موضوعات
قم

هنر مداحی بدون داشتن تخصص و تعهد آسیب‌زاست

نویسنده: سیدمحمدمهدی موسوی قم - خبرنگار
در سال‌های اخیر، به برکت پرشور شدن محافل هیأتی و نیز برگزاری کلاس‌های آموزشی، جمع جالب توجهی از مداحان جوان رشد یافتند...
1396/07/15
در سال‌های اخیر، به برکت پرشور شدن محافل هیأتی و نیز برگزاری کلاس‌های آموزشی، جمع جالب توجهی از مداحان جوان رشد یافتند و استعداد و توانمندی خود را در این عرصه مقدس به منصه ظهور رساندند.
گرچه معمولاً رسم است در مصاحبه‌های این‌چنینی با افراد مطرح و شناخته‌شده گفت‌وگو صورت می‌گیرد، گاهی باید پای صحبت‌های مداحان جوان نشست که در عین سابقه کمتر در وادی ستایشگری ائمه‌اطهار(ع) سخنانی پخته و عمیق بر زبان می‌رانند که توجه به این‌ها در مسیر اصلاح جامعه مداحی بسیار اثرگذار خواهد بود.
«سیدعلیرضا طباطبایی»، مداح 28 ساله قمی، از همین مداحان جوان است که به مناسبت ماه محرم حسینی در گفت‌وگو با همشهری از خودش و نیز بایسته‌های یک مداح اهل‌بیت(ع) در جامعه امروز صحبت کرده است.

از خودتان شروع کنید و این که از چه زمانی وارد عرصه مداحی شدید؟
متولد سال 1368 در قم هستم و از کودکی در حال و هوای مذهبی این شهر مقدس به همراه پدرم در هیأت‌های مذهبی حضور داشتم و از این فیض معنوی در جوار کریمه اهل‌بیت‌(ع) حضرت معصومه(س) بهره‌ها برده‌ام.
هرچند ز همان دوره کودکی و نوجوانی علاقه‌مند به مداحی بوده‌ام، به صورت جدی حدود 6 سال است کار مداحی را آغاز کرده‌ام. در سال‌های ابتدایی که مصادف با دوران خدمت مقدس سربازی می‌شد، در مقطعی مداح حسینیه ستاد مشترک ارتش بودم و بعد از آن هم به تناوب در هیأت‌های قم و تهران و دیگر شهرها برنامه داشتم.

تاکنون از محضر چه استادانی بهره‌مند شده‌اید؟
در همان آغاز، آموزش را در خدمت استاد صالحی شروع کردم که در این مقطع بیشتر روی صداسازی کار می‌کردیم. بعدها از فیض حضور در کلاس‌های سیدمهدی میرداماد بهره‌مند شدم که این بزرگوار حق بزرگی بر گردن بنده دارد؛ هم از نظر آموزش فن مداحی و هم به خصوص از منظر اخلاقی و معرفتی.
البته از همان دوران نوجوانی با پدرم کار می‌کردم چون ایشان خودشان هم مداح است و بسیار بنده را تشویق می‌کردند که توفیق
مداحی و نوکری اهل‌بیت(ع) را پیدا کنم.

با توجه به لزوم تعمیق و تقویت بینش و معرفت در عرصه مداحی به ویژه در مباحث اخلاقی، در این باره نسبت به خودتان چه برنامه‌ای داشته‌اید؟
در مباحث معرفتی و اخلاقی سعی کرده‌ام از آثار و جلسه‌های درس اخلاق استادان خوب حوزه علمیه که در شهر قم این امکان به خوبی فراهم است استفاده کنم. با آن که به شدت شیفته سلوک و سیره بزرگانی چون مرحوم آیت‌الله العظمی بهجت و مرحوم آیت‌الله حق‌شناس بوده و هستم. اعتقادم این است که ما مداحان نباید ارتباطمان با روحانیون و به خصوص استادان اخلاقی در حوزه علمیه کم‌رنگ شود؛ چراکه اگر این گونه شد در درجه اول خودمان ضرر کرده‌ایم.

