنده: سیدمحمدمهدی موسوی قم - خبرنگار
کنگره ملی شعر کرامت با تقدیر از برگزیدگان و سخنرانی مسئولان و صاحب‌نظران عرصه شعر آیینی به کار خود پایان داد...
1396/05/17
کنگره ملی شعر کرامت با تقدیر از برگزیدگان و سخنرانی مسئولان و صاحب‌نظران عرصه شعر آیینی به کار خود پایان داد. مدیرکل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم که در تالار شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد، با تأکید بر این که دهه کرامت بهترین فرصت در زمینه تعمیق معرفت و بصیرت ما نسبت به امام رضا(ع) و خواهر بزرگوارشان حضرت فاطمه معصومه(س) است، گفت: امروز باید از همه ابزارها و ظرفیت‌های ممکن به خصوص در مقوله شعر و هنر استفاده کرد تا معرفت و شناخت جامعه نسبت به معصومان(ع) بیشتر شود.

رشد کمی و کیفی ارسال آثار
«محمدمهدی احمدی» با ابراز خرسندی از میزبانی شایسته شهر مقدس قم از برگزاری کنگره ملی شعر کرامت افزود: آثار ارسالی به دبیرخانه کنگره از نظر کمی و کیفی رشد جالب توجهی داشته و امیدواریم در سال‌های آینده شاهد روند رو به رشد این کنگره در عرصه‌های مختلف و نیز شناسایی استعدادهای برتر ادبی باشیم.
مدیرکل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که لازمه دستیابی جامعه به سعادت و آرامش و آسایش پیروی از قرآن و اهل‌بیت(ع) است، اظهار کرد: چنانچه رویکرد و نگاه ما نسبت به ائمه اطهار(ع) معرفتی نباشد میان ما و اهل‌بیت(ع) فقط یک محبت باقی خواهد ماند و به علت جایگاهی که در دین ما دارند به آن‌ها علاقه‌مند خواهیم‌ بود و حال آن که بر اساس نگاه معرفتی ما از سبک زندگی معصومان(ع) به خوبی الگو می‌گیریم و در مسیر حقیقت گام بر می‌داریم.

قلمرو وسیع شعر آیینی
رئیس انجمن شعر آیینی کشور نیز با اشاره به قلمرو وسیع و پایان‌ناپذیر شعر آیینی گفت: توحید، معاد و ولایت در قلمرو و گستره وسیع شعر آیینی تعریف شده و از این نظر باید گفت هر شعری که از آموزه‌های دینی و روایی ما تأثیر گرفته باشد در قلمرو شعر آیینی است.
«محمدعلی مجاهدی» ایستادگی در برابر ظلم و ستم و دفاع از مظلوم را رسالت کلیدی شعر آیینی و به تبع آن شاعر آیینی برشمرد و افزود: امروز وظیفه شاعران به خصوص شاعران آیینی این است که در پناه قرآن و اهل‌بیت(ع) قرار گیرند و به بیان دردهای بی‌درمان جامعه بپردازند و با هنرمندی و ظرافت راهکارهای مقابله با آن‌ها را از نگاه آموزه‌های اسلامی ارائه دهند. این پیشکسوت شعر آیینی خواستار حمایت‌های مادی و معنوی بیشتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مقوله شعر و هنر شد و گفت: اعتباری که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به هنرمندان و اهالی فرهنگ می‌دهد، چندان وضع خوبی ندارد و انتظار این است که با افزایش این حمایت‌ها، از ظرفیت و توان عظیم شاعران، نویسندگان، هنرمندان و دیگر اهالی فرهنگ در زمینه اصلاح جامعه و مقابله با ناراستی‌ها استفاده کنند.

قم قطب شعر آیینی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم نیز در سخنانی در این مراسم با تأکید بر این که شهر مقدس قم، سال‌های بسیاری است قطب شعر آیینی کشور است، اظهار کرد: در طول برگزاری کنگره شعر کرامت حدود 350 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که در آینده نزدیک 100 اثر برتر در قالب کتابی با عنوان شعر کرامت منتشر می‌شود.
«سیدموسی حسینی‌کاشانی» با تقدیر ویژه از تلاش‌های استادانی چون مجاهدی، علوی و قاسمی به عنوان داوران کنگره بیان کرد: آثار ارسالی به طور کلی کیفیت مطلوبی داشتند و باید از همین حالا زمینه‌ای آماده شود که در سال‌های آینده شاهد آثاری به مراتب بهتر و قوی‌تر در جشنواره باشیم.
در پایان این مراسم با تقدیر از برگزیدگان، از 3 جلد کتاب دانشنامه امام رضا(ع) رونمایی شد که این اثر ارزشمند به همت محققان و پژوهشگران جامعه المصطفی العالمیه و با حمایت‌ و پشتیبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم تولید و منتشر شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code