موضوعات
قم

نشست خبری شهردار در واپسین روزهای مسئولیت

نویسنده: علی عبداله زاده قم – خبرنگار
شهردار قم در پاسخ به سؤالی درباره گرفتن مسئولیت شهرداری قم در دوره جدید گفت: با 13 نفر اعضای شورای اسلامی شهر قم صحبت کرده‌ام و گفته‌ام پذیرش مسئولیت به شرط توافق هر 13 نفر بر سر بودن من در شهرداری قم است...
1396/05/22
شهردار قم در پاسخ به سؤالی درباره گرفتن مسئولیت شهرداری قم در دوره جدید گفت: با 13 نفر اعضای شورای اسلامی شهر قم صحبت کرده‌ام و گفته‌ام پذیرش مسئولیت به شرط توافق هر 13 نفر بر سر بودن من در شهرداری قم است چرا که هر یک نفر مخالف به معنی اتلاف انرژی فراوان است.
به گزارش همشهری، «سیدمرتضی سقائیان‌نژاد» در نشست خبری و مراسم تجلیل از خبرنگاران که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد، افزود: اگر وحدت کلمه روی ماندن من باشد، آن هم وحدت مطلق، می‌ایستم.
وی ضمن بیان این که هر چه ارتباط با رسانه‌ها بی‌پرده‌تر و خالی از تکلف باشد راضی‌تر هستم، اظهار کرد: رسانه‌ها حق دارند به مشکلاتی که در شهر هست بپردازند و البته این انتقاد باید با نیت خبررسانی باشد.
سقائیان‌نژاد با بیان این که انصاف و ظرفیت‌های جامعه را باید در نظر گرفت، گفت: اگر حرفی می‌زنیم باید خیرخواهانه و برخاسته از اطلاعات صحیح و درست باشد.
شهردار قم با انتقاد از مطرح شدن ادبیات قمی و اصفهانی در کلام برخی رسانه‌ها اظهار کرد: من خودم را در برخی جنبه‌ها از هر قمی قمی‌تر می‌بینم. چالش در قم بسیار زیاد است و نمی‌خواهیم آن را پنهان کنیم بلکه باید در زمینه رفع این چالش‌ها قدم برداریم.
وی با اشاره به انتقاد خبرنگار 19 دی از سهم نداشتن بانوان در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌های شهری اظهار کرد: این ضعف من است و این ضعف را می‌پذیرم و قبول دارم. باید در این عرصه شهرداری نگاه خود را تقویت کند.

ادغام 4 سازمان
سقائیان‌نژاد با اشاره به ساماندهی ساختار سازمانی شهرداری قم اظهار کرد: در مسأله سازمان‌ها 4 سازمان ادغام شده است. سازمان فضای سبز و زیباسازی و سازمان‌های توسعه عمران و بهسازی و نوسازی در هم ادغام شده‌‌اند.
وی با اشاره به انتقاد یکی از خبرنگاران از اولویت‌بندهای شهرداری قم در اجرای پروژه‌ها گفت: برای سال 94 این موضوع را قبول دارم اما در حال حاضر برنامه داریم و تا سال 99 مشخص است که در قسمت‌های مختلف چطور می‌خواهیم حرکت کنیم.

