موضوعات
قم

همکاری باشگاه‌ها؛ کلید راهیابی بازیکنان قمی به تیم‌های ملی

نویسنده: حامد اسماعیلی قم - خبرنگار
اگر در صبح روزهای فرد سری به ورزشگاه تختی قم بزنید گروه زیادی از نونهالان فوتبالیست را می‌بینید...
1396/04/31
اگر در صبح روزهای فرد سری به ورزشگاه تختی قم بزنید گروه زیادی از نونهالان فوتبالیست را می‌بینید که با لباس‌های رنگارنگ با شور و امید خاصی مشغول تمرین هستند. در کنار آن‌ها، پدران و مادران پیگیر و علاقه‌مند نیز کنار زمین، چشم به نمایش فرزندشان در مستطیل سبز و در برابر دیدگان استعدادیاب‌های فدراسیون فوتبال دوخته‌اند.
«سیدعلی میرمهدی» یکی از چهره‌های سر‌شناس فوتبال قم است که دیر زمانی بازیکن ستاره در فوتبال قم بود. او اکنون مربی خوشنام و باتجربه‌ای است که مورد اعتماد فدراسیون فوتبال است و به عنوان استعدادیاب در این دوره فعالیت می‌کند. احتمالاً آخرین تصویری که از میرمهدی در ذهن اهالی فوتبال قم باقی مانده حضور کوتاه اما مؤثر وی به عنوان سرمربی تیم فوتبال وحدت قم در لیگ دسته دوم کشور است. او ۳ سال پیش در لیگ دسته دوم کشور هدایت تیم بی‌پول و بومی وحدت قم را در دست گرفت اما فقط ۲ بازی سرمربی این تیم بود و وحدت در آن ۲ هفته یک پیروزی و یک تساوی کسب کرد و صدرنشین شد اما میرمهدی به دلایل نامشخصی که در آن زمان آینده مبهم مالی وحدت عنوان شد از تیم صدرنشین رفت و سرنوشت وحدت سقوط به لیگ ۳ بود به طوری که وحدت پس از‌‌ همان پیروزی هفته اول با میرمهدی دیگر هرگز رنگ پیروزی را تا پایان فصل ندید.
میرمهدی اما سوابق پررنگی در فوتبال ایران دارد و سال‌های سال در سطح اول فوتبال قم و حتی کشور بازی کرده و همواره به عنوان یک بازیکن کم‌نظیر از وی یاد می‌شده است. وی اکنون مسئولیت جدیدی دارد و به دنبال شناسایی بازیکنان آینده‌داری است که باری را از روی دوش آینده فوتبال ایران بردارند. طرح استعدادیابی در استان‌ها از این رو انجام می‌شود که فدراسیون فوتبال توانایی این را ندارد که بازیکنان مستعد همه استان‌ها را مورد بررسی قرار دهد و کادر فنی تیم‌های ملی نمی‌توانند به همه استان‌ها سر بزنند. به عبارت دیگر طرح استعدادیابی کمک حال تیم‌های ملی است و فدراسیون به استعدادیاب‌های خود اعتماد می‌کند و چشم استعدادیاب‌ها در حقیقت چشم تیم‌های ملی است و آن‌ها به نیابت از کادر فنی تیم‌های ملی بازیکنان را زیر نظر می‌گیرند. به بهانه اجرای این طرح در قم با «سیدعلی میرمهدی»، سراستعدادیاب دوره زیر ۱۴ سال، هم‌کلام شدیم.

 درباره طرح استعدادیابی فدراسیون فوتبال در قم توضیح دهید.
با توجه به این‌که ورزش ما می‌تواند بسیار پویا‌تر از این باشد باید به دنبال استفاده از افراد متخصص در جایگاه‌های ورزشی باشیم و مطمئنا در همه رشته‌های ورزشی این ظرفیت را داریم که از نیروهای کارآمد و دارای تخصص استفاده کنیم و این راه موفقیت ورزش قم است.
در رابطه با طرح استعدادیابی، بنا به درخواست کمیته آموزش فدراسیون فوتبال مربیان دارای کارت مربیگری A آسیا بر اساس رزومه کاری از سوی هیأت‌های فوتبال استان‌ها به کمیته آموزش فدراسیون معرفی شدند و این بخش از فدراسیون بر اساس سوابق و عملکرد مربیان، بازیکنانی را به عنوان استعدادیاب تیم‌های ملی در استان‌ها انتخاب کردند و بر اساس صلاحدید خود از هر استان حداکثر تا ۳ مربی برای این منظور برگزیده شدند. از استان قم بنده، عباس رحمانی و ناصر بختیاری بر اساس رزومه کاری انتخاب شدیم تا به کار شناسایی استعدادهای فوتبال در قم بپردازیم.
در همایش سراسری طرح نوی استعدادیابی که از سوی فیفا برای فوتبال ایران برنامه‌ریزی شده است، این طرح از سوی مهدی تاج و دکتر معینی به شکل عملیاتی در آمد. این طرح برای موفقیت بیشتر فوتبال ایران در آینده تدوین شد. با توجه به نیازی که فدراسیون در نظر داشت در ابتدا من و عباس رحمانی به سمینار استعدادیابی فراخوانده شدیم که در ابتدای اسفند سال گذشته این اتفاق افتاد. از‌‌ همان موقع کلید استعدادیابی فوتبالیست‌های زیر ۱۵ سال در قم رقم خورد.