از دیرباز بسیاری از پیشکسوتان مداحی و نیز پیرغلامان اهل‌بیت(ع) تأکید داشته و دارند یک مداح به خصوص از نوع جوان آن همواره باید بداند برای چه کسی و در چه هدفی کار می‌کند، اما گاهی احساس می‌شود برخی مداحان جوان توجه لازم را به اهمیت و قداست این کسوت ندارند. صحبت شما با این طیف افراد که هم سن و سال خودتان هستند، چیست؟
هیچ‌گاه یادم نمی‌رود در دوران کودکی و نوجوانی که کلاس مداحی می‌رفتم استادمان همیشه به ما می‌گفت بچه‌ها اگر می‌خواهید در کارتان موفق باشید و دارای اخلاص، این یک بیت را از حفظ باشید و در خلوت خودتان همواره زمزمه کنید: «‌ای حسینی که ز دل عشق تو درمان من است/ نام تو سوز دل و اول و پایان من است». وقتی این را می‌خواندم، بدنم می‌لرزید و حس و حال عجیبی داشتم. در طول این سال‌ها نیز سعی کرده‌ام بدانم اول و آخر کار ما با ارباب است و به این خاطر نباید از این مسأله غافل شویم که به هر حال ما نوکر سیدالشهدا(ع) و حضرات معصوم(ع) هستیم و باید رسم نوکری را خوب به جا بیاوریم.
باید این باور در ما باشد که ظاهر و باطن را حسینی کنیم. مهم‌تر این که این حالت و روحیه را در خود حفظ و تقویت کنیم.

به عنوان یک مداح جوان بفرمایید از نگاه شما مهم‌ترین آسیب و چالش که ممکن است یک مداح را تهدید کند، چیست؟
نداشتن تخصص در کنار نبودن تعهد لازم مهم‌ترین مسأله است؛ چون وقتی هر کدام از این‌ها باشد و دیگری نباشد، به مشکل جدی برمی‌خوریم.
در حال حاضر مشاهده می‌کنیم به راحتی برخی افراد بدون گذراندن آموزش مناسب و نیز تقویت بعد ایمانی و اخلاقی در درون خود به مداحی می‌پردازند که این‌ها خودش آسیب‌زاست.
از سویی برخی به دنبال جذب بیشتر افراد به هیأت به هر بهانه‌ای هستند و در این راه چه بسا از برخی مداحی‌ها و شیوه‌هایی استفاده می‌شود که جالب نیست و مورد رضایت امام حسین(ع) نیست.

چند سالی است مقام معظم رهبری نسبت به برخی خطرها که هیأت‌ها و محفل‌های مذهبی را تهدید می‌کند از جمله تضعیف پایه‌های شعور هیأتی و نیز خطر سکولاریسم، هشدار می‌دهند. به نظر شما برای مراقبت از دچارنشدن به این قبیل آفت‌ها باید چه کرد؟
مقام معظم رهبری با بصیرت و درایت و حکمتی که دارند، همواره بر بحث زیبایی هنر مداحی در کنار محتوای غنی و جذاب آن تأکید دارند؛ همچنین بر لزوم وجود روحیه انقلابی و مردم‌مدارانه از سوی مداحان تأکید ویژه‌ای دارند و این که باید به مقابله با سکولاریسم در هیأت رفت چرا که دشمن به دنبال سکولار کردن هیأت‌هاست. همچنین ایشان همواره تأکید دارند اگر می‌خواهیم یک کار فرهنگی اثرگذار شود باید با هنر مخلوط و ممزوج شود و این نکته مهمی است برای ما هیأتی‌ها و مداحان که بدانیم اگر مباحث فرهنگی با چاشنی هنر باشد به نتایج خوبی می‌رسیم چه آن که به هر حال خود مداحی هم یک هنر است و باید الزامات آن را رعایت کرد.
در بحث مقابله با سکولاریسم نیز باید بصیرت خود را افزایش دهیم و در این مسیر، بیانات رهبر معظم انقلاب و کسانی که یک عمر نوکر با اخلاص اهل‌بیت(ع) بودند را گوش دهیم و به آن عمل کنیم و بکوشیم که روز‌به‌روز معرفت‌مان نسبت به دستگاه امام حسین(ع) در همه ابعادش بیشتر و بیشتر شود. باید طوری عمل کنیم که به صورتی حقیقی و نه فقط در شعار، زندگی‌مان حسینی باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code