پیگیری پروژه‌ها
شهردار قم افزود: پروژه‌ها طبق این برنامه پیگیری می‌شوند تا شریان‌های شهر قم را شکل دهیم. پروژه تقاطع غیرهمسطح 15 خرداد را به دلیل نیمه‌کاره بودن و وضعیتی که داشت، در اولویت قرار دادیم و بعد از آن مقداد را ساختیم تا عماریاسر از بن‌بست خارج شود. رمپ و لوپ غدیر هم که به پیامبر اعظم(ص) متصل می‌شود و از طرفی عماریاسر با پروژه مقداد به کمربندی وصل شده و یک شریان پیوسته در سطح شهر ایجاد شده است. وقتی این شریان‌ها تکمیل شوند، می‌توانیم وارد پروژه‌های هسته مرکزی شهر قم شویم.
وی با اشاره به راه‌اندازی بلوار آیت‌الله بروجردی در فاز سوم تا پایان شهریور بیان کرد: این بلوار ادامه جمهوری است. از طرفی در بلوار سمت دیگر جمهوری، حدفاصل میدان مالک‌اشتر تا میدان امام حسین(ع) تملک‌ها پیگیری شده است. یک زیرگذر در میدان امام حسین(ع) نیاز داشتیم اما اقدامی نکردیم و از قسمتی که به کمربندی امام علی(ع) وصل می‌شود به آزادسازی پرداختیم.
سقائیان‌نژاد با اشاره به بازگشایی خیابان کارگر تا پایان شهریور افزود: بلافاصله این مسیر از کشاورز باید به خیابان شهید مقدم وصل شود و یک زیرگذر جدید در این مکان ایجاد شود.
وی با اشاره به مشکلات مالی شهرداری قم گفت: یکی از چالش‌های بزرگی که در بحث اقتصادی با آن روبه‌رو هستیم، مسأله درآمد است. درآمدهای ما نسبت به سال گذشته تا این موقع 75 میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است.
شهردار قم با اشاره به پروژه فاز پنجم عماریاسر افزود: 37 پلاک تملک در این پروژه وجود دارد که بسیار سنگین است و به دنبال این هستیم که امسال محدوده معلم تا بیگدلی را آزاد کنیم.
وی با اشاره به اقدام‌های شهرداری قم در حوزه فضای سبز اضافه کرد: تلاش ما بر این است که فضاهای سبز را روزبه‌روز افزایش دهیم. سال گذشته 330 هکتار به فضای سبز شهری اضافه شده و سرانه از 4 مترمربع به 7 مترمربع افزایش یافته است. امسال هم باید 350 هکتار توسعه داشته باشیم.
سقائیان‌نژاد درباره تأمین پارکینگ در شهر قم گفت: در این زمینه پارکینگ شرقی با ظرفیت 3 هزار خودرو ساخته خواهد شد. همچنین بخش خصوصی برای کار دعوت شده است.

ساخت 10 پل عابر پیاده مکانیزه
ساخت 10 پل عابر پیاده مکانیزه با هزینه 20 میلیارد تومانی، ساماندهی وضعیت آشفته اطراف حرم مطهر و تهیه 200 تلویزیون پنل فرهنگی تبلیغاتی در شهر قم از دیگر اقدام‌هایی بود که وی به آن اشاره کرد.

بازسازی 250 دستگاه اتوبوس
شهردار قم با اشاره به اقدام‌های شهرداری در حوزه حمل‌ونقل اظهار کرد: در این زمینه 250 دستگاه اتوبوس بازسازی می‌شود. 100 دستگاه دیگر امسال به ناوگان اضافه خواهد شد.
وی با اشاره به این که ساختار کنونی اتوبوسرانی باید به هم ریخته شود، گفت: در حال حاضر که ساختار اتوبوسرانی فقط در اختیار بخش خصوصی است، نمی‌توانیم اعمال مدیریت قوی داشته باشیم. باید نیمی از آن در اختیار شهرداری باشد و برای تأمین منافع مردم کار را دنبال کنیم.

بومی‌گرایی در شهرداری
سقائیان‌نژاد با اشاره به مسأله بومی‌گرایی در شهرداری قم افزود: از ابتدا چند مدیر را از اصفهان آوردم که هر کدام می‌توانند یک کلانشهر را اداره کنند. در این مسأله برای من شایسته‌سالاری مهم است، اهل قم یا اصفهانی بودن فرقی نمی‌کند.
وی با اشاره به سرگردان شدن برخی نیروهای زبده شهرداری‌ها به دلیل تغییرات در انتخابات گفت: باید آن‌هایی که کارآمد هستند را هر جایی که هستند شکار کنم و به قم بیاورم. اگر هم در قم کسی را داریم که می‌تواند به سیر توسعه قم کمک کند خواهش می‌کنم به من معرفی کنید.

همکاری با رسانه‌ها
در ابتدای این نشست هم مدیرکل روابط عمومی و بین‌الملل شهرداری قم گفت: بدون همیاری، کمک و نقدهای سازنده، شهرداری نمی‌توانست در عرصه پیشرفت و توسعه شهر مقدس قم گام بردارد.
«حمیدرضا عابدی‌خرسند» با تأکید بر این که اصحاب رسانه، شهرداری قم را در عرصه‌های مختلف همیاری کرده‌اند، اضافه کرد: امیدواریم در آینده به برکت این همیاری‌ها بتوانیم به نتایج گسترده‌تری برسیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code