آیا این طرح فقط محدود به رده سنی زیر ۱۵ سال بود؟
در بهار امسال استعدادیابی زیر ۱۸ سال نیز در دستور کار قرار گرفت و تا اواخر تیر این طرح به طول انجامید. هیأت فوتبال استان قم نیز با توجه به کمبود امکانات در قم، با وجود این مضیقه امکانات موجود خود را در اختیار ما قرار داد و بسیاری از تیم‌ها و باشگاه‌های فوتبال قم نیز با همکاری و مساعدت لازم، بازیکنان خود را در اختیار این طرح قرار دادند. گرچه برخی از تیم‌ها و مربیان کم‌لطفی کردند و همکاری لازم را نداشتند. از همه دوستان خواهش می‌کنم کمک کنند این طرح استعدادیابی با قوت صورت گیرد. سقف آرزوهای یک فوتبالیست این است که نگاه ملی به آن فوتبالیست باشد. اکنون این فرصت فراهم شده است؛ بنابراین همکاری باشگاه‌ها می‌تواند کمک کند ما همه ظرفیت واقعی فوتبال قم را در این رده‌های سنی در اختیار داشته باشیم و نه بخشی از آن را. این به معنای فراهم‌سازی شرایط مساوی و عادلانه برای همه بازیکنان قمی است. نباید شرایطی ایجاد کنیم که این موقعیت استثنایی از فوتبالیست جوان و نوجوان گرفته شود. ما برای بیشتر دیده شدن فوتبالیست قمی باید دست به دست هم دهیم.

چه تعداد بازیکن از دل این طرح به تیم‌های ملی می‌رسند؟
بنا بر ویژگی‌هایی که فدراسیون فوتبال از ما خواسته بود،۳ بازیکن را در رده سنی زیر ۱۸ سال معرفی کردیم. افراد بیشتری نیز در فوتبال قم در این رده سنی داشتیم که به ما مراجعه نکردند. تعداد زیادی نیز که با ما همراه بودند در چند جلسه آخر که زمان تست‌گیری نهایی ما بود، در کنار سایر افراد حضور پیدا نکردند که نمونه بارز آن‌ها مهدی مرادی، دروازه‌بان خوب جوانان صبا، بود. ما از این‌که نتوانستیم این بازیکن و بازیکنان هم‌سطح وی را به تیم ملی معرفی کنیم ناخرسند هستیم.
در رده سنی زیر ۱۵ سال نیز ۶ بازیکن از قم به کادر فنی تیم ملی معرفی شدند و اگر دوستان و همکاران من همکاری کنند می‌توانیم در تیم‌های ملی و استعدادیابی فدراسیون فوتبال بیش از این سهم داشته باشیم.
هفته گذشته به ما اعلام شد متولدان ۱۱ دی 82 به بعد برای استعدادیابی بازیکنان زیر ۱۴ سال فراخوان شوند تا برترین‌های این دوره استعدادیابی نیز به فدراسیون فوتبال معرفی شوند. چند جلسه از این تمرین گذشته است و ما نیاز داریم همه بازیکنان این رده سنی را ببینیم و بتوانیم نفرهایی را که حق آن‌ها راهیابی به اردوی تیم ملی زیر ۱۴ سال است مورد غربال قرار دهیم.

درباره همکاری نکردن باشگاه‌ها صحبت کردید. علت آن را چه می‌دانید؟ اطلاع‌رسانی نامناسب یا مشکلات دیگر؟
اطلاع‌رسانی ما بد نبود اما برخی مربیان همکاری لازم را نداشتند. سقف آرزوی هر ورزشکاری در پایه این است که مورد توجه تیم‌های ملی قرار گیرد. هیچ چیز این‌جا مربوط به من نیست. این برنامه جامع فدراسیون فوتبال است و ما با همکاری هیأت فوتبال در حال حاضر مأموریت اجرای دستورات فدراسیون فوتبال را داریم. چیزی این‌جا متعلق به من نیست که اگر میرمهدی را قبول نداریم پس نگذاریم بازیکن ما به استعدادیابی‌ای برود که میرمهدی مربی و استعدادیاب آن است. این ظلم به بازیکن است. ما فقط دوستدار کمک‌رسانی به بازیکنان کم سن و سال شهرمان هستیم. در دهه 60 مربی تیم‌های جوانان و نوجوانان قم بودم و هر سال چند بازیکن از قم به تیم‌های ملی دعوت می‌شدند؛ حتی به خاطر داریم که ۲ سال با تیم بسیج استان قم قهرمان کشور شدیم و به عنوان خدمت‌گزار فوتبال قم در این شهر تلاش کردم و موفقیت‌هایی به لطف خدا به دست آمده است. بیش از ۱۳ قهرمانی در کشور کسب کرده‌ام.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code